Росія і Євросоюз у понеділок у Москві підписали меморандум про механізм раннього попередження у сфері енергетики, передав кореспондент Агентства нафтової інформації (АНІ).
З російського боку документ підписав глава Міненерго Сергій Шматко, з боку ЄС - комісар Єврокомісії з енергетики Андріс Пієбалгс.
Пієбалгс підкреслив, що Росія і ЄС докладають великих зусиль, щоб запобігти появі конфліктів, подібних конфлікту з Україною у січні 2009 року. «Ми дуже високо оцінюємо зусилля РФ, щоб у нас не було перебоїв з газом і будь-яких інших конфліктів. Механізм раннього попередження сформувався з гіркого досвіду. Ми повинні були зробити відповідні висновки», - сказав він.
Єврокомісар додав, що підписання цього документа дозволить країнам підготуватися і не переводити технологічні проблеми у політичну площину. «У нас буде певна можливість підготуватися, щоб не було політичної кризи, щоб питання вирішувалися на технічному рівні», - сказав Пієбалгс, якого цитує «Інтерфакс-Україна».
У свою чергу, Шматко зазначив, що ця угода направлена на врегулювання питань, пов'язаних не тільки з конфліктом Росії і України щодо транзиту газу. «Мова може йти і про врегулювання конфліктів при постачаннях нафти, електроенергетики, може бути вугілля», - сказав він. «Це наш двосторонній документ. Говорити про те, що він направлений проти України, точно не можна», - сказав міністр.
Зокрема, за його словами, цей документ може вирішувати проблеми, які виникли при постачаннях російської нафти до Чехії. «Наприклад, у нас виникали проблеми у постачаннях нафті у Чехії, але це були не політичні проблеми, а просто компанії не змогли вчасно домовитися», - сказав Шматко.
Міністр енергетики РФ підкреслив, що сторони займалися підготовкою цього документа упродовж двох років.
Документ покликаний забезпечити стійке і безперешкодне енергопостачання, попередження і подолання з мінімальними негативними наслідками надзвичайних ситуацій у сфері енергетики. Меморандум, зокрема, визначатиме порядок вжиття спільних заходів з попередження і оперативного реагування у разі виникнення або загрози виникнення надзвичайної ситуації.
Як повідомляв ForUm, ідея розробки такого механізму виникла після конфлікту між Росією і Україною у січні 2009 року щодо постачання і транзиту газу через територію останньої. Внаслідок конфлікту у січні спостерігалися перебої з постачаннями російського газу до країн Євросоюзу.
Міненерго також планує підписати з Україною нову міжурядову угоду про співпрацю у газовій сфері. Консультації щодо підготовки цього документа пройдуть у першому півріччі 2010 року.
Як йдеться у повідомленні Міненерго, розроблення механізму раннього попередження ведеться відповідно до домовленостей, досягнутих на саміті Росії і Євросоюзу у травні 2007 року. При розробці механізму раннього попередження враховуються оцінювання короткострокових, середньострокових і довгострокових технічних, комерційних і політичних ризиків у сфері постачань і попиту, енергетичні стратегії, що розробляються, прогнози і сценарії щодо розвитку ринків Росії і Євросоюзу.
Механізмом раннього попередження є комплекс заходів, направлених на формування випереджаючого оцінювання проблем і ризиків, пов'язаних з постачаннями і попитом енергоресурсів і на попередження і оперативне реагування у разі виникнення надзвичайної ситуації. Документ складається з 13 розділів, до числа яких входять: заходи попередження і оперативного реагування, повідомлення, обмін інформацією, консультації, моніторинг і реалізація.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом