Нарешті Мінохоронздоров'я порадувало українців повідомленням про те, що рівень захворюваності та смертності від ускладнень після грипу і ГРВІ почав знижуватися. Щоправда, не все так добре, як хотілося би. Багато медиків прогнозують на зиму ще як мінімум одну хвилю епідемії. Хоча на сьогоднішній день не всі дотримуються такої думки. Заступник головного лікаря Київської санепідемстанції Лариса Колос вважає, що достовірно визначити, чого саме нам варто чекати після похолодання, можна буде десь за пару тижнів. Про це та інше вона розповіла в інтерв'ю ForUm’y.
- Ларисо Антонівно, яка на сьогоднішній день ситуація з епідемією грипу?
- Станом на понеділок стосовно епідемічного порогу наш прогноз повністю виправдався. У нас з 16 по 22 листопада захворіли 25 533 людини, а епідпоріг для цього тижня – 25 190. Тобто, тільки на 343 особи ми його перевищили – це 1,3 %.
- За меддопомогою все ще звертається багато людей?
- Ми відстежили кількість звернень, а також госпіталізацій, і побачили, що картина за усіма показниками різко поліпшується. Крім того, ми подивилися ще один показник, який вважаємо вкрай важливим. Це – захворюваність за всіма віковими групами. Так от, вона у нас теж знизилася.
- У скільки разів?
- Щоб подивитися темпи зниження епідемії, ми як приклад беремо два дні, порівнюємо понеділок з понеділком. У такому разі виходить об'єктивна картина, оскільки саме цього дня «підтягуються» люди, які йдуть на лікарняний.
Так от, ми з'ясували, що захворюваність знизилася у півтора рази. І якщо на період 16 листопада у нас було 4964 хворих, то станом на вчора – уже 3292 особи. До речі, на 32% знизилася і захворюваність серед школярів.
Крім того, дуже приємно, що у нас дорослі пацієнти почали йти з мінусом у 1,6 %. Для нас це вкрай важливо.
- Як зараз ідуть справи з госпіталізацією?
- Якщо хворіють діти, ми прагнемо їх госпіталізувати, щоб не ризикувати. Цього понеділка, наприклад, у порівнянні з іншими днями, ми госпіталізували всього 82 людини, що означає зменшення кількості і хворих малюків, і госпіталізованих.
- А за невідкладною допомогою теж менше звертаються?
- Так. Ми проаналізували ситуацію і побачили, що у «швидку» теж зараз звертається менше людей.
- Ларисо Антонівно, сьогодні починають роботу школи й інститути. Була інформація, що їм усім треба принести довідку від лікаря.
- Так, у наказі Міносвіти у нас написано, що якщо діти упродовж трьох днів не відвідують, наприклад, садок, то мають прийти у колектив з довідкою від лікаря. Таких діток у цілому 82157, а поліклінік – 21. І не варто забувати, що коли людина приходить до такої установи, то відбувається перехрещення хворих і здорових. А у такому разі ми можемо звести нанівець всі ті досягнення, які отримали.
Ми це питання порушували у Мінохоронздоров'я і на селекторі. Там нас не підтримали, тому рішення не було ухвалене. Тоді з нашої ініціативі мер звернувся до Кабінету міністрів, який видав відповідне розпорядження.
Ми проаналізували по сайту Міністерства охорони здоров'я усю захворюваність по Україні і показали це на нашому штабі, що епідемія має різні рівні і почалася у регіонах у різний час. Але, враховуючи те, що діти їздили на канікулах до дідусів-бабусь, вони можуть представити різний рівень завезення.
У Києві 170 тисяч студентів, і якщо їх усіх потоком направити у студентські поліклініки, від такої кількості за два дні толку не буде. Плюс, знову ж таки, скупчення народу в одному місці. Тому ми запропонували зобов'язати усіх ректорів вузів, а також міністерства, яким вони підпорядковані, щоб вони забезпечували проведення протиепідемічних заходів і дотримання студентами маскового режиму на два тижні – це два інкубаційні періоди. Враховуючи приїзд студентів, які захворіли, це дасть свої результати. Якщо ці умови будуть чітко дотримані, ми можемо бути впевнені, що не досягнемо того порогу, який у нас є на наступний тиждень – 29 тисяч 600 чоловік.
Крім того, не варто забувати, що за дітьми у різні регіони поїде доросле населення, яке теж може стати носієм вірусів. Тому ми всі протиепідемічні заходи попросили продовжити на ці два тижні. І нас у цьому підтримали.
- Кажуть, що незабаром нас спіткає друга хвиля епідемії. Це так?
- Зараз рано про це говорити. Якщо брати, наприклад, минулі епідемії, то у 1998-му у нас перехворіло на грип 2,4 % населення. Але тоді епідемія тривала лише 2 тижні. Якби ми зараз говорили про звичайний сезонний підйом захворюваності, то могли б прогнозувати, що другої хвилі грипу не буде, як, наприклад, у 1986 році. Тоді взагалі не було повторного епідемічного підйому захворювання.
Але зараз у нас приєднався пандемічний вірус грипу, з яким ми зустрілися вперше. Тому сьогодні ми не можемо чітко спрогнозувати, чи буде друга хвиля сезонного грипу у січні, як уже передбачають. Давайте почекаємо ще два тижні, постежимо, подивимося, які будуть віруси. Тоді і робитимемо прогноз на найближчий час.
- А якби не було приєднання пандемічного грипу?
- Тоді можна було б прогнозувати. Але відразу хочу звернути увагу, що ми не можемо сказати, що у нас поширюється один пандемічний вірус. Адже йдеться і про віруси групи А, і Н3/n3 і H1/N1, але не пандемічний. Тобто, ми виділяємо такий «пейзаж» захворювань на гостру респіраторну групу.
- Скажіть, хто, в основному, вмирає від пневмонії?
- Люди, які мають хронічні захворювання. Це, насамперед, ті, хто потерпає від ожиріння чи, наприклад, цукрового діабету або має легеневу патологію. Крім того, громадяни, які пізно звернулися за медичною допомогою. Я думаю, ці показники дадуть підстави і для того, щоб була змінена медична тактика ведення хворих на пневмонію. Це багато значить.
У зв'язку з тим, що не велася статистика, скільки людей померло від пневмонії, її не вивчали. Якщо вам скажуть, що раніше від цього захворювання померло стільки-то людей, то це буде казкою. Немає жодної статистичної форми, яка це передбачає.
Крім того, у вірусологічні лабораторії на дослідження усі ці пневмонії не направляли. Вони почали досліджуватися вперше, тому про статистичні показники ми з вами зможемо поговорити тільки наступного року.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом