Поки влада намагається якось допомогти хворим на грип, більшість українців самостійно захищаються від цієї недуги. Адже, як відомо, порятунок тих, хто тоне, – справа рук самих тих, хто тоне. Але, на жаль, не у всіх це виходить ефективно, про що свідчить сьогоднішня статистика. Мало того, що народні методи не завжди допомагають, а ліки в аптеці «вдень з вогнем» не знайдеш, так ще і вірус підстерігає на кожному розі. До того ж і погода найближчим часом погіршить ситуацію – на нас чекає потепління.
Голова Гідрометцентру України Микола Кульбіда радить українцям по можливості провести майбутні вихідні вдома. Адже при підвищенні температури у зимовий період людині досить легко захворіти. Про це та інше він розповів в інтерв'ю ForUm’y.
- Миколо Івановичу, у середу в Києві випав перший сніг. Так коли нам варто чекати на справжню зиму?
- Зараз зима наступає значно пізніше, ніж ми звикли. Саме тому перші її прояви, які ще у жовтні ми спостерігали на заході України, і сніг у Києві абсолютно не говорять про характер розвитку майбутніх процесів. Тому що все йде до потепління. Вже на вихідних у Києві максимальна температура буде від 8 до 11 градусів тепла. Тому ні про який сніг не йтиметься.
Крім того, упродовж більшості днів на наступному тижні, у принципі, переважатиме тепла погода, хоча з незначними коливаннями температури.
- І по всій Україні?
- Звичайно, потеплішає на всій території України. Найбільш відчутним потепління буде на півдні, у Криму, де температура повітря підніметься до 15-20, а у деяких регіонах і більше, градусів тепла.
- А наскільки осінь у нас була типовою?
- Про типову осінь зараз не можна говорити, оскільки під цим словом ми маємо на увазі «нормальна». Що таке норма? Це узагальнені середні багаторічні характеристики певних метеорологічних параметрів для осені.
Зараз можна з упевненістю сказати, що багаторічні характеристики не є нормальними. Варто говорити про зміну характеру осінніх процесів упродовж останніх 15-20 років. Вони найбільше виражені у період глобального потепління, яке відбувається в усьому світі, і в Україні зокрема. А це якраз свідчить про те, що осінь у нас стає коротшою і теплішою. У той же час перші прояви зими наступають у листопаді, особливо - у другій його частині, та у грудні.
Зате у січні-лютому дуже часто бувають періоди серйозного потепління. У цьому і наступному роках зима не буде винятком, тому що загальні тенденції щодо підвищення температури повітря в Україні ніхто не скасував - вони тривають.
- В Україні констатували епідемію грипу, зокрема, каліфорнійського. Наскільки погода вплинула на поширення вірусу?
- Мені у цілому незрозуміло слово «епідемія» стосовно каліфорнійського типу грипу. Епідемія передбачає перевищення певних критеріїв поширення вірусу. Наскільки я чув із джерел, зокрема офіційних, А/h1n1 зафіксований десь у 20 випадках. Про яку епідемію каліфорнійського грипу можна говорити?!
З іншого боку, якщо говорити про гострі респіраторні захворювання – звичайного грипу будь-якого типу, звичайно, найбільш несприятливими умовами для його поширення є якраз суха і відносно не дуже морозна погода. Тоді і люди почуваються нормально, і вологість повітря не дозволяє так швидко поширюватися інфекції повітряно-краплинним шляхом. Але під час потепління, коли велику частину доби вологість повітря наближається до максимальної, у такому насиченому водою середовищі віруси множаться набагато швидше. Тому варто остерігатися саме таких потеплінь, яких ми очікуємо, починаючи з вихідних.
- Тобто вихідні краще пересидіти вдома?
- Звичайно. Ці вихідні краще пересидіти вдома, і якщо є можливість - трохи менше виходити на вулицю саме у періоди потепління.
- Миколо Івановичу, чи звертаються ті ж санітарно-епідеміологічні станції України у Гідрометцентр за якимись додатковими прогнозами?
- На жаль, ні. І медики, і санітарно-епідеміологічні службами володіють своїми методиками для прогнозування грипу, які зовсім не залежать від погодних параметрів. Вони прогнозують, що у січні-лютому у нас буде епідемія. Так у нас щороку так. І що тут нового?!
- Хіба що поява каліфорнійського.
- Так, але ніхто ж не знає, як він поводитиметься в українських умовах. Природно, щоб вивчити це, треба знати характер погоди у кожному регіоні, який найбільше уражений. На жаль, медики поки до цього не підійшли.
- А в Гідрометцентрі проводять профілактику? Ви ходите у захисних масках?
- На роботі ми не у масках. Але рекомендуємо своїм співробітникам надівати їх у транспорті.
Тим людям, які зле почуваються, незалежно від симптомів, ми радимо певний час посидіти вдома. Це ж стосується і вагітних жінок.
- Чи не здається Вам, що у нас нагнітається ситуація?
- Я згоден з тим, що має місце певне нагнітання ситуації, оскільки говорять про епідемію каліфорнійського грипу. Але про це поки не йдеться. Слід говорити про епідемію звичайного грипу або інших його типів у деяких регіонах.
Загалом, я б погодився, що необхідно якось спокійніше реагувати на подібні речі та намагатися уберегтися від хвороби. Наприклад, повинні бути рекомендації щодо того, як людям одягатися.
У холодну пору року у період потепління люди у більшості випадків не здатні самостійно зорієнтуватися – треба одягнутися дуже тепло, чи навпаки. Але і в першому, і в другому випадку вони програють, тому що або застуджуються, або перегріваються. І те, й інше призводить до створення умов для того, щоб людина отримала гостре респіраторне захворювання.
- Але зазвичай людина перед тим, як одягатися, дивиться прогноз погоди, зокрема, по телевізору. А там не завжди достовірна інформація.
- Тому що ці прогнози погоди дуже часто беруться із Інтернету, без підтвердження джерела. Ясна річ, там можуть бути неправдиві дані.
Але навіть почувши прогноз погоди, причому досить надійний, людина не здатна зорієнтуватися, оскільки тепловідчуття пов'язане не тільки з температурою, але і зі швидкістю вітру, і з вологістю повітря. До того ж воно дуже часто абсолютно не співпадає з реальною температурою навколишнього середовища.
Наприклад, при вологості 100%, швидкості вітру 15 метрів у секунду, 5 градусів морозу здаватимуться 20 для людини, яка легко одягнена. І навпаки: влітку при високій вологості повітря, слабкому вітровому режимі 25 градусів покажуться 35.
Взагалі, люди далеко не все знають. Тому має бути проведена певна робота, щоб кожен громадянин міг зорієнтуватися, виходячи із тих метеорологічних параметрів, які є на вулиці, і тих прогнозів, які він чує, як же йому одягнутися, щоб було комфортно. Тобто щоб не замерзнути або не перегрітися.
- Один із варіантів – соціальна реклама?
- Прекрасна ідея. Було б дуже добре через соціальну рекламу донести такі рекомендації населенню.
- Миколо Івановичу, український Гідрометцентр має великі проблеми з фінансуванням. Якщо ситуація не зміниться, то як же працювати?
- Проблеми з фінансуванням з'явилися не сьогодні. Вони у нас тривають уже понад 20 років. Щоправда, не можна сказати про те, що сьогодні найскладніша ситуація, тому що у дев'яності роки було набагато гірше.
Але все одно ми б хотіли розвиватися - технічно переоснащуватися, ставити нові метеорологічні радіолокатори, нормально організувати метеорологічне обслуговування Чемпіонату з футболу-2012. Для цього нам потрібні певні кошти на розвиток. Усі ці плани написані, і навіть були у певних урядових рішеннях, але, на жаль, поки залишаються нереалізованими.
- А що у вас із заробітною платою?
- Сьогодні рівень заробітної плати не дозволяє нашим співробітникам повноцінно віддавати себе роботі для того, щоб наша Гідрометслужба була не гірша за будь-яку європейську.
- Але ж залишається надія, що все покращиться?
- Звичайно. Ми все-таки сподіваємося, що уряд зверне увагу на проблеми Гідрометцентру, особливо напередодні нашого свята, яке відзначатиметься 19 листопада.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом