Буквально днями я став свідком розмови двох поважних матрон, які зі знанням справи розмірковували про тріскучі морози. «Ах, - казала одна. – По телевізору передали, морози будуть просто жахливими». «Так, - підхопила інша. – Я вже на тиждень продукти купила, тому що на вулицю виходити не можна буде. Та ще й грип розгуляється».
Слухаючи їхню бесіду, я не міг стримати усмішки. Саме тому, що ці дуже авторитетні на вигляд пані у корені не мали рації.
Споконвіку на Русі мороз тримався упродовж п'яти тижнів – з Різдва Христового і до самого Стрітення Господнього. І ось якраз у цей період організм людини оновлюється прямо-таки казковим чином.
Печінка працює чудово, буквально «на друзки перемелюючи» жири, що надходять з їжею, які якраз і показані у цей час, оскільки найменше у мороз пошкоджуються тканини, які наповнені жиром.
Саме тому я як лікар рекомендую скласти своє загальне харчування так, щоб воно на три чверті складалося з маслянистої їжі. Природно, все повинно бути без перегинів, хоча тріскучі морози – це якраз той випадок, коли зайвий шматок масла нічого не зіпсує.
За нашою лікарською оцінкою, 80% людей у будь-якій країні, не тільки у нас, потерпають від розладів травної системи. Так от морози – найпрекрасніша пора для оздоровлення.
Це ж стосується і людей, які мають кісткові патології. Крім того, мороз – прекрасний як кліматично, так і фізіологічно для тих, у кого наявні посттравматичні явища.
І можливо саме тому, не дивлячись на велику кількість падінь в ожеледь, у цілому кількість людей, які потрапляють до травматології у процентному співвідношенні не така і велика. Але повірте, якби таке трапилося влітку – «травма» не знала б куди дітися.
Піднесення переживають і ті пацієнти, у яких є аутоіммунні запалення нервової тканини, неврити і невралгія. Для них це чудова можливість досягти хоч би відносного затишшя у своїх захворюваннях.
Так, у цілому мороз дуже благотворно впливає на імунну систему людини. Проте при обов'язковому дотриманні деяких простих рекомендацій, а саме: а) одяг повинен бути теплим і зручним; б) у приміщенні має бути тепло, однак його потрібно регулярно провітрювати; в) фізичні навантаження на момент холоду неодмінно мають бути щадними, з підтриманням обов'язкового теплового режиму.
Що стосується пиття – його повинно бути небагато, і обов'язково тепле. У даному разі не підходить навіть те, що прийнято називати «кімнатною температурою». Необхідна мала кількість рідини у морозний час обумовлюється тим, що мороз сам по собі прекрасно утримує вологу, а надлишок рідини призведе до охолоджування тіла.
А ось алкоголь я не раджу. Всі ті, хто побажає зігрітися у морози «зігріваючим», навесні про свою помилку дуже пошкодують.
Полівітаміни у цей період вживати можна, хоча, повторюся, організм зараз на такому підйомі, що не дуже-то в них і має потребу.
Таким чином, виявляється, що морозів зовсім не варто боятися. Навіть навпаки - їх потрібно вітати і бути до них готовими. Тим більше, нам, слов'янам, це не складно – ми звиклі до них еволюційно.
Сергій Сапегін
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом