Президентські вибори не пройшли без несподіванок, конфліктів, відкритої ворожнечі та фальсифікацій. Офіційних результатів від ЦВК поки нема, та наші політики вже з запалом ділять портфелі, хоча й досі достеменно невідомо, хто ж буде легітимним Президентом. Верховна Рада традиційно намагається переформатувати коаліцію. Про своє ставлення до цих подій розповів в інтерв’ю ForUm'у відомий український політолог, директор інституту проблем управління ім. Горшеніна Кость Бондаренко.
- Пане Кость, давайте пофілософствуємо?
- Давайте.
- ЦВК опрацювала 100% електронних протоколів: Янукович - 48,95%, Тимошенко – 45,47%. Як бачимо, різниця в результатах досить невелика. БЮТ не признає поразки і відстоюватиме свою правоту в суді. В суспільстві все частіше говорять про дежавю 2004/2010. На вашу думку буде третій тур і «Майдан»?
- Я думаю, що ні, це не можливо. Поясню чому. На минулих виборах було кілька моментів: в 2004 році були заяви від міжнародних спостерігачів про те, що вибори фальсифікувалися, були різночитання результатів екзит-полів і була чітка поляризація думок загалу з приводу того, кого вони підтримують.
Насправді, на цих виборах голосували інакше. Юлію Тимошенко і Віктора Януковича підтримали зовсім не їх палкі прихильники…
- Тобто?
- Розумієте, за Тимошенко голосували не її палкі прихильники, не люди, які готові рвати на собі сорочку і йти на барикади за неї, а люди, яким просто не хотілося, щоб Україною правила людина з двома судимостями.
Таж сама ситуація і з виборцями Януковича: це не просто його палкі прихильники, які за ним пішли би і в вогонь, і в воду, а це, в основному, люди, які боялися Тимошенко.
Тобто на цих виборах люди голосували не за якусь надію, а за менше зло. Тому захищати зло, навіть якщо воно й менше, навряд чи хтось піде.
Можна звичайно зібрати «Майдан», та це буде профанація.
Ще одне, як тільки Блок Юлії Тимошенко почне акцентувати на фальсифікаціях на Сході, то Партія регіонів одразу ж представить десятки, сотні фактів фальсифікації результатів виборів на Заході України.
- Виходить, що намагалися фальсифікувати результати і БЮТ, і ПР?
- Просто інакше здійснювати вибори наші політики не вміють. Тому, я думаю, що в БЮТ чудово розуміють, як може розвиватися ситуація.
Вони, скоріш за все, зараз шукають формулу достойного виходу з цього всього. Вони думають як зробити так, щоб не просто визнати поразку і привітати Януковича з перемогою, а одночасно визнати поразку і зберегти електорат.
- А якщо БЮТ все ж запропонує ПР взяти по регіону з найбільшим відсотком підтримки Тимошенко та Януковича, наприклад Луганськ і Тернопіль, та перерахувати?..
- Думаю, що розмови про це - це гра на публіку.
Якщо Партія регіонів піде на це і візьме Тернопільську область, то там можна буде побачити дуже багато цікавих речей.
- Ви натякаєте, що там «проголосувало» багато заробітчан, які насправді є закордоном?
- Дійсно, там багато заробітчан. Ще там, «раптом» стала дуже високою явка людей на виборчі дільниці…
Я вам розповім один факт: в Черкаській області мій близький родич працював членом дільничної комісії. В селі за Юлію Тимошенко віддали 400 голосів, при тому, що за Януковича близько 80-ти. Та «на дому» голосували близько 60-ти людей, і голоси віддані переважно Тимошенко.
Тому, як ми бачимо, голосування «на дому» спрацьовувало не тільки на користь Януковича.
- Та все ж, якими є юридичні підстави для визнання другого туру президентських виборів таким, що не відбувся?
- Одна зі сторін має вимагати перерахунку на основі того, що є дані про спотворення результату. Вони мають звертатися до суду. А вже суд має зробити постанову про перерахунок.
- Який саме суд має право виносити рішення щодо цього?
- Вони мають звертатися в Апеляційний суд.
- Ваш прогноз, яким може бути його рішення, на чию користь?
- Тут важко сказати.
Ви ж бачите, судова вертикаль у нас також диверсифікована. Ми ж чудово пам’ятаємо, як Тимошенко одночасно і добивалася, і не добивалася справедливості в судах.
Сьогодні, для прикладу, Микола Катеренчук (нардеп, фракція НУ-НС - ред.) вже сказав, що вони вимагатимуть, щоб цю справу розглядав Верховний суд. А Верховний суд очолюється Василем Васильовичем Онопенком, який є одним із палких прихильників БЮТ…
Якщо ж справу буде розглядати інший суд, то не факт, що БЮТ зможе там добитися правди.
- Якщо суд доведе легітимність Януковича-президента, це ж виходить, що БЮТ зіграє на користь опонента?
- Фактично так. І вони теж бояться, аби не вийшло так, що вони своїми руками узаконять Януковича.
- Тоді ж важче буде влаштувати йому імпічмент в разі потреби?
- Ні, імпічмент буде можливо влаштувати за будь-яких обставин, навіть якщо за президента 99,9% голосів було б віддано на виборах при явці в 100%.
Імпічмент, це кара за якесь порушення здійснене на посту президента.
- Але ж президентське крісло для Януковича буде, м’яко кажучи, досить некомфортним…
- А він поки цього не розуміє.
Розумієте, іноді дитина хоче якусь іграшку, але не знає для чого вона їй. Вона може травмуватися цією іграшкою, може порізатися, ця цяцька може їй набриднути – але вона хоче, і все!
Ось приблизно так само і Янукович. От він дуже ХОЧЕ президентське крісло, а для чого – поки що не знає.
- Погодьтеся, Янукович-президент грає на руку політику-Тимошенко…
- … Це так, якщо ми братимемо нинішню ситуацію, як якусь константу, будемо вважати, що все заморозиться як мінімум на п’ять років.
Я думаю, що через п’ять років ні Янукович, ні Тимошенко, ні Ющенко не будуть актуальними політиками.
- Давайте ще повернемося до сьогодення, до нашої Верховної Ради. Хоч офіційних результатів виборів Президента ще нема, та парламент перетворився на мурашник: всі бігають, говорять про чиїсь коаліційні переговори і домовляються про портфелі. На вашу думку, що там твориться?
- Я кілька останніх днів спостерігаю за тим, як ведуться переговори. Там робляться якісь телефонні дзвінки: «я вже тебе пролобіював на посаду міністра», «дякую, але мене вже 50 людей пролобіювало». Ще хтось телефонує і проситься: «візьми мене своїм заступником». Хтось проситься радником до майбутнього Президента, і так далі, і так далі.
Одним словом – всі ділять. Та я думаю, що вони ділять шкуру невбитого ведмедя.
- Ділять портфелі представники різних фракцій, правда ж?
- Звичайно! Там приходять люди і кажуть, що вони готові проголосувати за те й те, у випадку, якщо отримають такі й такі преференції. Це все є.
- Наскільки реально створити там більшість, чи все ж доведеться знову йти на дострокові парламентські вибори?
- Думаю, що більшість все ж створять, навіть якщо це буде «коаліція одного дня».
За Конституцією у коаліції одна функція – внести на розгляд Президента кандидатуру прем’єр-міністра.
На цьому функції коаліції у нас закінчуються.
- Дозвольте ще таке питання: політична криза в Україні перманентна…
- Це так.
- Скажіть, а є якесь просвітління? Політична криза може колись закінчитися?
- Так. Це буде через пів року після того, як не стане цієї коаліції, і буде сформована нова між ПР і БЮТ.
- А чому так?
- Туму що іншого виходу немає. Януковичу, щоб втриматися в кріслі Президента до кінця каденції потрібно буде мати потужну коаліцію в понад 300 голосів, таку, яка б могла внести зміни в Конституцію. Ось і все.
- Значить, хоч щось хороше з цього всього та й вийде…
- Так, звичайно, так.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом