Ексклюзивне видовище з побоями і нецензурною лексикою, яке час від часу показує країні Верховна Рада, цілком можна «переварювати» під пиво і попкорн. Спостерігаючи за тим, як народні обранці хвацько розмахують кулаками і підкорюють трибуну-Еверест, народ плутається: а чи це не вестерн? І, звичайно, тут же обурюється: такого в інших парламентах не побачиш! Проте «бютівець» Лев Бірюк запевняє, те, що коїться в українському парламенті, – лишень квіточки. Є «побоїща» і екзотичніші.

Про те, як справжній депутат повинен відстоювати справедливість, чи знімуть із себе нардепи «непомірний вантаж» високих зарплат, як обдурити систему «Рада» і коли Президент України Віктор Ющенко зустрінеться зі своїм російським колегою Дмитром Медведєвим, розповів в інтерв'ю ForUm’y народний депутат України Лев Бірюк.

- Леве Васильовичу, у вівторок депутати проголосували у першому читанні законопроект про зниження зарплат чиновникам. Але, пам'ятається, такі законопроекти вже були. Як думаєте, цього разу вдасться прийняти закон, чи все закінчиться голим популізмом?

- Я не вірю, що цей законопроект буде прийнятий у другому читанні. Я почув від регіоналів Нестора Шуфрича і Бориса Колесникова, що вони готові встановити зарплату всім чиновникам на рівні середньої по Україні. Я погоджуся на це, але тільки якщо Колесников і Шуфрич здадуть державі «все, нажите непосильною працею». Тоді ми з ними на рівних умовах отримуватимемо середню зарплату. Я раніше жив на тисячу гривень, виживу і зараз. Не знаю, чи виживуть вони.

- Тобто, в принципі, відмовитися від частини заробітної плати Ви готові?


- Річ у тім, що ми зав'язані не тільки на своїх зарплатах. Якщо нам удвічі зменшать заробітну плату, то вдвічі будуть зменшені кошти на утримання наших чотирьох помічників. У мене, наприклад, тільки двоє помічників, але я пообіцяв їм певну зарплату. Якщо вони отримуватимуть менше, як я зможу дивитися їм в очі? Я розумію Шуфрича, він знайде собі нафтову свердловину, прокачає її і заплатить своїм людям. А де брати гроші мені? У мене немає ні заводів, ні пароплавів. Ні я, ні мої батьки ніколи не брали хабарів. Я не вмію цього робити і вчитися - не збираюся.

Крім того, я взяв кредит, як і сотні інших українців. Що мені тепер, приходити в банк і розповідати, що парламент зменшив собі зарплату, щоб людям жилося добре? Сумніваюся, що мене за це у банку розцілують.

- А Ви отримали зарплату за вересень?

- Отримав. Вона на чотири з половиною тисячі менше, ніж зазвичай. Зменшили зарплату всім. Хай не кажуть, що зарплата не змінилася.

- ВР після тривалої перерви нарешті запрацювала. Позитивна тенденція збережеться?

- Я був депутатом шести скликань, тому щодо парламенту у мене впевненості немає ні в чому. Найчастіше бувало, що депутати ні з того ні з цього починали блокувати трибуну, свистіли, кричали. Я сам свистів і кричав. Можу сказати одне: ми ніяк не можемо перешкодити блокуванню. Навіть якщо пригрозимо блокувальникам, що насипемо їм солі на хвіст, все одно - якщо захочуть, блокувати будуть.

Тому ручатися за те, що парламент буде і надалі нормально працювати, не можна. Адже роботу можна зірвати різними способами. Наприклад, багато членів комітетів ВРУ не приходять на засідання, не набирається кворум, і комітети тижнями простоюють без роботи.

- Партія регіонів сьогодні наполягатиме на звільненні з посад чотирьох міністрів. Чи не стане це новим приводом для блокування?

- Це цілком може стати приводом для блокування. Хоча є варіант, що міністрів знімуть, а ось голосів для призначення нових не набереться.

- А як бути з підготовкою до зими? Депутати зможуть проголосувати необхідні законопроекти, чи українцям доведеться мерзнути?

- Мерзнути ніхто не буде. Вугілля і газу у нас достатньо. Звичайно, можуть бути якісь катаклізми, але цього ніхто передбачати не може. Але щоб людей просто так морозили, коли в країні є газ і вугілля, такого уряд і парламент не допустять.

Безумовно, парламент проголосує за ці законопроекти. Без них неможливо врегулювати ціни на енергоносії для населення і підприємств.

- Литвин пообіцяв ввести у дію «Раду-3». Ту саму, де треба голосувати, тримаючи одночасно палець на сенсорній кнопці. Проте депутати запевняють, що цю систему можна обдурити за допомогою запальнички. Як Ви ставитеся до можливого нововведення?

- З цього приводу сказати можна тільки одне: що голіший, то мудріший. Сьогодні немає такої техніки, яку неможливо було б перехитрити. Я знаю, як можна обдурити «Раду-3». Більше того, мені показували, як можна обвести навколо пальця нинішню систему.

- Як?

- Технологію розкривати не буду. Можу тільки додати, що ніхто сьогодні не може поставити у парламенті таку систему, яку неможливо було б перехитрити. Ви чули, що хакери зламали комп'ютерну базу Пентагону? Порівняйте, який там захист, і який захист у ВР. Чому всі носяться з цією сенсорною кнопкою?! Граються, як діти, чесне слово!

- Ви є членом комітету ВРУ з питань регламенту і депутатської етики. Що потрібно зробити, щоб навчити наших нардепів поважати один одного?

- Я ніколи не вітав і не вітатиму те, що депутати штовхаються, обзиваються і так далі. Але я був в інших парламентах світу, там те ж саме! Наприклад, у парламенті Великобританії є спеціальна кінологічна група, яка собаками розтягує лордів. Довелося користуватися її послугами, тому що Маргарет Тетчер не могла вести засідання через бійки депутатів. Ми не раз бачили, як голосують у японському парламенті: опозиція сидить в одному залі, коаліція - в іншому. Якщо звести їх в одному місці, депутати тут же пустять у хід кулаки. Що говорити про Корею, де у парламенті людьми кидаються!

Якщо ти вирішив займатися політикою і нормально сприймаєш те, що тебе принижують і не дають працювати, або те, що порушують закони, то навіщо ти прийшов до парламенту? Якщо ти холоднокровно сприймаєш будь-яку несправедливість, то як ти можеш утілити справедливість у життя?! Краще йди грай у доміно, там можна спокійно програти і не отримати по голові.

Я не вірю в те, що депутатів можна зробити холоднокровними жабами. Вони прийшли захищати закон, а закон не завжди можна захистити тільки словами.

- Але не можна спокійно спостерігати, як депутати порушують порядок. Запровадження системи покарання може допомогти «виховати» народних обранців?

- На Заході у парламентах існує одна цікава система. На кожен десяток депутатів є так званий «батіг», який «карає» депутатів. Якщо депутат порушив правила, він позбавляється можливості виступати цілий місяць. Або, наприклад, про нього пишуть у газетах, де говориться, що він порушив дисципліну, і працювати з ним неможливо. Там люди реагують на таке. Але не думаю, що така система діятиме у нас. Дуже правильно сказано: поганих депутатів в Україні обирають дуже хороші виборці, які навіть не цікавляться, за кого голосують.

- За даними ООН Україна зайняла 85 місце за рівнем життя, Росія – 71. Чому такий великий відрив, враховуючи те, що ми - найближчі сусіди і майже ні в чому Росії не поступаємося?

- У таких статистиках беруться тільки голі цифри: мінімальна заробітна плата і пенсії. У Росії розмір пенсій і зарплат більший, ніж в Україні, але там і витрати більші. Якщо перевести вартість проїзду у московському метро на гривні, то він коштує п'ять гривень. Маршрутка в Архангельську коштує три з половиною гривні. Але якщо такий підрахунок зробила ООН, то хай Росія радіє.

- Віктор Ющенко планує зустрітися з Медведєвим на саміті СНД у Кишиневі. Однак у прес-службі самого Медведєва сказали, що така зустріч не запланована. Нашого Президента ігнорують?

- Пам'ятаєте, колись Луценко повісив на трибуну Кучмі постоли? Так от, я б порадив Ющенку скоріше знімати ці постоли. З цього питання мені сказати більше нічого.

- Тоді наступне запитання. Чи буде Росія серйозно розмовляти з Україною до президентських виборів? Чи не накопичиться дуже багато невирішених проблем, і чи не пройдемо ми критичну точку неповернення?

- Я б не був таким песимістом і не робив би із росіян ідіотів. Вони зацікавлені у газо- і нафтопроводах України, у наших дорогах. Ясно, що відносини вони з нами не розірвуть. Скажу більше: Україна так само важлива для Росії, як і Росія для нас. Тому до критичного стану справа не дійде. Що стосується небажання Медведєва зустрітися з Ющенком, то це його особиста справа. Можу вас запевнити, якщо завтра станеться щось серйозне, Москва першою побіжить на зустріч з нашим Президентом. Це і не дивно, адже політика – мистецтво неможливого.

Ганна Гончаренко

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

945