У п'ятницю під час саміту «Україна – Євросоюз» ЄС дав Україні неофіційний сигнал про можливість отримання членства, але попередив, що заявка України на вступ до Євросоюзу може бути розглянута тільки разом із заявкою Молдови.

На одній із зустрічей високого рівня представники ЄК повідомили українських дипломатів про нову, неофіційну умову вірогідного отримання Україною членства в ЄС.

«За неофіційною традицією Євросоюзу розширення завжди відбувається групами. І щоб у далекому майбутньому ви стали членом ЄС, вам потрібно знайти партнера у свою групу, - пояснив позицію ЄК високопосадовий співбесідник у Брюсселі. – Україна погодилася з цим доводом і повідомила, що таким партнером вибрала Молдову», пише «Комерсант-Україна».

«Формально ми самі вибрали Молдову як партнера, - підтвердило інформоване джерело в українському зовнішньополітичному відомстві. – Але де-факто у нас не було можливості відмовитися».

Як розповів один із співбесідників газети, Брюссель і Київ домовилися не обговорювати ці домовленості офіційно, а обмежитися експертним рівнем: «Ми усвідомлюємо, що до офіційного розгляду питання нашого членства можна буде перейти нескоро. І при обговоренні «молдовського питання» наші колеги підкреслили це».

Синхронізація євроінтеграційного процесу несе низку ризиків для Києва. Головний із них пов'язаний з існуванням невизнаної Придністровської Молдавської республіки.

«Зараз мало підстав сподіватися, що проблема Придністров'я буде вирішена у короткостроковій перспективі. А консервація цього конфлікту, очевидно, буде використана у Європі як аргумент проти європейської і євроатлантичної інтеграції», - вважає директор Європейського інституту політичних досліджень Молдови Віорел Чиботару. Втім, найближчими роками ситуація може змінитися. Європейські чиновники, наприклад Беніта Ферреро-Вальднер, вважають, що після зміни влади у Молдові, де комуністи втратили монопольне право на формування зовнішньої політики, у цієї країни з'явилися непогані перспективи для розвитку відносин з ЄС. «Молдова – маленька країна, у неї інша економіка, їхнє законодавство більш адаптоване до acquis communautaire. Переговори з Кишиневом будуть набагато простіші, ніж з Києвом, і я не здивуюся, якщо ми підпишемо Угоду про асоціацію з Молдовою раніше, ніж з Україною», – зазначило в джерело з Єврокомісії. Нагадаємо, у п'ятницю, 4 грудня, у Києві відбувся саміт Україна–Євросоюз. У ході саміту президент Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу оголосив про можливість підписання Угоди про асоціацію у 2010 році, але дорікнув українській владі у непроведенні реформ.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

678