Як і слід було чекати, передвиборна кампанія в Україні буде веселою. В усякому разі, її початок не лише здивував, але й відверто розсмішив деяких. Зокрема, коли в ЦВК документи на реєстрацію приніс Василь Противсіх. Заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера нагадує, що у виборчому бюлетені немає такої графи. Там записано: «Не підтримують жодного кандидата на посаду Президента України». Про це та інше він розповів в інтерв'ю ForUm’y.

- Андрію Йосиповичу, було багато розмов на тему того, що Ющенко може підписати Указ про надзвичайний стан в країні у зв'язку з епідемією грипу. Відповідно, президентські вибори будуть перенесені. Ви вірите в такий сценарій розвитку подій?

- Я слабо вірю в реалізацію такого сценарію з огляду на багато причин. Я опущу чисто політичні, а скажу про правові.

По-перше, постанова парламенту про призначення президентських виборів на 17 січня 2010 року залишається в силі. КСУ – єдиний орган, який з погляду конституційності може визнати його недійсним. Але його рішення з цього приводу немає.

По-друге, для введення надзвичайного стану повинні бути правові підстави, які визначені прийнятим парламентом законом «Про правовий режим надзвичайного стану». А там є вичерпний перелік підстав, за наявності яких після рішення РНБО Президент може підписати відповідний Указ. Він вважається таким, що набув чинності, лише в тому випадку, якщо скріплений підписом прем'єр-міністра й міністра з питань надзвичайних ситуацій. Якщо таких підписів немає, то Указ не може набути чинності. Крім того, згідно Конституції, впродовж двох днів його повинен затвердити парламент у вигляді закону.

Не менш важливий момент: в Указі, а потім і в прийнятому парламентом законі, обов'язково повинні бути записані норми Конституції в частині прав і свобод громадян – тобто, на який термін вони тимчасово припиняються. Якщо в цьому переліку не буде 38-ої статті, то, зрозуміло, ні про яке перенесення виборів не може йтися.

- Зараз на агітацію кандидати витрачають менше грошей, ніж, згідно прогнозам експертів, буде віддано на підкуп членів виборчих комісій. Як Ви до цього ставитеся?

- Знаєте, спроби підкупу були й будуть завжди. Інша справа, як на це реагують члени виборчих комісій, правоохоронні органи й саме суспільство. Але спроби підкупу виключати не можна.

Що стосується виділення коштів на передвиборну агітацію, хоча я й не фахівець у цих питаннях, але знаю, що за попередньою інформацією розцінки на зовнішню рекламу дуже впали. Можливо, в цьому причина. Хоча, ще не вечір – виборчий процес лише почався, тому може бути виділено ще більше коштів.

- А членів ЦВК намагалися підкупити?

- Напевно, ще не починали.

- Тобто, Вам не пропонували?

- Так.

- Ви прогнозували, що буде зареєстровано 15 кандидатів на посаду Президента України, але їх виявилося більше.

- Так, у мене було таке відчуття, що буде 15 кандидатів, враховуючи чималий розмір грошової застави у зв'язку з внесенням змін до законодавства... - А як Ви сприйняли реєстрацію кандидата Противсіх?

- Центрвиборчком ухвалив рішення про реєстрацію цього кандидата. Деякі говорять, що це якийсь технологічний трюк. Я не коментуватиму цю ситуацію, мені, як членові ЦВК, це не з руки.

Але хочу звернути увагу на те, що в бюлетені немає такої графи: «Проти всіх кандидатів на посаду Президента України», а є: «Не підтримують жодного кандидата на посаду Президента України». Якщо хтось не додумався перейменувати своє прізвище на Непідтримую, взяти ім'я Жодного і по батькові Кандидата, то це проблема цих осіб.

- У п'ятницю в ЗМІ з'явилася інформація, що Центрвиборчком достроково завершив реєстрацію кандидатів у Президенти України. Це правда?

- Ні, це не правда. У п'ятницю о 16.00 у нас було засідання, де розглядалося питання щодо реєстрації кандидатів на посаду Президента України. Тобто, ми розглядали заяви, які до нас поступили, і ухвалювали рішення – чи відповідають вони вимогам закону.

- Як взагалі пройшла реєстрація?

- У цілому особливих труднощів під час реєстрації кандидатів на посаду Президента України не було.

Взагалі, скажімо так, це не найбільша проблема, яка може бути в ході виборчого процесу. Набагато складніший період почнеться, коли ми створимо виборчі комісії, які потрібно буде забезпечити всім необхідним.

- Це найбільша проблема?

- Це проблема, тому що потрібно зробити все для того, щоб виборчі окружні й дільничні комісії мали все необхідне.

Крім того, на кожному етапі виборчого процесу потрібно прослідкувати, щоб не було зривів або збоїв у роботі комісій і в правовому, і в методологічному, і в організаційному сенсі. Щоб належним чином пройшло голосування виборців. Щоб ті результати, які будуть отримані, знайшли відображення в кінцевому протоколі Центральної виборчої комісії. Один з найголовніших моментів – щоб кожен голос був врахований.

- А як йдуть справи з фінансуванням? Тут є проблеми?

- Я б кривив душею, якби сказав, що з фінансуванням проблем немає.

Якщо говорити про нинішній рік, то тут кошти виділені, тому проблем немає. Але ж виборчий процес стосується, в основному, 2010 року. Понад 80% витрат з держбюджету на проведення виборів – це фінансування оплати праці членів виборчих комісій. Ось на це кошти ще не виділені, тому що не прийнятий закон про державний бюджет наступного року.

Днями Кабінет міністрів видавав постанову, якою давалися відповідні доручення підлеглим уряду органам у частині фінансування заходів на проведення президентських виборів у 2010 році. Але ми чудово розуміємо, що найідеальніший варіант у цій ситуації – це все-таки ухвалення бюджету. Хочеться сподіватися, що це питання буде вирішено.

- Під час реєстрації Президента України Віктора Ющенка й лідера опозиції Віктора Януковича під вікнами ЦВК проходили мітинги їхніх прихильників. Люди не заважали вам працювати?

- Знаєте, ні. Чесно кажучи, я чисто випадково помічав цих людей. У нас багато роботи, тому не завжди звертаєш увагу на те, що відбувається під вікнами.

Зрештою, це конституційне право громадян збиратися на мітинги – вільно, без зброї. Якщо це право в конкретному випадку не обмежене рішенням суду, то ніхто не може їм цього заборонити.

- Андрію Йосиповичу, а якою буде специфіка майбутніх президентських виборів?

- Вони проходитимуть взимку під час новорічних і різдвяних свят. Це якимсь чином накладе свій відбиток на виборчий процес.

Крім того, щороку не обходиться без якихось непорозумінь між Україною й Росією щодо постачань газу. Тут, напевно, не потрібно бути великим аналітиком, щоб не спрогнозувати, що цей чинник також може вплинути на вибори. Але мені дуже хотілося б помилитися.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1204