Президент Росії Дмитро Медведєв і президент США Барак Обама прийняли спільну заяву у зв'язку з завершенням терміну дії Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО). Президенти оголосили, що мають намір продовжувати співробітничати у дусі Договору після закінчення терміну його дії.
«Визнаючи наше обопільне прагнення підтримувати стратегічну стабільність між Російською Федерацією і Сполученими Штатами Америки, заявляємо про нашу принципову прихильність продовжувати співробітничати у дусі Договору про СНО після закінчення терміну його дії, а також про наш твердий намір забезпечити швидке набуття чинності нового Договору про стратегічні озброєння», цитує прес-служба заяву президентів.
Також у спільній заяві були підтверджені гарантії, які було дано Україні, Казахстану і Білорусі після відмови останніх від ядерної зброї. «Російська Федерація і Сполучені Штати Америки вітають прихильність Республіки Білорусь, Республіки Казахстан і України їхньому статусу держав, які не володіють ядерною зброєю», - наголошується у документі.
Обама і Медведєв заявили, що гарантії зберігатимуться і після 4 грудня, коли закінчується термін дії Договору про СНО. «Виконання цими державами своїх зобов'язань за протоколом до Договору про СНО від 23 травня 1992 року (Лісабонський протокол) і їх приєднання до ДНЯЗ (Договір про нерозповсюдження ядерної зброї) як держав, які не володіють ядерною зброєю, укріпило їхню безпеку, що знайшло віддзеркалення, зокрема, у Будапештських меморандумах від 5 грудня 1994 року. У зв'язку з цим РФ і США підтверджують, що зафіксовані у Будапештських меморандумах гарантії, як і раніше, застосовуватимуться після 4 грудня 2009 року», - сказано у заяві.
Нагадаємо, термін дії нинішнього договору про СНО закінчується 5 грудня. Він був підписаний Джорджем Бушем-старшим і Михайлом Горбачовим 31 липня 1991 року.
Договір набув чинності 5 грудня 1994 року і був розрахований на15 років. Наприкінці 2001 року сторони заявили про виконання зобов'язань за договором СНО-1, хоча з боку США було зафіксовано кілька серйозних порушень.
Планується, що документ буде укладено на сім років і він передбачатиме знищення 3400 ядерних зарядів - по 1700 з кожного боку.
За матеріалами «Бі-бі-сі», «Infox.ru, «Українські новини»
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом