Венеціанська комісія виразила серйозну стурбованість чинним законом «Про вибори Президента України». Заступник глави Секретаріату Президента (СП) Марина Ставнійчук розповіла про підсумки засідання Європейської комісії «За демократію через право», більше відомою як Венеціанська комісія, на якому вивчався закон «Про вибори Президента України». «Потенційно нечіткими й неефективними представляються комісії положення, що стосуються фінансування виборчої кампанії. Серйозну стурбованість викликає невключення в закон інституту незалежних внутрішніх спостерігачів», - зазначила Ставнійчук. У зв'язку з цим, за її словами, комісія наполегливо рекомендує Україні переглянути положення про порядок і підстави оскарження і розгляду виборчих суперечок, а також про порядок встановлення результатів голосування на дільницях і виборів у цілому, - пише «Комерсант-Україна».
За словами Марини Ставнійчук, стурбованість комісії викликали «невмотивовані обмеження» права бути кандидатом; положення, що передбачають обмеження для ЗМІ; «непрозорий і несправедливий» механізм призначення членів виборчкомів. Разом з тим вона зазначила, що комісія в цілому розділяє позицію про скорочення виборчого процесу і позитивно оцінює виключення з виборчого законодавства інституту збору підписів при реєстрації кандидатів.
Ставнійчук виразила впевненість, що на сьогоднішній день у Верховної Ради є всі можливості зосередитися на вдосконаленні насамперед самого закону про вибори Глави держави, а також інших законодавчих актів щодо організації і проведення цього процесу.
Тим часом у Раді побоювання Венеціанської комісії вважають перебільшеними. «Звичайно, рекомендації неприємні для України, оскільки містять низку критичних зауважень, але в комісії не говорять, що за цим законом неможливо провести вибори, - заявив народний депутат Валерій Писаренко (БЮТ).– У комісії є свої погляди, які адаптовані до деяких європейських особливостей окремих європейських країн і не завжди застосовні до України».
Як приклад Валерій Писаренко привів рекомендацію комісії дозволити особам, відносно яких були порушені кримінальні справи, брати участь у президентській кампанії. «Комісія говорить, що не всі ж такі погані, і треба звузити коло людей до тих, у кого вирок суду по особливо небезпечних злочинах. Звичайно, ми не можемо на це піти», - заявив він.
«Комісія висуває претензії до того, що у нас велика сума застави для кандидатів, при цьому немає розуміння того, що, на відміну від інших країн, у нас присутнє таке поняття, як 'технічний кандидат'«, - підтримав колегу перший заступник голови Верховної ради Олександр Лавринович.
У той же час парламентарії не виключають, що окремі рекомендації комісії будуть враховані найближчим часом, а в закон про вибори президента внесені відповідні зміни. «Ми можемо піти на те, щоб розширити коло спостерігачів, розширити права кандидатів на участь у теледебатах і права іноземних громадян на участь в агітації на території України, - уточнив Писаренко.– Я впевнений, що з урахуванням цих рекомендацій ми зможемо відшліфувати окремі моменти. Але поміняти саму структуру вже неможливо. Виборча машина запущена, і сьогодні переміщення основних її елементів може привести до поломки і, у результаті, – до блокування проведення президентських виборів».
«Безумовно, рекомендації Венеціанської комісії щодо поліпшення законодавства, що регулює процес проведення виборів президента, наприклад включення в нього норми про можливе спостереження за виборами громадських організацій України, потрібно враховувати. Думаю, мало хто заперечуватиме. Вважаю, що вже на наступному пленарному тижні ми будемо розуміти, як йдуть справи з розглядом конституційності закону про вибори в Конституційному суді, і зможемо прийти до згоди, щоб мати більшість для внесення таких змін», - заявив Лавринович.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом