Інавгурація Президента відбулася! Україна має нового Главу держави. Один виток політичних пристрастей стих, другий наростає: з відходом Президента Віктора Ющенка звільнилося багато хороших портфелів. Але про це пізніше. Поки ж розповімо, як Київ пережив 25 лютого.

Загалом столицю не особливо потрясало. Акцій протесту не було. Але без ексцесів не обійшлося.

Новообраний Президент України Віктор Янукович інавгураційний четвер почав з молитви.

 
 

Ще рано вранці він прибув у Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру на молебень. Предстоятель Руської православної церкви, патріарх Московський і всієї Русі Кирило особисто очолив урочистий молебень і благословив його на президентство.

 
 

Після молитви урочистості перемістилися на Грушевського,5. О 10:00 у Верховній Раді України відбулося святкове засідання парламенту. Щоб потрапити на нього, акредитованим журналістам довелося добре поштовхатися. ЗМІ надовго запам'ятають інавгураційний біг з перешкодами, з апаратурою і в «дрес-коді», з криками «вас тут не стояло» і «такого дива не було ні при одному із Президентів».

Сказати, що організація допуску «літописців» на подію була організована погано, це нічого не сказати. Журналістській братії довелося брати три контрольно-пропускні пункти. Перший знаходився у Маріїнському парку. Там тільки одна людина перевіряла наявність людей у величезних списках. Другий КПП знаходився на вході у двір ВР. Там організатори додумалися розмістити «аж» дві рамки-металошукачі! Третій – вхід у ВР. Та було все доволі швидко і просто. Однак журналісти, прорвавшись до парламенту, відчували себе переможцями. Втім, недовго.

У головну частину кулуарів ВР ЗМІ не пустили, всіх відправили на третій поверх, дивитися інавгурацію по телевізорах, а ложа преси ВР було віддано гостям. Преса не змогла побачити інавгурацію своїми очима. Довелося питати у депутатів, хто був і як поводився.

«Мене дуже неприємно здивувало те, що до мене підходять журналісти і говорять, що вони не все роздивилися. Це мені не подобається, тому що я вважаю, що починати з цього не можна. Якраз преса і повинна була бачити всі деталі! У нас свобода преси завжди була під загрозою, і я боюся, щоб це не продовжилося.», - заявила ForUm’y народний депутат від НУ-НС, відомий український журналіст Ольга Герасим’юк.

Але повернімося до інавгурації. Хай не все, але багато чого побачити вдалося.

У ВР все було урочисто: над будівлею парламенту піднято Державний Прапор, біля центрального входу уздовж червоної килимової доріжки вишикувалася почесна варта.

До парламенту України прибуло багато гостей як з України, так і з-за кордону. Із трьох наших колишніх Президентів був тільки Леонід Кучма. Із закордонних гостей на інавгурацію приїхали президент Вірменії Серж Саргсян, президент Латвії Валдіс Затнерс, президент Литви Даля Грибаускайте, президент Македонії Георгій Іванов, президент Польщі Лех Качиньський, президент Угорщини Ласло Шойом, президент Чорногорії Філіп Вуянович, виконувач обов'язків президента Молдови Міхай Гімпу і президент Білорусі Олександр Лукашенко. Також на святі були прем'єр-міністри Азербайджану, Казахстану, Таджикистану, високі представники інших країн.

Від Росії на «коронацію» прибув голова Державної Думи Федеральних зборів Борис Гризлов (усім аплодували, а йому кричали «Ура!»), від США - радник президента з питань безпеки генерал Джеймс Джоунс, від ЄС - високий представник у закордонних справах ЄС, заступник голови Єврокомісії Кетрін Ештон, президент Європарламенту Єжи Бузек, президент ПАРЄ Мевлюд Чавушоглу.

У сесійному залі зібралися депутати від ПР (деякі із них були там з ночі), Блоку Литвина, КПУ і частини НУ-НС. Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко і БЮТ, як і обіцяли, проігнорували цю подію, хоча пара-трійка депутатів, як кажуть очевидці, все ж таки були помічені у парламенті перед інавгурацією.

У ПР не особливо турбувалися з приводу відсутності БЮТ. Відчувалося, що деякою мірою це їх навіть заспокоїло, адже регіонали побоювалися провокацій і навіть ночували у ВР кілька останніх ночей.

Ось що ForUm’у розповів нардеп від ПР Владислав Лукянов: «Спроби провокацій, безумовно, були і були не раз. Ми бачили, що група депутатів від БЮТ приходила у зал засідань о 4-5 ранку. Отже, неспокій був виправданий. Коли сьогодні у зал не прийшов БЮТ, це привело до меншої напруженості, оскільки команда Тимошенко прославилася низкою неадекватних вчинків. Хоча, якщо розглянути ситуацію з іншого боку, на урочистому засіданні були присутні представники багатьох держав. БЮТ все ж таки варто було прийти і продемонструвати: «Так, у нас є розбіжності, так, у нас є напруженість. Але ми єдина команда і не випліскуємо ганьбу на весь світ. Однак дріб'язкові амбіції Тимошенко і її команди, на жаль, виявилися для них вищими за державний престиж».

А ось Рінат Ахметов вважає, що відсутність депутатів від БЮТ і частини НУ-НС на інавгурації Президента продемонструвала їхню політичну культуру і що «важливо вміти визнавати свої помилки».

Присутня на урочистому засіданні член НУ-НС Ольга Герасим’юк сказала, що прийшла на церемонію інавгурації тому, що переконана: вона живе у європейській державі, де «потрібно вміти прийняти поразку і з гідним обличчям відстоювати свої цінності…» «Передавати владу потрібно цивілізованим способом. Ми повинні гідно прийняти вибір народу, хоча перевага невелика. Віктор Ющенко повинен був прийти у ВР і передати атрибути влади Януковичу, тим більше, що він сприяв його перемозі», - зазначила депутат у коментарі ForUm'у.

Нардеп навела як приклад вчинок Євгена Марчука, який сьогодні був присутній у парламенті: «Він, коли програв Кучмі, не демонстрував свої образи, а прийшов і працював. І, до речі, зробив дуже багато корисного для нашої держави».

Самі бютівці від коментарів утрималися, сказавши, що їхня позиція загальновідома, і в ній, на їхню думку, немає нічого дивного і протиприродного.

А ось чому екс-Президент Віктор Ющенко не прийшов у ВР, це пояснив позафракційний депутат Тарас Чорновіл. Він вважає, що той просто «не може попрощатися зі своїм кріслом» і ревнує до нього: «У законі, в принципі, сама процедура передання влади не прописана. Наскільки я пам'ятаю минулі інавгураційні процеси, воно (передання влади – ред.) відбувалася не у Верховній Раді, а у кабінеті Президента. Ющенко не прийшов тільки з однієї причини: він ніяк не може з цим кріслом попрощатися. Він навіть не може собі уявити, що в його крісло у Верховній Раді сяде хтось інший. А куди ж він сяде, попрощавшись?»

Депутат також розповів, що у ході урочистого засідання у ложі уряду поставили додаткове крісло, і багато хто задавався питанням: для чого воно?

«Воно стояло порожнє, його внесли вже під час інавгурації, і я думав, що Ющенко, може, все-таки прибіжить. Але для нього ось цей момент, коли він ще секунду тому Президент, а ось вже ні, і куди йти, це було для нього щось дуже болісне. Плюс і протоколісти не змогли собі уявити, як це все оформити. У результаті він вирішив у ці нетрі не лізти. Його всі міністри прийшли, він сам готував цю перемогу Януковича. Все у них пов'язано. Я думаю, що тут немає політики, а протокольні моменти пов'язані з неможливістю забезпечити Ющенку тут гідну присутність. Ось, за великим рахунком, і вся історія», - вважає нардеп.

Так чи інакше, Янукович у Раді склав присягу українському народу. На трибуні в очікуванні Януковича лежали Конституція України і оригінал рукописного Пересопницького Євангелія - унікальної пам'ятки української мови і духовної культури середини XVI ст. Глава ВР рівно о 10:00 відкрив урочисте засідання.

 
 

Новообраний Президент України Віктор Янукович прибув у Раду, але його трохи стукнуло дверима, які ніхто не додумався притримати. Втім, Янукович не забарився, пройшов у ВР, склав присягу на вірність українському народу, поклавши руку на Пересопницьке Євангеліє. «Я, Віктор Янукович, волею народу обраний Президентом України, вступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюся усіма своїми справами відстоювати суверенітет і незалежність України, піклуватися про благо Батьківщини і добробут українського народу, відстоювати права і свободи громадян, дотримуватися Конституції України і законів України, виконувати свої обов'язки на благо всіх співвітчизників, підвищувати авторитет України у світі…»

 
 

Приведення Президента України до присяги здійснив голова Конституційного Суду України Андрій Стрижак. Відразу після складання присяги Янукович підписав текст присяги і передав його голові КС, який оголосив: Янукович вступив на пост Президента. Він також вручив Януковичу свідоцтво про вступ на пост Президента і офіційні символи Глави держави - Знак Президента України, Печатку і Булаву.

 
 

Голова Центральної виборчої комісії Володимир Шаповал вручив Януковичу посвідчення Президента, отримавши яке, Глава держави з посмішкою заховав у внутрішню кишеню піджака замість того, щоб покласти на червону подушку, з якою стояв напоготів воїн Почесної варти.

 
 

Після інавгураційної промови Януковича зі вступом на пост Президента привітав голова ВРУ Володимир Литвин. Національний заслужений академічний український хор ім. Г.Верьовки виконав Державний Гімн України. Урочисте засідання ВР закінчилося.

На площі біля ВР воїни Почесної варти встановили Державний прапор і Прапор Президента на автомобіль Глави держави.

 
 

Відразу із парламенту Президент Янукович відбув на площу перед будівлею офіційної резиденції Глави держави на церемонію передання командування Збройними Силами України. Там до Президента-Верховного головнокомандувача Збройних Сил України з рапортом звернулися начальник Генерального штабу – головнокомандувач ЗС України Іван Свида і командувачі всіх видів ЗСУ. Потім Президентові відрапортував начальник Почесної варти. І Янукович у супроводі начальника Генштабу обійшов стрій Почесної варти, після чого перейшов на спеціально позначене місце на площі перед офіційною резиденцією.

 
 

Після привітання військовими нового Верховного головнокомандувача Збройних сил України Віктора Януковича відбулася церемонія підняття Державного Прапора України і Штандарту Президента України.

 
 

По команді начальника Почесної варти церемоніальні групи урочисто піднесли і підняли Державний Прапор України і Штандарт Президента на щоглах перед будівлею офіційної резиденції. Військовий оркестр виконав Державний Гімн України. Прогримів артилерійський салют. Янукович пройшов до ганку вже своєї Президентської резиденції. Біля АП урочистим маршем пройшли воїни Почесної варти. Після урочистого підняття Державного Прапора України і Штандарту Глави держави Янукович вперше як Президент увійшов до будівлі офіційної резиденції.

 
 

У Секретаріаті (вже, втім, перейменованому в Адміністрацію) відбулася зустріч Президента Януковича і екс-Президента України Віктора Ющенка. Розмова була коротка і без участі преси. Але відомо, що Ющенко особисто все ж привітав Януковича зі вступом до посаду і запросив пройти у робочий кабінет, де і відбулася їхня коротка зустріч.

 
 

О 14:00 в Українському Домі відбувся урочистий прийом від імені Президента України Віктора Януковича для керівників іноземних делегацій.

Народний депутат від ПР Михайло Чечетов в інтерв'ю ForUm'у повідомив, що враження від сьогоднішнього дня «у нас найкращі, самі хороші». «Це було вражаюче. Скільки делегацій прибуло привітати Віктора Януковича! – захоплюється депутат. - Це справді було торжество української демократії! Всі побачили, що нова генерація політиків, нова влада в особі ПР дійсно проєвропейська, демократична, політична сила, яка поважає вибір народу . Було приємно відчувати, що Україна прогресує на шляху демократії».

«Те що, БЮТ і Тимошенко не прийшли, це була крапля дьогтю, яка бочку меду не зіпсувала, - говорить депутат. - Але дуже шкода депутатів від БЮТ. Декілька десятків їх потім приходили, і видно, що у них аж серце боліло, що їх змусили не піти на інавгурацію. Вони говорили: нам так жаль, соромно перед людьми, ми не знаємо, як своїм виборцям в очі дивитися за те, що ми не були присутні на інавгурації, святі всього народу, який обрав Президента. Багато хто підходив і ледь не зі сльозами на очах вибачалися за свою відсутність. Нам шкода їх. Думаю, диктаторські замашки Тимошенко остаточно розвалять фракцію БЮТ. Це відсутність всякої культури. Дикунські витівки принижують країну і відсовують час інтеграції до Європи».

Але 25 лютого Президент не тільки присягав і святкував. Він уже почав діяти: зменшив свою зарплату на 50%; Секретаріат Президента перейменовано на Адміністрацію Глави держави; призначив її керівником Сергія Льовочкіна, а заступниками - Ірину Акімову, Ганну Герман, Станіслава Скубашевського. Крім того, з офіційного сайту Президента «зникла» вся інформація про Голодомор, а четвертий Президент України засобирався до Брюсселю.

За чутками, сьогодні ввечері Віктор Федорович відзначатиме своє Президентство у тісному колі вдома, у Межигір’ї.

Юлія Артамощенко

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

4102