Отруєння Віктора Ющенка п'ятирічної давності до цих пір смакують не лише експерти, але й громадськість. Практично все найближче на той момент оточення українського Президента сьогодні, анітрохи не сумніваючись, заявляє, що справа, яка викликала тоді величезний резонанс, не більше, ніж містифікація – «афера століття».
Достатньо пригадати низку колоритних інтерв'ю одного з кумів Віктора Андрійовича, з яких ми дізналися, що останній, – «дурень», якого навмисно ніхто не труїв.
Проте радник Глави держави, екс-міністр охорони здоров'я, доктор медичних наук Микола Поліщук вважає, що у Гаранта є всі підстави вважати себе отруєним діоксином…
Про це та інше він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.
- Миколо Єфремовичу, свого часу Ви висловили думку, що екс-главі МВС України Юрію Кравченку піти з життя «допомогли».
-Я сказав не так. Я давав висновок не щодо Кравченка, а щодо медичної документації і фотографій трупа, який мені показали і сказали, що це труп Кравченка. Я якраз ніяких висновків не робив на тему, хто кого вбив. Я цього не знаю…
Під час експертизи трупа, який мені показали як труп Кравченка, я сказав, що нанесені пошкодження не могли бути проведені самогубцем.
- Чому Ви так сказали?
- По-перше, на основі вогнепального пошкодження в зону нижньої щелепи й підборіддя, що повністю розбило нижню і частину верхньої щелепи, зокрема язик і хрящі носа. І після цього чіткий постріл у скроню....Такого сама собі людина зробити не може.
Крім того, після першого пострілу зброя обов'язково випала б з рук, а сама людина не втрималася б на стільці без підпори, а так виходить, людина після двох таких пострілів просто сиділа...
Були й деякі інші ознаки: судмедексперт зробив висновок, що труп, який мені показали, міг жити декілька хвилин, а то й десятки хвилин. Однак при пораненні в область обличчя завжди виділяється велика кількість крові, а відсутність її в шлунку або легенях свідчить про те, що між першим і другим пострілом пройшли секунди. Після такого пострілу і пошкоджень, який я бачив на трупі, у людини був би шоковий стан, тому і зробити таке сама собі вона не змігла б.
- В інтерв'ю відомому англійському виданню Ви одного разу заявили, що Ющенко мав підстави з певною достовірністю говорити про те, що він знає, хто його отруїв.
- Ну, по-перше, я цього не говорив..
- Знову ваші слова перекрутили?
- Та хіба мало що пишуть і крутять. Я сказав, що в Ющенка є всі підстави говорити про отруєння. І хлор-акне, а в нього були саме ці темні плями, з'являється за наявності діоксину. Діоксин сам в організм не потрапляє і Ющенко може знати, за яких обставин і коли йому в організм потрапив діоксин. А може й не знати.
- Тобто, Ви не вважаєте його отруєння «обманом століття»?
- Хотів би я подивитися на людину, яка прищикне собі щось дверима без особливих на те причин…
- Миколо Єфремовичу, як вважаєте, чи обгрунтована та паніка, яку підняли сьогодні навколо епідемії грипу?
- Паніку підняли деякі політики. Насправді, завдяки реальним діям уряду й ЗМІ, які включилися в проблему, зараз усе добре. Влада вжила адекватні заходи щодо стабілізації ситуації, були проведені необхідні обмежувальні заходи, медики нормально спрацювали і грип пішов на спад.
- Який же все-таки грип «косить» українців?
- Щоб зрозуміти це, надзвичайно важливо знати все про розповсюдження інфекції для того, щоб у майбутньому також відразу вживати адекватні заходи. Зараз для населення не так важливо визначати штами грипу. Зараз, перш за все, важливі стандартизовані схеми надання допомоги, які вживаються.
- Як лікар, що порадите українцям для немедикаментозної профілактики вірусу?
- Здоровий спосіб життя. Особиста гігієна плюс раціональне харчування, в якому на головному місці продукти рослинного походження. Крім того, нормальний сон і не зловживати алкоголем і курінням. І, головне, не переохолоджуватися – це надзвичайно важливий чинник.
- Миколо Єфремовичу, зараз стільки розмов про потрібність і непотрібність вакцинації від грипу. Що Ви скажете про це?
- Скажу, що з цього приводу є указ міністра охорони здоров'я, який повинен не обговорюватися, а виконуватися. Зараз вакцинація призначається в тих регіонах, де грип ще не поширений і проводиться індивідуально за рекомендацією медпрацівників.
Грип був, є і буде. Імунітет від нього виробляється або за допомогою вакцинації, або за допомогою хвороби. Є, правда, й такі люди, у яких взагалі немає схильності до вірусних захворювань.
- Пам'ятаєте скандал навколо нібито неякісної вакцини, яку купила Україна? Цього разу такого не буде?
- Я дивився історію хвороби померлого хлопчика з Луганщини. Там прямого причинного зв'язку з вакцинацією не було. Але антивакцинальна кампанія, яку на той момент провела одна відома політична партія, зіграла свою роль, причому негативну. Люди перестали робити планові вакцинації.
- Значить, це неправда, що вакцини ми купуємо неякісні?
- Це абсолютно необгрунтоване твердження. Я повторюся, це була акція однієї політичної партії, яку ми всі чудово знаємо. А зараз Ви самі бачите, що навіть вищі чини держави – і Президент, і прем'єр вже включилися в боротьбу за те, щоб вакцинація була проведена.
- Давайте поговоримо про медикаменти. На сьогоднішній день в Україні величезна кількість ліків-фальсифікантів. Як же визначити, який препарат якісний?
- Ніяк. Для визначення якості медикаментів в Україні існує державна інспекція. Сьогодні визначити якісні чи не якісні препарати надзвичайно складно ще й тому, що більшість препаратів відпускаються без рецепту. І відстежити, що і коли люди купують, коли і що приймають - практично неможливо.
У жовтні 2005 року був указ міністерства охорони здоров'я, за яким усі антивірусні й антибактеріальні препарати, здатні викликати ускладнення, відпускалися за рецептами. Проте міністр, що прийшов після мене, це відмінив. І в результаті, ми отримали неконтрольований прийом населенням медикаментів, у тому числі й такого препарату, як трамадол.
І, до речі, трамадолова епідемія, що спалахнула у той час, була пов'язана якраз з відміною того самого указу, в якому наказувалось відпускати вищезгаданий препарат за рецептами, виписаними на спеціальних бланках, як наркотик, хоча наркотиком він не був. Тільки цього року Кабінет міністрів своєю постановою знову прирівняв препарат трамадол до наркотиків.
Отже до тих пір, поки в Україні не буде контрольованої відпустки медикаментів, прослідкувати - якісні чи неякісні препарати - буде складно, оскільки інспекція при ввезенні й реєстрації контролює одну партію, а потім до неї може бути «додана» ще одна, «інша».
- Я знаю, у медиків є розхожий жарт про те, що здорових людей у принципі не існує, є необстежені. От як у нас з цим?
- На сьогоднішній день українська нація нездорова ні духовно, ні фізично. З сучасних хлопців, яким зараз по 15-16 років, до шістдесяти доживе лише 60%. У Швеції й Фінляндії, до речі, цей показник складає всього 10%.
В Україні всього 2% людей, які, перебуваючи у віковій категорії 40-45 років, вважають себе здоровим, тоді як у Європі таких людей 35-40%. Тривалість життя у нас на 10-12 років менше, ніж у Європі, а тривалість ЗДОРОВОГО життя менше на 15 років.
- Що ж служить причиною такої статистики?
- Основною причиною є неінфекційні захворювання і травматизм, які на сьогоднішній день складають 94% смертності. І лише 6% смертей викликають усі інфекційні захворювання разом узяті. Зокрема, грип, ВІЛ, СНІД, туберкульоз, материнська смертність, перинатальна смертність й аліментарні стани.
- А до якої болячки найбільш схильні українці?
- В Україні поширені серцево-судинні й судинно-мозкові захворювання, які на сьогоднішній день складають 62-63% у структурі смертності населення. У нас 10 млн. 300 тис. чоловік страждають гіпертонією, з них більша частина навіть не здогадуються, яка саме у них хвороба, а з тих, хто знає, лікуються нерегулярно.
На сьогоднішній день ми маємо величезну кількість інсультів – близько 110 тис. на рік і дуже високу смертність при них – близько 50% із загального числа. Причому більшість смертей відбуваються впродовж першого року, а ті люди, що залишилися живими, перетворюються на залежних інвалідів.
- Чи можна щось зробити для вирівнювання ситуації?
- Можна, й відразу обмовлюся, що грошей для цього не потрібно. Щоб понизити серцево-судинні й судинно-мозкові захворювання, достатньо всього лише дотримуватися здорового способу життя: обмежити тютюнокуріння і не зловживати алкоголем. У раціоні повинно бути більше рослинної їжі й дуже мало жирної, тваринного походження. Причому дуже важливо не об'їдатися. Крім того, в раціональному харчуванні дуже важливе зниження кількості солі. Ще один важливий чинник – рухомий спосіб життя.
- Отже, бігом від інфаркту?..
- Так, і, між іншим, слідуючи лише цим рекомендаціям і абсолютно не вкладаючи грошей, Фінляндія за 30 років зменшила у себе кількість серцево-судинних і судинно-мозкових захворювань на 70%. Чому ж ми не можемо зробити те ж саме у себе?
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом