Здавалося б, «мода» на кризу вже давно пішла на спад. З тих пір, як Україна подолала перший кризовий шок і навчилася жити і працювати в нинішній ситуації...

Проте – ні.

Заголовки газет і видань продовжують рясніти «страхітливими» попередженнями і тим, що називається «підготовкою до гіршого». З одного боку, сподіватися на краще, але готуватися до гіршого – це навіть правильно. Набагато гірше, коли людей спеціально налаштовують на негатив і будують виборчі кампанії на їх страхіттях і слабкостях.

Минулого тижня випадково побачила в «Профілі» матеріал: згідно дослідженню «Соціальні зміни в Україні і Європі» Є.Головахи і А.Горбачика, українці визнали себе однією з найщасливіших націй. Нещасніші за нас лише болгари.

Тижнем раніше в тижневику «Дзеркало тижня» були опубліковані результати іншого дослідження. Інформаційно-аналітичний центр Publicity промоніторив інформаційний простір і зробив декілька висновків про ситуацію з негативом і позитивом в українських ЗМІ. Досліджувалися ділові і суспільно-політичні видання – що формують уявлення про ситуацію в суспільстві у наших співгромадян.

Так от, за досліджуваний період (червень-серпень 2009) позитивні заголовки жодного разу не виходили на першу позицію. Причому, як наголошується в дослідженні, «щоб привернути увагу, виділитися із загального ряду, заголовки статей у виданнях іноді формулюються свідомо провокаційно, двозначно або на межі фолу, як-ось «З м'ясників зробили відбивну», «Задушливий газ для хіміків», «Куля в спину фармацевта» й ін. При цьому дослідники зазначили, що ЗМІ є дзеркалом того, що відбувається і від того, під яким кутом будуть освітлені події – залежить їхнє позитивне або негативне сприйняття людьми. І зовсім не від об'єктивної реальності. Що загалом логічно.

А якщо ще врахувати і психологічну властивість людини набагато глибше сприймати і реагувати саме на негативні повідомлення, а не на позитивні... – коктейль з потоку нашого інформаційного простору споживати потрібно відразу з протиотрутою.

І тут несподівано стикаєшся з іншою проблемою: протиотрута, якою б вона значною чи незначною не була – часто нещадно блокується.

За прикладом далеко ходити не треба. Про те, що в рейтингу Світового Банку по легкості ведення бізнесу Україна піднялася на чотири пункти, ми, як профільний комітет Верховної Ради дізналися одними з перших. Прес-служба оперативно відреагувала на цю подію і тут же, о сьомій вечора, розіслала прес-релізи. Реакція на це безсумнівно радісне повідомлення для мене особисто була несподіваною.

Хорошу для країни новину деякі редактори зустріли з побоюванням і навіть з часткою невіри. Упродовж двох подальших годин прес-службі довелося переконувати ЗМІ, що Світовий Банк не помилився і Україна дійсно, завдяки всього одній реформі, піднялася на чотири пункти. І що, якби до цього часу набув чинності Закон на підтримку підприємництва – ми б зараз говорили про успіх як мінімум у 30 пунктів! І що це дуже легко перевірити, ввівши відповідні дані в так званий «стимулятор реформ» на сайті Світового Банку.

Загалом, битва за позитив виявилася непростою. Заголовки в деяких ЗМІ не завжди можна було назвати позитивними. Вони натякали на наступне: мовляв, чотири пункти – хіба це прогрес? Не обійшлося також ні без модного слова «популізм», ні без пов'язаних з ним звинувачень.

Проте факт залишається фактом: у такий нелегкий час по легкості ведення бізнесу ми обігнали чотири країни – і це вже чимало. Україна показала, що вона може розвиватися і йти вперед, незважаючи ні на які труднощі. І місія кожного з нас, незалежно від наших політичних переконань – підтримати її в цьому. Приєднуйтеся!

Наталія Королевська

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1601