Поки українці зайняті передсвятковими клопотами й річними звітами, кандидати в президенти продовжують намагатися переконати їх у своїй «пухнастості». Кожен прагне показати себе «у всій красі», як на зустрічі з виборцями, так і під час телеефірів. Виборча гонка триває згідно календарному плану Центральної виборчої комісії. В усякому разі, так стверджує заступник голови ЦВК Андрій Магера. Про це та інше він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.

- Андрію Йосиповичу, розкажіть, як просувається виборчий процес?

- Виборчий процес йде своїм ходом, відповідно до того календарного плану організаційних заходів, який запланував для себе Центрвиборчком. Якихось зривів у цьому питанні в нас немає. Усе відбувається так, як повинно було б проходити за звичайних обставин.

- А проблеми якісь є?

- Безумовно, виникають певні проблеми і непорозуміння. Але вони всі переважно технічного характеру. Я думаю, всі вони вирішувані.

- Які, наприклад?

- До останнього часу були проблеми з фінансуванням виборів. Правда, зараз вони вже вирішені.

Що стосується 2010 року – постановою Кабінету міністрів передбачено виділення державою коштів у тому розмірі, якого буде достатньо для фінансування заходів наступного року.

Є проблеми чисто організаційного характеру – окремі члени комісій відмовляються від роботи, тому потрібно ухвалювати рішення щодо їх заміни або звільнення з посади.

Крім того, не всі приміщення на дільницях перебувають у задовільних умовах для проведення голосування. Тому в цьому питанні йде координація зусиль виборчих комісій і органів виконавчої влади. Але я впевнений, що більшість з них вирішиться.

- Але чому члени комісій відмовляються від роботи?

- З різних причин. Як правило, за власним бажанням.

Бувають випадки, коли самі кандидати їх відкликають. Це право як членів комісій, так і претендентів на посаду президента, тому вони можуть подавати такі заяви.

- Нещодавно представник Президента в ЦВК Марина Ставнійчук заявила, що за два місяці з трьох передвиборних Центрвиборчком отримав менше одного відсотка від необхідної суми для проведення виборчих процедур. Це правда?

- Зараз ми отримали всю суму, необхідну для фінансування виборчого процесу цього року. Ми перевели її в окружні виборчі комісії.

Нагадаю, що йдеться про 192 мільйони 500 тисяч гривень.

- Крім того, Ставнійчук стверджує, що члени ЦВК замовчують цей факт.

- Ні, про це ніхто не мовчить. Я якраз і говорю, що Держказначество виділило ЦВК ці кошти, про які я сказав.

Звісно, ми не всі гроші направили комісіям, тому що їм потрібно 144 мільйони.

У цілому, кожна людина може оперувати тією інформацією, якою володіє. Ось у мене вона така.

- Нещодавно міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко розповів, що у МВС є інформація про підготовку однією з політичних сил фальсифікацій, тому, нібито, проводиться по цьому сигналу якась спецоперація. Як Ви вважаєте, чи є сенс у втручанні міліції в процес виборів?

- Якщо правоохоронні органи здійснюватимуть свою діяльність, не порушуючи ходу виборчого процесу, я до цього ставлюся абсолютно нормально і позитивно.

Згідно законодавству, у них є повноваження проводити як оперативно-слідчі дії, так і інші заходи, які визначені Законом про міліцію, Карно-процесуальним кодексом України й іншими законодавчими актами. Тому я не бачу тут якихось проблем. Це, зрештою, нормальне явище, коли міліція не сприймає порушення виборчого законодавства.

- Ви говорили про те, що є вірогідність проведення третього туру виборів. Чому?

- Я говорив про те, що не можна повністю виключати той момент, що результати виборів з тих чи інших причин можуть бути скасовані. Ми від цього не застраховані, тому можуть виникнути дуже різні ситуації. Але, знову ж таки, це залежить не від Центрвиборчкому, а від того судового органу, який, можливо, ухвалюватиме таке рішення.

- Наскільки ми знаємо, виборчі бюлетені вже почали друкувати. Розкажіть, які вони?

- Дійсно, вже початий процес друку виборчих бюлетенів. Є певний графік цієї роботи.

Рівень їх захисту не нижчий за той, який був у 2004 році. А тоді, пригадайте, не було підтверджено жодного факту наявності фальшивого, підробленого виборчого бюлетеня.

- У цілому, як Ви вважаєте, якими будуть ці вибори?

- Ці вибори будуть такими, як і повинні бути.

Але хочу звернути увагу, що в 2010 році залишаться проблеми корупції й окремих зловживань. Це стосується не лише органів державної влади, але і місцевого самоврядування, а також окремого приватного сектора. Звісно, є свої нюанси, з якими Україні доводиться стикатися. Повірте, нічого не існує у вакуумі.

- Екс-голова ЦВК Ярослав Давидович вважає, що за ці п'ять років ми зробили дуже серйозний крок до демократії. Ви з ним згодні?

- Так, я також так думаю. Це якраз виявилося під час проведення парламентських виборів як 2006 року, так і 2007-го. Саме тоді ми отримали позитивні оцінки з боку міжнародних експертів.

- А в організаційному плані, чим відрізняються минулі й нинішні президентські вибори?

- На цих виборах немає відкріпних посвідчень. Крім того, змінився порядок розгляду скарг щодо порушення виборчого процесу. Але якихось суттєвих змін у частині організації і його ведення немає.

Закон практично залишився незмінним, за винятком тих положень, які були визнані неконституційними відповідним рішенням КСУ з урахуванням окремих змін до закону. Але вони, можна сказати, точкові.

- Як Ви думаєте, яка вірогідність того, що на вибори прийде менше 50 % виборців?

- Я не думаю, що так буде. Середня активність виборців на виборах Президента України складає приблизно 70%. Це статистика, яка утримується з 1999 року. Це легко простежити.

Так традиційно склалося, що виборці активніше ходять на президентські вибори . Далі в рейтингу – парламентські, а після них – місцеві.

- Чи можна стверджувати, що ці вибори у нас пройдуть спокійно? Чи в Україні таке просто неможливе?

- Хотілося б, щоб вибори пройшли спокійно.

Взагалі будь-які фальсифікації під час виборчого процесу організовуються політичними силами. Якщо вони не займатимуться подібними речами, повірте, будь-які зловживання не будуть потрібні ні окремим громадянам, ні підприємцям або іноземним державам.

Усе залежатиме виключно від рівня політичної культури самих учасників цієї політичної гонки.

- Андрію Йосиповичу, а що б Ви порадили виборцям?

- Я б порадив обов'язково простежити два моменти. Перший стосується включення громадян до списку виборців на дільниці. Якщо менше, ніж за 7 днів, виборцеві не прийшло запрошення на вибори, або там допущена якась помилка, йому необхідно звернутися до дільничної виборчої комісії з відповідною скаргою. Не потрібно чекати останнього дня, тому що може відбутися так, що в день голосування механізм включення до списку не спрацює з об'єктивних причин.

По-друге, я б порадив виборцям не позичати деструктивну позицію: або взагалі не йти на вибори, або прийти на виборчу дільницю і поставити галочку, хрестик, зірочку – хто як любить, напроти графи «не підтримую жодного кандидата». Я вважаю, що виборець все-таки повинен підтримати когось з кандидатів – країна зобов'язана вибирати президента, а не грати у вічні вибори.

Звичайно, серед 18 кандидатів немає ідеального, але люди повинні підтримати того, хто для них найбільш прийнятний у ситуації, що склалася.

Ольга Москалюк

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1612