Наскільки дієвою і ефективною є виборча кампанія нинішнього глави держави і які мотиви участі Віктора Ющенка в перегонах в контексті його низького рейтингу популярності серед громадян? «Політична думка» опитала з цього приводу провідних українських політологів.
Політичний експерт Березовець Тарас вважає, що Президент України Віктор Ющенко пішов на вибори, щоб зконсолідувати власний електорат в очікуванні можливих дострокових виборів до Верховної Ради.«Віктор Ющенко бере участь у нинішній виборчій кампанії, аби зконсолідувати власний електорат в очікуванні можливих дострокових виборів до Верховної Ради. На парламентські вибори він дуже сподівається, тому що нинішня фракція НУНС уже його не задовольняє. Дуже багато людей починали з ним, але потім відійшли, тому він звичайно прагне знайти їм заміну», - зазначив експерт. Друга причина, на його думку, полягає в тому, що Віктор Ющенко вбачає для себе головну місію, аби не дати на виборах перемогти Юлії Тимошенко: «Він сам не приховує цього мотиву. Критика, яка лунає від президента на 99% стосується Юлії Тимошенко. При цьому його колишній опонент Віктор Янукович взагалі не згадується, а якщо згадується, то лише в контексті з Тимошенко. Очевидно, що така ненависть до Тимошенко є проявом патологічної хвороби Віктора Ющенка, який вважає її чи не найбільшим злом».
Березовець зазначив, що сама кампанія Ющенка «квола, в'яла, в ній мало сенсу»: «Це пояснюється тим, що вибір другого туру уже відомий, тому вона не цікава ані кандидату Ющенку, ані громадянам. Зрозуміло, що Тимошенко і Янукович лідирують. А ось після першого туру кампанія пожвавішає і стане більш цікавою».
На думку Голобуцького Олексія, агентство моделювання ситуацій, Віктор Ющенко бере участь в кампанії заради збереження свого політичного майбутнього і своєї команди. «Йому 56 років- це для українських політиків вік скромний. Друге, йому є чим торгуватися – маю на увазі те, що він контролює 20-30 депутатів у парламенті. Чого немає наприклад Тігіпко чи Яценюк. Кампанія Ющенка відбувається досить мляво. Він начебто говорить правильні слова, але всі розуміють різницю між тим, що він зробив і що говорить», - вважає експерт.
Політолог Михальченко Микола вважає участь Віктора Ющенко у виборах помилкою. «Участь Ющенка у виборах була абсолютною помилкою. Можна йти програвати, як наприклад Кравчук програв Кучмі, у декілька відсотків. Але коли чинний президент балотується знову у президенти з мінімальним рейтингом довіри і підтримки громадян 3-5%- це страшна ситуація. Ющенко сам себе вбиває як політичну фігуру. Ющенко специфічна людина, він ніколи не прислуховується до науковців, які його попереджали про відсутність у нього шансів виграти. Тому зрозуміло, що Ющенко бере участь у кампанії, аби вдовольнити своє самолюбство. Усі ж його заяви на це вказують. Мовляв, я переможу, я єдиний демократи і таке інше. Другий мотив - він хоче нашкодити Тимошенко. Його критика Тимошенко постійна і нещадна. І це підтверджує його мотиви. Виборча кампанія Ющенка неефективна. Ефективною називають кампанію, коли є команда і аргументи. Я не бачив ані професійної команди, ані аргументів. Такий підхід відповідно дає нульовий результат», - зазначив експерт.
В той же час політолог Єрмолаєв Андрій переконаний, що Президент Віктор Ющенко мусив брати участь у виборах.«Мені здається, що Ющенко не лише хотів брати участь у кампанії, а мусив. Томку що він не впорався з надзвичайно важливим завданням сформувати політичну платформу після першого терміну президентства. Він не зміг переконати своїх колег утворити об'єднану демократичну партію. Він не впорався з проблемою молодої політичної команди спадкоємців. Відповідно у нього немає навіть можливості запропонувати комусь з молодих, нових амбітних політиків право розпоряджатися національно-демократичною традицією. Один у полі воїн», - вважає експерт. На його думку, якби Ющенко відмовився від президентських перегонів, то це б цілковито тлумачилося як визнання ним поразки. «Тому він пішов не від гарного життя. Як на мене, якби Ющенко на початку 2009 року наступив на горло гордині і пішов на консолідацію національно-демократичних сил навколо ідеї нової, молодої націонал-демократичної команди і відмовився сам від участі, то можливо і кампанія би йшла по іншому. Його кампанія некреативна, бо йому нічого сказати. Він робить рімейк гасел, орієнтирів, з якими він перемагав у 2004році. Оцей дивний слоган «ми здобули» просто смішний. Це спрощений підхід до виборів. Суспільство не сприймає Ющенка як переможця, який приніс державі певні віхи. Тому слова «ми здобули» накладаються на стереотип поразкової психології. Закономірне й те, що Ющенко не розглядається як фаворит і тим паче як людина, яка може бути у другому терміні президентства. Звичайно, у Ющенка є перевага від інших – це його ідейні цінності. Він ідеологічно визначений політик і відповідно його електорат – це люди з чіткою ідеологічною орієнтацією і переконаннями. І абсолютно логічно, що протягом кампанії, будучи навіть таким нервовим, він отримує додаткові бали. Але попри все він буде лише дихати у потилицю лідерам і переможцям перегонів, в число яких він не входить», - зазначив Єрмолаєв.
В свою чергу, політолог Фесенко Володимир зазначив, що Віктор Ющенко може поборотися за третє місце з Тігіпко. «Кампанія у Ющенка активна зараз, він навіть додав трохи у рейтингах, але не настільки, аби претендувати на вихід до другого туру. Він може поборотися за третє місце з Тігіпком. Хоча головним претендентом на третє місце – це, як на мене, Тігіпко. Головним мотивом, чому Ющенко пішов на вибори, безумовно є бажання продовжити політичну кар'єру. Попри його низький рейтинг, він все ж таки вирішив позмагатися знову за президентське крісло, що вказує на його психологію. Мені здається, що коли він опиняється в глухому куті, він починає боротися. Розмови про те, що він думає про своє працевлаштування у майбутньому через розпуск парламенту і свій прихід туди обґрунтовані. Але як на мене, то політичне майбутнє більше цікавить Віру Іванівну, Єханурова, Тарасюка Ігоря та інших, які думають про власне політичне майбутнє за допомогою Ющенка. Критика Тимошенко допомагає Ющенкові нарощувати свій рейтинг. З цього приводу навіть з'явилося нове гасло: вона працює, а він критикує. Але ця критика не така однозначна у своїх наслідках. У чомусь вона допомагає особисто Ющенкові, але з точки зору національних, державних інтересів, то вона шкідлива», - вважає експерт.
«Кампанія Ющенка інерційна», - таку точку зору висловив політичний експерт Володимир Цибулько. «З точки зору оптимізації витрат, вона може й оптимальна, але з точки зору досягнення результату, вона неефективна. Наприклад недавній випад президента Чечні Кадирова чи послання Президента РФ Медвєдєва могли б допомогти пожвавити кампанію Ющенка, якби він цю тему експлуатував. А так він прислуховується до маргіналів, а така політика завжди програшна.У чому недолугість кампанії Ющенка? У тому, що він не завоювує електорат, так як це робить Тимошенко на Сході, а забирає електорат у самої Тимошенко. В цьому й полягає ірраціональність його кампанії. Недопустити Тимошенко до президентства означає допустити туди Януковича. При тому, що Янукович залишає якісь шанси для гри Ющенка, насправді так не робиться. Навіщо знищувати партнера по Майдану? Я цього не можу зрозуміти. Швидше за все, він розраховує повернутися у те місце, де йому найбільш комфортно- Нацбанк. Якби йому було потрібно щось більше, він би боровся за партію. А так він особисто власними руками партію донищив. Він міг би збудувати хорошу партію, якби знайшов спосіб побудови широкого фронту сил _УНП, РУХу і таке інше. Він від цього відмовився. Він відмовився від проекту «Єдиний Центр», який за рівнем організації виглядав досить ефективно. Зараз не бачу, що може продовжити політичне життя Ющенкові. Найважливіший чинник, який він загубив – це партія. Фактично він усіх людей, які готові були йти з ним до кінця поставив у дуже незручне становище- нагнув через коліно практично», - вважає Цибулько.
Політолог Михайло Погребинський заявив, що ефективність кампанії Ющенко можно оцінювати, знаючи його мотиви: «Залежно від того, які у Ющенка мотиви, можна й оцінювати ефективність його кампанії. Спостерігаючи за тим, що він робить, виглядає, що його головна мета кампанії – не допустити Юлію Тимошенко до президентства. Оскільки він потрапити до другого туру не може, бо це нереально, то його мета забезпечити великий розрив між Тимошенко і Януковичем. У цьому сенсі він достатньо ефективно працює, я би навіть сказав, без перепочинку. Розводячи руками, він щодня активно розповідає, який ворог Тимошенко. Оскільки частина людей йому все таки довіряють й з тих, хто вірить Тимошенко, то він сподівається якщо не зменшити рейтинг, то бодай би збільшити розрив з Януковичем. Така робота Ющенка безумовно йде на користь Януковича».
«Серйозної кампанії у Ющенка немає»,- заявивполітолог Віктор Небоженко. За його словами, «йде таке самомилування». «Багатогодинні виступи перед виборцями, на телебаченні. Але це добре для починаючого політика, якому є чим похвалитися. Він використовує ті засоби, які йому не можна використовувати. Крім того, його політтехнологи змушують його займатися не розробкою якихось серйозних ідей, а говорити про високі світоглядні проблеми, котрі під час виборчих кампаній не сприймаються населенням. Тому що вони є властивими для окремих груп- інтелігенції, науково-технічних працівників, партійних апаратів, бюрократії. А вони зараз не ухвалюють рішень, рішення ухвалюють рядові виборці. Якби у нього було 15%, то він міг би керуватися світоглядним рівнем, вибираючи свідомих. А так він робить речі, за котрі буде подвійно прикро. Збираючи людей національно-демократичного табору, він насправді робить подарунок Тимошенко у другому турі. Тому що ці люди, збуджені Ющенком, принципово не будуть голосувати за Януковича, навіть якщо Ющенко закличе до цього і віддадуть свої голоси за Тимошенко. Мотиви участі Ющенка у перегонах – бажання залишитися у політиці і страх перед покаранням і переслідуванням. Переслідувати навряд чи його будуть, бо це буде поганою ознакою політичної культури. Просто він хоче залишитися у політиці. Він став надзвичайно багатим, він молодий, він одужав. У Януковича, Яценюка , Тігіпка і Ющенка однакова мета – домогтися приходу до парламенту. Критика Тимошенко, якою він зловживає не допоможе йому наростити електоральні м'язи. Це й не зашкодить Тимошенко. Навряд чи його серйозно сприймають», - вважає експерт.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом