Українське суспільство охоплене панікою. У пресі, в парламенті, за чашкою кави, та й просто на вулицях говорять лише про грип. Але мало хто замислюється, чим чревата надмірна ескалація напруги, і якими будуть наслідки цієї паніки.

Зазвичай паніка починається через серйозні події в суспільстві. Це можуть бути масові рухи, великі соціальні або техногенні катастрофи, але буває й так, що людей без видимих причин охоплює паніка.

Паніка – це викривлене розуміння якої-небудь реальної загрози. Але основна її небезпека полягає не в цьому, адже навіть при викривленому розумінні дійсності люди можуть організуватися. Найстрашніше, що приносить паніка, - це втрата орієнтації. У кожної окремо взятої людини починається хаотична реакція, внаслідок чого розпадаються соціальні зв'язки. Це дуже небезпечно, оскільки під час паніки часто формується натовп. А, як відомо, натовп некерований.

Паніка під час епідемії ще небезпечніша. У Росії в першій половині XIX століття були так звані холерні бунти. Тоді під впливом чуток про навмисне отруєння чиновниками й лікарями простих людей збуджені натовпи громили поліцейські управління, лікарні, вбивали лікарів і поміщиків. Микола І особисто кинувся рятувати лікарів, тому що масові безлади охопили навіть столицю Російської Імперії Петербург. Повсталих громадян вдалося втихомирити лише військами. Через чутки люди впадали в бездну такого безпросвітного маразму, що це описати неможливо.

До теперішнього моменту в Україні була загальна недовіра до чиновників, що, в принципі, також нічого хорошого нам не давало. Але тепер, у зв'язку з епідемією грипу, до цього додалася ще й недовіра до лікарів. По країні наполегливо ходять чутки, що лікарі самі придумали цю епідемію й тепер здирають гроші з населення. Говорять навіть, ніби фармацевти запустили в країну вірус грипу, щоб отримувати в аптеках надприбутки. Винних шукають скрізь!

Я боюся, що у зв'язку з епідемією в Україні можуть початися спалахи недовіри до певних верств населення, зокрема лікарів і чиновників. Більш того, є посилання про те, що ці спалахи можуть перерости в бунти.

На жаль, політична боротьба прийняла настільки відверті форми, що нещастя людей цинічно використовується. У газетах, журналах, на телебаченні шуму більше, ніж інформації. Але все-таки можна вичленувати з цього потоку якусь розумну основу. Можливо, нам пора прислухатися не до думки політиків, а до слів фахівців? Благо, в Україні їх вистачає. Якщо ми продовжуватимемо підозрювати один одного в тому, що хтось спеціально сіє в Україні бактерії або віруси, що українців заразили грипом з передвиборною, комерційною або ще якоюсь метою, в країні починається хаос. Це найгірше, що може з нами трапитися. Тому у жодному випадку, ні за яких обставин не можна піддаватися паніці.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1002