Як показує практика, тема правоохоронців і учасників дорожнього руху не тільки «стара як світ», але і вічна як та крапля, що точить камінь.

І скільки б не велося розмов про те, що водіям слід дружити з «даішниками», а останнім непогано було б ставитися до своїх «підопічних» з належною повагою, питання, як кажуть, у цьому аспекті залишається відкритим.

Про ідею впровадження в Україні алкотестерів, про плани створення євродоріг і нові штрафи в ексклюзивному інтерв'ю кореспондентові ForUm’у розповів перший заступник начальника Департаменту Державтоінспекції МВС України, генерал-майор міліції Сергій Левченко.

- Сергію Миколайовичу, скоро рік, як українські водії їздять «під» новими штрафами. Скажіть, скільки із тих величезних сум безпосередньо потрапило до держбюджету і як вони розподіляються?

- На сьогоднішній день накладення адміністративних штрафів зафіксоване на суму 1 мільярд 432 мільйони гривень, із яких уже сплачено 700 мільйонів. А що стосується розподілу, то кошти порівну розподіляються до державного бюджету і бюджетів місцевих органів самоврядування.

- На що вони витрачаються?

- Усі гроші, зараховані до державного бюджету, витрачаються з потреби, які визначає Міністерство фінансів Кабінету міністрів України, проте на Державтоінспекцію Бюджетним Кодексом України ці кошти не передбачені.

Однак на сьогоднішній день частина із них виділяється Міністерству внутрішніх справ для погашення пенсійних заборгованостей, оскільки ми певний час не мали можливості виплачувати вихідну допомогу через брак фінансування.

- Ви знаєте, яка кількість цих коштів направляється на поліпшення якості українських доріг?

- На жаль, я не володію інформацією про це, але знаю, що на будівництво і ремонт доріг цілеспрямовано йдуть так звані транспортні збори – гроші, які вносять власники при проходженні технічного огляду.

- Уже набула чинності нова інструкція про виявлення у водіїв алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння. Чи не боїтеся Ви, знаючи ставлення українців до спиртного, що плачевна ситуація на дорогах, яка є зараз, погіршає?

- Я б сказав, що боятися маємо не ми, а ті, хто, вживши спиртні напої, сідає за кермо. Це грубе порушення, за яке необхідно дуже суворо карати. Проте 0,2 проміле може «показати» і пляшка кефіру, оскільки будь-які продукти, які мають властивості бродіння, видають якісь певні дози алкоголю у крові людини, або лікарські препарати на спирту.

Саме тому з нашої ініціативи в українському парламенті вже є пропозиція щодо внесення змін до законопроекту про адміністративну відповідальність, з метою збільшення штрафних санкцій за водіння напідпитку від восьми до десяти тисяч гривень.

Після цього різні «компромісні» варіанти типу «я випив тільки пляшку пива» будуть безпідставні, оскільки з нового року ми хочемо запровадити у практику спеціальні алкотестери, які автоматично визначають наявність і кількість алкоголю у проміле.

- З цього місця - докладніше.

- Усе дуже просто. Після того як чоловік видихнув повітря у алкотестер, прилад «видасть» роздруківку, у якій буде чітко вказана кількість вмісту алкоголю у крові в проміле. Один варіант такої роздруківки буде вручений порушникові, а другий долучений до протоколу ДАІ.

- Тепер з інспектором, як раніше, не посперечаєшся…

- Саме так. До речі, у нас немає ніяких підстав сумніватися у якості цих апаратів – вони неодноразово апробовані в Європі, пройшли сертифікацію і реєстрацію у нас.

- Поки нетверезих водіїв перевірятимуть по-старому?

- Поки апаратів немає, визначення вмісту алкоголю у крові продовжуватимуть визначати у спеціальних лабораторіях медичних установ, але ми плануємо вже на початку нового року купити апарати – за наявності фінансування.

- Грошей, як завжди, немає?

- Я сподіваюся, що з нового року з'явиться фінансування, і ми все ж таки купимо апарати, тим більше, що їх потрібно не так і багато. Не кожному інспекторові в руки, а на зміну в один екіпаж. Тому, думаю, що на перших порах п'ятдесят апаратів нам буде достатньо.

- Чи планує ДАІ коли-небудь обладнати українські дороги за євростандартом: автоматичне штрафування без участі співробітників ДАІ?

- І це питання для нас сьогодні дуже актуальне. У нас досить багато пропозицій щодо визначення місць, які вважаються найбільш аварійно небезпечними. По всій Україні їх налічується приблизно п'ять тисяч, де необхідно встановити системи автоматичної відео і фотофіксації.

Як правило, це місця концентрації дорожньо-транспортних подій, зокрема, кримські «серпантини» або дороги, на яких умови безпеки залишають бажати ліпшого.

На жаль, через дорожнечу приладів – їх вартість коливається від сімдесяти до ста тисяч євро. Зараз ведуться переговори з інвесторами, які могли б поставити ці прилади, з часом повертаючи витрачені кошти. Ми також сподіваємося, що ці витратні суми будуть закладені до нового бюджету.

- Заплановане обладнання усіх п'яти тисяч «одним махом»?

- Спочатку, я думаю, відразу п'ять тисяч місць ми не обладнаємо, але певну кількість задіємо. У Франції, наприклад, встановлено сто п'ятдесят місць, де мають стояти такі прилади, але працює всього п'ятдесят, і їх періодично міняють. Тому я не бачу перешкод вчинити так само, як наші французькі колеги.

- Чи не планується нове підвищення штрафів за порушення ПДР?

- Дорожньо-транспортні події, в основному, стаються через перевищення швидкості, порушень правил обгону або виїзд на зустрічну смугу – це страшні ДТП, у яких гинуть люди.

На даний момент штрафи за ці порушення досить відчутні – 510 гривень не кожному по кишені. І тому ми не плануємо підвищувати штрафи, крім штрафів за управління транспортним засобом у нетверезому стані.

- На сьогоднішній день більшість українців твердо переконані, що у разі ДТП «мажору» відмажуть завжди. Як Ви вважаєте, чи обґрунтована така думка?

- Ні, не обґрунтована. І саме тому ми прагнемо встановити системи автоматичної фіксації порушень ПДР. Крім того, і це, мабуть, першочергово, ми хочемо уникнути спілкування нашого співробітника з учасником дорожнього руху, оскільки при особистому контакті діє не тільки можливість пропозиції або отримання хабара, але ще і так звані «ксивні» права.

Наприклад, коли інспектор зупинив того ж співробітника міліції, Секретаріату Президента, Верховної Ради або Кабміну, на жаль, він змушений не складати протокол - відпускати. А за допомогою приладів ми можемо дозволити собі уникати таких ситуацій, оскільки все буде достовірно зафіксовано, незалежно від того, це начальник департаменту чи звичайний громадянин.

Після скоєного ДТП подальша доля учасників – не наша компетенція, проте, тим не менше, у ДАІ все-таки є претензії до відповідних органів, наприклад, за те, що у як покарання винуватців ДТП замість позбавлення водійського посвідчення відправляють на короткострокові виправні роботи. Не секрет, до речі, що це одна із найпоширеніших «відмазок».

І таких рішень дуже багато. Однак зараз ми вже активно почали співробітничати з судами, і оскільки певне взаєморозуміння вже налагоджено, я впевнений, що порядок буде наведено.

- Розкажіть, будь ласка, про ситуацію на наших дорогах за допомогою цифр?

- Якщо говорити про сьогодні, то, за статистикою, у нас спостерігається позитивна динаміка зменшення кількості ДТП з потерпілими, стало меншою і кількість загиблих.

За цей рік, наприклад, скоєно 30956 ДТП, у яких потерпіли люди. У 2008 році ця цифра складала 44148 чоловік, а у 2007 – 52000. Тобто зараз, у порівнянні з позаминулим роком, кількість ДТП зменшилася на 40,7%, з минулим – на 29.9%.

Кількість загиблих у ДТП цього року складає 4266 чоловік, торік до цього моменту було 6575, у 2007 році – 7795 чоловік. Тобто, як бачите, позитивна динаміка все-таки є.

Кількість травмованих у ДТП на сьогоднішній день складає 38499 чоловік, торік було 54884, а у 2007 році – 64973 людини.

- Поліпшення з’явилося через штрафи?

- Гадаю, так. Система покарання стала більш об'єктивною, тому що раніше все без винятку розглядав суд. Зараз він розглядає тільки ті порушення, які спричиняють за собою позбавлення водійського посвідчення, а решта всіх справ залишається на розсуд або інспектора дорожно-патрульної служби чи начальника Державтоінспекції.

- Сергію Миколайовичу, і на закінчення що побажаєте українським автоаматорам?

- Спочатку я хочу подякувати усім учасникам дорожнього руху за дотримання правил – і це ж є єдиним і найліпшим напуттям, оскільки, дивлячись на щоденні звіти щодо ДТП, мені хочеться, щоб кожен, хто сідає за кермо, повертався додому живим і неушкодженим. І пам'ятав, що у його руках не тільки власне життя, але і життя усіх учасників дорожнього руху.

Лєра Нєжина

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1602