Київ - столиця України, але коли киянам доводиться виходити з будинку і пересуватися по місту, вони починають у цьому сумніватися. З моменту настання морозів і снігопадів пройшло немало часу. Автомобілісти пережили сніжно-льодовиковий період і більш-менш нормально їздять центральними дорогами.
А ось пішохід, виходячи на «центральний каток країни», яким став увесь Київ, як і раніше, ризикує своїм здоров'ям. Ходити неможливо не тільки дворами і маленькими вулицями, хоча там регулярно і двірники, і самі жителі «засівають» сіллю-піском і намагаються збивати лід ломами. Рухнути на гладенькій плиточці можна навіть біля будівлі Київської міської адміністрації, із якої не раз звучали обіцянки не тільки подолати лід, але і перетворити Київ на місто-сад.
А з потеплінням над киянами і гостями міста нависне ще одна небезпека: сніжно-крижана лавина з дахів.
«Я живу у Дніпровському районі і абсолютно точно можу вам сказати - там не вулиці, а катки. Причому настільки, що ходити буквально неможливо. Щоб добратися на роботу, я змушена щодня замовляти таксі, інакше вибратися просто не вийде. А тепер дивіться: від того, що ніхто із міських властей не займається тим, чим їм належить займатися, потерпає мій бюджет, мої нерви, плюс я маю щодня вислуховувати від таксистів скарги на те, що до будинку під'їхати неможливо - машину заносить. З цієї ж причини, до речі, вони і не хочуть їздити у наш район, так що і з викликом машини, особливо вранці, теж проблема ще та!», - поскаржилася ForUm'y киянка Ярина.
«Стан пішохідних доріг у Дарницькому районі (вул. Ревуцького, Вербицького) жахливий. Тільки сьогодні було помітно, що в районі метро «Харківська» чимось було посипано... Якщо в останні дні у місцях, де не було снігу, було сухе, то сьогодні там справжня багнюка…», - розповіла нам столична жителька Людмила.
Тетяна із Харківського благоустроєм столиці вкрай обурена: «Та про що тут говорити?! Таке враження, що ми живемо у Гвінеї... Стан доріг жахливий. Люди падають, травмують ноги-руки. А київський мер на відпочинку у ПАР. Сволота! Хіба можна от так, по-плювацькому, ставитися до городян? Я думаю, що люди давно зрозуміли, кого вони обрали у мери міста Києва.. І думаю, що на перевиборах жоден нормальний киянин, який поважає себе, не проголосує за цього наркомана.. Усім бажаю здоров'я. І дуже хочеться вірити, що у мерах у нас сидітиме гідна людина, яка думатиме у першу чергу не про себе і гречку, а про нас».
Житель Лук’янівки (Шевченківський район) Олексій висловив свою думку ForUm'y емоційніше: «Це зло!!! Пішки пересуватися просто жахливо! Тротуари не почищені! Можна вбитися! Куди дивляться комунальні служби!?? На автомобілі пересуватися трохи краще. Це тому, що під задом тепле сидіння, а ноги піч гріє. Але якщо заїдеш кудись у двір, то можна там і залишитися, якщо у багажнику немає лому».
Жителька центру Києва, з вулиці Малої Житомирської Юлія, якій треба посилено берегти не тільки себе, а і дитинча, яке з дня на день може з'явитися на світ, оцінює ситуацію у столиці так: «Ой! Кошмар! Скользота! Ходити вагітним жінкам неможливо! А гуляти нам треба. Сьогодні ходила у Михайлівську Церкву. Ледве дійшла. Там все плиткою викладено! Я ледь не вбилася, поки дійшла свічку поставити за здоров'я своє і бабусі. Мені наша двірник розповідала, що минулої суботи Черновецький нібито хотів вивести 70 чоловік на суботник. Але нікого не бачили. Лід і сніг лежать, як і раніше».
«Та про що ви кажете! Який «стан» доріг! Знаю одне: після цієї зими я довго не захочу ні на каток, ні на лижі! А ще треба старатися під будинками не проходити. Ви подивіться, скільки льоду там намерзло! Потепліє, це все як гухне! Ще привалить когось! Мені ще «подобається», як червоними стрічками все повідгороджували: обережно, голову проломить. А обходити куди? На проїжджу частину йти? Так там «крутий» на великому «рундуку на колесах» роздавить і не помітить!», - обурилася Ганна із Солом’янки.
Так само «схвально» про пересування столицею на авто і на своїх двох говорить житель Шулявки Кирило: «Ніколи не думав, що рух по місту зі швидкістю 5 км/год може бути настільки страшним. Площина поверхні зі снігу, який обледенів, постійно змінюється , що робить небезпечним навіть стояння. Учора ввечері, поки чистив машину від сніжку, який раптово налетів, упав двічі. І це ТВЕРЕЗИЙ! Щоденне ходіння дворами чудово тренує вестибулярний апарат і вміння користуватися деякими перлами російської мови. Прикро, що на цьому позитивна дія соціального експерименту столичних властей над піддослідними киянами закінчується».
Цитувати киян можна нескінченно. Обурені катком на тротуарах всі, незалежно від району проживання. Історія «йшов, упав, знепритомнів, прокинувся - гіпс» може статися з кожним із нас і на Хрещатику, і на Грушевського, і на Інститутській, і на Лютеранській, і на інших центральних вулицях столиці. Не кажучи вже про «спальні» райони.
Як повідомили ForUm’у у травмпункті «Охматдиту», травм дуже багато. «Сказати, який район лідирує за травмами, дуже важко. Та ми і не рахуємо. Привозять дитинча – допомагаємо незалежно від місця проживання», - говорять у дитячій лікарні.
Завідувач травмпунктом дитячої клінічної лікарні «ОХМАТДИТ» Микола Коляденко глибоко обурений тим, що відбувається: «Вберегти себе від травм дуже просто: викинути, вигнати геть бандита цього Черновецького, і он ту чорну, і щоб чистили дороги! От і все! Все просто! Чистити! Чистити! Чистити!»
«Такого ніколи не було. Я 38 років у Києві живу. Такого не було навіть у найстрашніші часи! Я багато лікую, але цих бандитів я б за фаркоп зачепив і «лікував» би по вибоїнах, на яких сам ледве кілька разів не впав», - обурювався лікар.
Також він розповів, що щодня тільки у «Охматдитівський» травмпункт звертається щонайменше вісімдесяти дітей.
За словами Коляденка, «з Лівого Берега колеги кажуть, що у них щодня десь 60 звернень. Ось вам і 140. А ще у поліклініки звертаються. Ось вам і математика: щоденні 200 чоловік, і це тільки дітки!»
Що стосується виду травм, то Коляденко зазначив, що «дуже багато різних вивихів. Багато переломів променевої кістки. Оскільки падаючи, дітки ручку підставляють. Багато травм ніг, гомілкостопу, суглобів, пошкодження зв’язочків, переломи і так далі».
Також лікар занепокоєний тим, що синоптики прогнозують потепління. За його словами, почнуться «обвали» із київських дахів і стане більше нейротравм.
У Лікарню швидкої допомоги Києва звозять жителів різних районів, які отримали травми через ожеледь. Але лідером за падіннями, за даними лікарні, є Дніпровський район.
Зокрема, завідувач травмпунктом для дорослих цілодобової міськлікарні швидкої допомоги Олександр Смирнов сказав ForUm'у: «На день у нас 60-70 чоловік. До нас їдуть звідусіль. Сказати, який район Києва найбільше травмонебезпечний, важко. Повторюю – їдуть звідусіль. Ми не відмовляємо. Приймаємо всіх. Зростає кількість переломів, причому переломів із зсувом. Також збільшується кількість вивихів».
Приблизно такі ж дані ForUm отримав і в інших «гарячих точках».
Ось статистика частини травмпунктів Києва:
У травмпункт міської лікарні №1 (Харківське шосе, 121) і міськлікарні №7 (вул. Котельникова, 95) у середньому звертається 60-70 чоловік на добу.
У цілодобовий травмпункт міської лікарні №9 (вул. Ризька, 1) - 50-40 осіб.
У травмпункт міської лікарні №4 (вул. Солом’янська, 17) - 33-35 пацієнтів.
У цілодобовий травмпункт міської лікарні №6 (просп. Космонавта Комарова, 3) - 27-30 людей.
Якщо підрахувати, скільки киян щодня потрапляють до лікарів через скользоту на тротуарах, вийде страшна цифра!
В одній із провідних страхових компаній України нам сказали, що зараз у зв'язку із ситуаціями на дорогах і неочищеними пішохідними зонами кількість травм значно зросла, страхових випадків стало значно більше.
До речі, міністр юстиції України Микола Оніщук заявив громадянам, що вони мають право подавати позови до суду, якщо отримали травми на вулицях через неприбрані комунальними службами дороги.
А відомий правозахисник Едуард Багіров взагалі закликає громадян України оголосити правовий фронт проти бездарних, бездушних і безвідповідальних чиновників.
«Законодавство України дає можливість застосовувати судовий механізм для захисту своїх інтересів. Для цього необхідно зібрати максимальну кількість доказової бази. Будь-яка заява, скарга у прокуратуру, заява у міліцію, позовна заява до суду повинна бути підкріплена максимальною кількістю документів, які підтверджують вашу правоту. Також потрібно довести завдавання вам моральних, матеріальних, фізичних збитків. Цими документами можуть слугувати, наприклад, довідка із медустанови, фотографія, яка фіксує факти порушення. Цей пакет документів можна використовувати в усіх трьох інстанціях: у прокуратурі, в міліції, у суді. Я закликаю усіх громадян України знайти можливість витратити певний час і подати до судів. Інших шляхів я не бачу!», - пояснив він.
Зрозуміло, рятування того, хто падає, – справа самого того, хто падає. Але падати і травмуватися абсолютно не хочеться! Запитаєте, що робити? Фахівці розробили низку рекомендацій. По-перше, треба зручно взутися. Якщо взуття на підборі, то не більше двох-трьох сантиметрів. В ідеалі – підошва з протектором або на мікропористій чи іншій м'якій основі.
Також можна пригадати «поради бабусь» і поліпшити зчеплення, наклеївши на підошви лейкопластир або наждачний папір. Найледачіші можуть знайти в Інтернеті креслення льодоступів і спорудити їх для себе .
Взувшись зручно, значно легше зберігати рівновагу! Модниці, потерпіть, скоро потепліє! Більше того, жінка на «шпильці» на льоду викликає співчуття і сміх, а не захоплення.
Ще варто вивчити «ожеледну ходу»: ступати потрібно неквапно, на всю підошву, не поспішати, ноги злегка розслабити у колінах, руки повинні бути вільні, а не зайняті сумками.
А якщо ви все ж таки посковзнулися – падайте правильно! Лікарі попереджають, що не варто приземлятися на витягнуту руку, оскільки це великий ризик отримати перелом променевої кістки. Також варто пригадати уроки фізкультури або цивільної оборони і падати, згрупувавшись, на бік, підводячи голову, щоб не вдаритися потилицею. «Падіння з перекочуванням» дозволить істотно зменшити силу удару.
Якщо все ж таки не вбереглися, то пам'ятайте – потрібно звернутися до лікаря! Якщо ви відчуваєте біль в області суглоба, неможливість руху травмованою кінцівкою, набряк, запаморочення – все це симптоми розтягування зв'язок. Ваша рука або нога незвично вивернута, а будь-який дотик викликає гострий біль – можливо, у вас вивих суглоба. Різкий біль, хрускіт, неможливо поворушити рукою або ногою – це може бути перелом. Головний біль, запаморочення, нудота, слабкість, марення – це ознаки черепно-мозкової травми.
Поради для першої допомоги: пошкоджену руку необхідно відразу ж зафіксувати без руху. Наприклад, зробіть підтримуючу пов'язку з підручного матеріалу, з косинки або шарфа; якщо біль у нозі, то не намагайтеся дійти до будинку, а попросіть того, хто є поряд, накласти шину і викличте швидку допомогу. Якщо вдарилися головою, варто звернутися до нейрохірурга. Лікарі кажуть, що навіть якщо спочатку ви почуваєтеся непогано, згодом може виявитися струс мозку.
Попри все ForUm щиро бажає усім-усім киянам здоров'я. Хай ці поради ніколи вам не стануть у нагоді, а під ногами буде твердий грунт.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом