Мене часто запитують, як відзначають новорічні свята у Львові: напевно, думають, що у нас там все по-європейськи. А мені здається, Новий рік скрізь святкують абсолютно однаково – тупо і примітивно. Раніше було «Радянське шампанське», потім воно приїлося - люди прагнули купити все, що завгодно, аби було написано: «Made in Italy». Потім зрозуміли, що будь-яке «італійське» мускатне шампанське, яке продається у львівських магазинах, зроблене, в кращому разі, в Артемівську, в гіршому – в якомусь Мухосранську. Тепер знову шукають «Радянське», так і не зрозумівши, що робиться воно на тому ж заводі.
Нікуди не поділося й стандартне олів'є з його обов'язковим принципом: зробити стільки, щоб потім на нього вже неможливо було дивитися. Адже здавалося б - береться всього потрохи, а змішаєш – і на тобі, каструля. Будь-яка господиня знає, що такий салат більше двох-трьох днів тримати не можна. А нашого олів'є вистачає і на Новий рік, і на Різдво, і на Іордан. Мені подобається, як на це блюдо реагують діти: накладають їм «француза» в тарілку, а у них на обличчі вираз: «У труні я бачив і ваше олів'є, і ваші свята».
Правда, на Галичині останнім часом з'явилося друге національне блюдо – «доісторичний», традиційний, напевно, ще з княжих часів: салат з крабових паличок. І що показово, під Новий рік усі навколо тільки про нього й розповідають, робиться кожен своєю оригінальною рецептурою. Правда, всі рецепти зводяться до «я купила ковбасу, де менше туалетного паперу, говорять, там ще і м'ясо є». Ось і вся основна підготовка.
У Львові взагалі Новий рік якось спеціально ніколи не святкували. Це був «держстандарт» «совка»: включити телевізор, облаяти останніми словами тих, кого показують у «Голубому вогнику», сказати, що це остання нудьга. Потім перемкнути, як завжди, на польський канал, поматюкати техніку і майстра, який ставив антену, тому що у тебе «сніжить», але все-таки вмудритися послухати польських співаків. А далі - у кого як: заснути просто так або «мордою в олів'є». Це вже, дивлячись які сімейні цінності.
А в селах говорили так: «Я приїду на Новий рік, але не на той радянський, а на «наш». Наш вважався за старим стилем – з тринадцятого на чотирнадцяте січня. Отже тут Новий рік святкували навіть трохи більше.
Взагалі наше середовище в певний час «мало смак»: багато хто напивався на Новий рік, особливо радянська еліта і КДБ. Уся «дисиденція» дуже часто збиралася у нас вдома. І ми знали, що серед п'ятнадцяти-двадцяти осіб один - точно донощик-стукач. Тому дуже важливо було підбирати слова. А на офіційні свята стукачі пили в іншому місці, тому можна було поводитися вільніше.
Але крім традиційного святкування була й альтернатива: стрибнути 30 числа на електричку, махнути до когось із знайомих у Карпати і за три-чотири години до Нового року вилізти до якоїсь ялиночки в лісі, півгодини утоптувати навколо неї майданчик, а без п'яти дванадцять відкрити шампанське, щоб тут же пригадати, що фужери забуті вдома, і пити його прямо з горла. Потім розповідати якісь чергові анекдоти, які добре «йдуть» лише в прекрасну зимову погоду в Карпатах біля справжньої ялинки.
А ось з приводу Різдва, навпаки, у мене спогадів маса. У сімдесяті роки, коли я був ще зовсім маленьким, незважаючи на переслідування міліції і КДБ, по вулицях ходили великі вертепи, вигадувалися якісь спеціальні програми. У нас удома довго зберігалися маски, які зробила знаменита художниця Алла Гориста, яка стала жертвою КДБ.
Шкода, що тепер, коли стало все можна, це пропало. Зараз приходить групка дітей з десяти чоловік, поколядували, під кінець сказали сакраментальну фразу: «Не давайте копійки, бо діряві кишеньки, а давайте паперові, будьте, пане, гонорові», пішли. Зафіксували між собою, що господарі щедрі, приходить уже 5 з них, потім наступні п'ять з цієї ж десятки. Потім по двоє починають ходити. А коли ти всі їхні обличчя знаєш, і даєш копійки, обурюються, але йдуть в інший будинок.
На жаль, чим довше ми живемо, тим більше приходить відчуття, що з наших будинків немов вивітрюється запах свята. Мені б дуже хотілося, щоб це знову повернулося, тому що так бути не повинно. Можливо, для цього треба, щоб нам хтось сильно «закрутив гайки»?
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом