Вибори і суди в Україні відгриміли. 25 лютого у Києві відбудеться офіційна церемонія зміни влади - новообраний Президент Віктор Янукович стане законним власником Штандарту Президента, Знаку (колара) Президента України, Гербової печаті Президента України і Президентської булави.

Чим же саме заволодіє Віктор Федорович? Традиційно символами вищої влади слугували унікальні історичні реліквії, які передавалися у спадок, – корони, вінці, скіпетри, держави, ритуальна зброя, особливий одяг. За часів Козаччини такі символи – клейноди – були втіленням верховної влади гетьмана. Булава і бунчук привселюдно вручалися гетьманові після обрання його на козацькій раді. Офіційні символи Президента України затверджені указом Президента від 29 листопада 1999 року і використовуються під час інавгурації. Президентові їх вручає голова Конституційного Суду України. Після інавгураційної промови Президент займає спеціальне місце у сесійному залі парламенту, біля якого розміщений Штандарт Президента України.

Штандарт Президента – це квадратне синє полотнище, у центрі якого зображено золотий тризуб – Знак Княжої Держави Володимира Великого, обрамленого по периметру золотим рослинним орнаментом.

 
 

Двостороннє шовкове полотнище розшите із застосуванням комп'ютерних технологій. На одному боці штандарту нанесено більше мільйона стібків ниткою червоного і жовтого золота. Вишитий тризуб завдяки використанню спеціальної підкладки має об'єм. До речі, за такою ж технологією зроблені і прапори королеви Великобританії, президентів США і Франції.

Знак (колар) Президента України важить майже 400 грамів. Нагрудний знак Президента не обов'язковий, але у глав більшості європейських держав він є: наприклад, президентський колар (чоловіча прикраса на зразок жіночого кольє) – один із символів державної влади у Польщі, Чехії, Болгарії.

 
 

У деяких країнах для кожного нового глави держави виготовляють свій колар, а попередній передають в експозиції національних музеїв. Ажурний ланцюг з історичною реліквією – ладанкою, яка, за переказами, належала українському гетьманові Івану Мазепі, – був серед атрибутів президента України в еміграції.

Колар виготовлений з білого і жовтого золота. Сім його медальйонів розписані київськими художниками. На них у мініатюрі зображені золотий княжий тризуб, тризуб Володимира-Хрестителя, золотий галицький Лев (герб Галицько-Волинського князівства), знак «Гонитви» (герб Великого князівства Литовського, до складу якого входили українські землі), знак «Козак з мушкетом», герб «Абданк-Сирокомля» (родовий герб Богдана Хмельницького) і герб Української Народної Республіки як першої спроби створення незалежної України у XX сторіччі. Розписні медальйони чергуються з ювелірними: над лавровими вінками з білого золота вкладене калинове листя з жовтого золота, по якому «розсипано» 96 півтораміліметрових гранатів.

І печатка, і колар зберігаються у шкіряних футлярах з оксамитовим ложементом і відтисненим зображенням Малого Герба України.

Гербова печать Президента України має круглу форму. У її центрі – зображення Малого Державного Герба України, по колу йде напис «Президент України». Під гербом – стилізоване зображення знаку Ордена князя Ярослава Мудрого.

 
 

Рукоятка нової печатки прикрашена лазуритовою кулею. Тубус печатки, тобто центральна частина, позолочений; за своєю колірною гамою він відповідає національному прапору України – блакитний верх і жовтий низ. Печатка виготовлена зі срібла і важить майже півкілограма. Зробив її – всього лише за тиждень – київський ювелір Михайло Чебурахін.

Президентська булава срібна, але повністю позолочена, її вага – 750 грамів. Складається вона із двох порожнистих частин: рукоятки і так званого яблука. У них «секрет» – тригранний стилет з булатної сталі з вигравійованим позолотою латинським девізом «Omnia revertutur» («Все повертається»).

 

Яблуко булави прикрашене золотими орнаментальними медальйонами і увінчане золотим стилізованим вінцем, прикрашеним каменями і емаллю. За традицією, на булаві 64 камені (смарагди і гранати) у золотій оправі. Стилет із булави витягується за допомогою кнопки, прикрашеної якутськими смарагдами. Зберігається булава у різьбленій скриньці з червоного дерева.

Але щоб стати повноправним володарем усіх цих символів вищої влади новообраному Президентові спочатку доведеться присягнути на вірність українському народу.

У четвер у Віктора Януковича буде дуже урочистий, насичений подіями і зустрічами, підсолоджений відчуттям реваншу, день.

До офіційних інавгураційних заходів Янукович помолиться у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі, де молебень очолить Патріарх Московський і всієї Русі Кирило, який спеціально прибув до України .

Після цього Янукович поїде у Верховну Раду, де складе президентську присягу, поклавши руку на історичне Пересопницьке Євангеліє – сакральний символ єдності та любові у Христі.

 
 

Складання присяги третім Президентом України Віктором Ющенком

У ході засідання Янукович звернеться до українського народу з інавгураційною промовою. Ця офіційна церемонія почнеться у ВР о 10:00.

 
 

Складання присяги першим Президентом України Леонідом Кравчуком

Побачити все це своїми очима зможуть усі бажаючі: парламентський телеканал «Рада» транслюватиме урочисте засідання у прямому ефірі. Сигнал покриє всі регіони України.

Також за інавгурацією у прямому ефірі зможуть спостерігати в усій Європі, включаючи такі країни, як Португалія, Іспанія, Італія, Мальта, Великобританія, Ісландія, Швеція, Норвегія, Фінляндія, країни Прибалтики, Європейська частина Росії. Не обділена «живою картинкою» буде і північ Африканського континенту (Марокко, Туніс, Алжир, Єгипет), Близький Схід та Ізраїль.

Крім того, пряму трансляцію церемонії інавгурації здійснюватимуть телеканали «Інтер», Національна телекомпанія України і Національна радіокомпанія України.

На церемонію інавгурації новообраного Президента прибудуть офіційні делегації і гості. Зокрема, очікується, що до України приїдуть президенти Болгарії, Угорщини, Латвії, Литви, Польщі, Румунії і Туреччини, а делегацію Європейського Союзу очолить представник ЄС у закордонних справах, політики безпеки Кетрін Ештон. Цілком імовірно, що на інавгурації також буде єврокомісар з питань розширення ЄС і політики сусідства Штефан Фюле.

Російська Федерація, швидше за все, буде представлена не Дмитром Медведєвим, як дехто сподівався. До України прибудуть голова Держдуми РФ Борис Гризлов і керівник кремлівської адміністрації Сергій Наришкін.

Від Вашингтона до Києва приїде радник президента США з національної безпеки Джеймс Джонс.

Після закінчення церемонії у ВР (орієнтовно 10:45-11:00) Янукович прибуде до будівлі Секретаріату Президента на вулиці Банковій. Там Главі держави будуть віддані військові почесті: після рапорту начальника Генерального штабу, Головнокомандувача ЗСУ Івана Свиди, воїни Почесної варти пройдуть урочистим маршем перед Президентом, Верховним Головнокомандувачем України.

 
 

Огляд військ під час інавгурації другого Президента України Леоніда Кучми

Після цього о 14:00 в Українському Домі відбудеться урочистий прийом від імені Президента України Віктора Януковича для керівників іноземних делегацій. За словами «регіоналів», захід буде невеликим, скромним, але урочистим.

Уже відомо, що перший Президент України Леонід Кравчук не прийде на інавгурацію Віктора Януковича, хоча і отримав запрошення: «Я був на інавгурації Ющенка разом з Леонідом Кучмою, хоч і вважав, що обов'язково бути на інавгурації Президентові, який відходить від влади. Це, вважаю, повинно тлумачитися як публічне передання влади. Але, наскільки мені відомо, Віктор Ющенко сказав, що він не буде на інавгурації. Про Леоніда Даниловича я не знаю... Це необов'язково. Протоколу якогось немає, тому я на інавгурацію не піду».

Другий Президент України Леонід Кучма поки не заявляв про те, чи буде він на урочистостях. Але прогнозуємо, що, швидше за все, так, оскільки у ході виборчої кампанії він висловлював прихильність саме до Януковича.

Третій Президент України Віктор Ющенко на інавгурацію не піде. Також проігнорують урочистості прихильники і однопартійці головного конкурента Януковича на виборах-2010 Юлії Тимошенко.

Відомий український дисидент Степан Хмара розповів ForUm'у, якими були попередні інавгурації в Україні, і чого він чекає від цієї: «Почнемо з першого Президента. Тоді було зрозуміло, що Леонід Кравчук переможе, хоча це була не краща кандидатура. У мене особисто тоді не було гарного настрою. Вибори Президента у 1991 році були достроковими. Спочатку потрібно було переобрати ВР і місцеві ради, і лише після цього переходити до формування президентської влади».

За словами дисидента, «від інавгурації другого Президента особливого враження не було, тут навіть не треба пояснювати чому». «А ось з третім Президентом Ющенком були пов'язані великі надії, - говорить Хмара. – Це було свято. Я досі не можу його передати словами. Але ейфорії, звичайно, не було. А зараз маємо те, що маємо. Але. Не раз чув від політиків: я не прийду на інавгурацію і не прийму Януковича-Президента. Що значить «не прийму»?.. Він обраний. Він уже прийнятий суспільством. Інша справа, що суспільство повинне пам'ятати, що влада потребує постійного контролю».

Самі «регіонали» переконують, що Янукович-Президент не розколе Україну, а навпаки.

Ну, що ж. Поживемо – побачимо. А поки подивимося, як Партія регіонів уміє святкувати перемогу-реванш, і порадіємо… чистому Києву. Адже столиця вже щосили готується до урочистостей і прийому високих гостей!

Київ активно відкопують від снігу. На боротьбу з «холодним, брудним, танучим, слизьким, падаючим на голови ворогом» кинуті сили всіх комунальних служб міста. Дивуєшся, скільки, виявляється, у Києві двірників і спецтехніки! Простий киянин мимоволі замислюється, що добре-то як, що вибори відбулися, і на інавгурацію очікується приїзд близько 100 зарубіжних делегацій!

Майдан Незалежності перетворився із похмурого засніженого майданчика на чисту і суху головну площу країни. Плац перед Секретаріатом Президента вичищений до блиску. На флагштоках красуються нові прапори. З кожного елементу Будинку з химерами дбайливо прибраний сніг. У парку біля Маріїнського палацу ліхтарі отримали нові лампочки, хоча снігу там ще багато. Комунальники стверджують, що у них ще повно часу, і до 25-го біля Маріїнки все буде «в ажурі». Тепер також можна з мінімальним ризиком для життя і здоров'я піднятися сходами до Українського Дому, який відкопували відразу кілька бригад комунальників.

Спуск від СП до театру імені Івана Франка все ще слизький. Але і там працюють комунальники. Отже вже зрозуміло: до 25 числа хоч би «центральний» Київ поверне собі вид європейської столиці.

Проте водіям у четвер у Києві будуть непереливки. Пересування по центру столиці буде сильно ускладнене. У зв'язку з прибуттям на церемонію інавгурації великої кількості гостей високого рангу рух у центрі буде обмежений. Водіям не із кортежів ДАІ настійно радить не намагатися їхати на Європейську площу, вулицями Мазепи, Грушевського, Лютеранській, Банковій, Костельній, Хрещатиком і так далі. Київ 25 лютого неодмінно перетвориться на одну велику пробку. Що стосується правопорядку, то у МВС стверджують, що він у столиці буде забезпечений на найвищому рівні. Скільки саме міліціонерів та інших силовиків охоронятимуть порядок у Києві, поки напевно невідомо. Але їх будуть тисячі.

Юлія Артамощенко

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

8062