Україні взагалі в криміногенному плані «пощастило». Її географічне розташування виявилося на шляху трьох міжнародних каналів надходження наркотиків з Азії до Європи. Крім цих «шовкових» наркотрафіків, які скупчувалися десятиліттями, по території країни проходять транснаціональні шляхи продажу людей і зброї з країн колишнього СРСР решта, менш озброєному, але багатшому світу.
Це об'єктивні зовнішні чинники, які забезпечують стабільну криміналізацію України. До них останнім часом додався ще один значний, але вже «національний» чинник - безперервні внутрішньополітичні конфлікти, які блокують працездатність правової системи. Ці дві складові забезпечили Україні місце однієї з найбільш криміналізованих країн світу.
Останній удар по здатності держави забезпечувати правопорядок наніс кризу зі своїми обов'язковим безробіттям і зубожінням, які неминуче ведуть до різкого сплеску майнових злочинів. Найпарадоксальніше в цій ситуації, що, за словами керівників МВС, злочинність останнім часом почала знижуватися.
У той же час, за даними держстатистики з початку року вдвічі виросло число замовлених убивств, проявів бандитизму - в 2,6 рази, викрадань людей - на 60%, розбійних нападів - на 13%, шахрайств - на 18,5%. Злочинність різко стала «урбанізованою», тобто епіцентр масових злочинів перемістився в міста. Найбільше дісталося Києву. За вісім місяців на столичних вулицях кількість зареєстрованих злочинів збільшилася більше ніж на чверть. А в цілому по країні число злочинів з використанням вогнепальної зброї і вибухівки зросло в 2009 році на 32.7 %.
Чому ж злочинність, за заявою вищих правоохоронців, що також оперують своєю статистикою, падає, запитаєте ви? Дуже просто. При зменшенні числа заяв громадян про злочини, почало одночасно зменшуватися і число порушених слідчими кримінальних справ. З початку нинішнього року, вперше, починаючи з 2004-го «зафіксований» рекорд по зменшенню числа заяв і повідомлень про злочини. Але і це не все. Одночасно стало рости і число відмов у порушенні кримінальних справ по розпочатих кримінальних розслідуваннях. Ну а останнє ноу-хау статистів МВС взагалі досягло верху цинізму. Якщо їм вірити, то виявляється, люди через непотрібність у міліцію почали звертатися значно рідше…
Фахівці в області права подібну ситуацію пояснюють зовсім інакше. Приховану злочинність вони науково називають латентною, інакше кажучи «прихованою». Так от, згідно даним соцдосліджень Київського інституту проблем управління ім. Горшеніна, проведених цього року, - 75.9 % наших співгромадян стверджують, що відчувають себе в тій чи іншій мірі незахищеними. Це ті люди, які в міліцію з повідомленням про злочин проти себе звертатися не стануть, оскільки не вірять органам правопорядку.
Але, як показує звіт МВС, можна «прикрасити» рівень злочинності, попрацювавши навіть над тим мінімумом заяв, які міліція все ж таки прийняла. У 2008 році число звернень громадян за фактом здійснення проти них злочинів у 7 разів перевищувало число порушених на їхній підставі кримінальних справ. Остаточних даних слідчої практики щодо цього року ще немає, але тенденція така ж. Але і на цьому «поліпшення» криміногенної ситуації не припиняється. Лише цифри. З 1923584 заяв про злочин у 1423784 випадках було ухвалено рішення про відмову в порушенні кримінальної справи. Не повірите, і навіть при такому «творчому» підході розкриваність злочинів, що розслідуються, цього року знижується: спочатку 2008 року вона складає приблизно мінус 2%.
Чого добилися такою «бравою» статистикою, яка свідчить про успіхи МВС? Можливо, створено враження, хоч би для однієї людини, що міліція працює краще. Не знаю, хто повірив цьому у нас, але Європа розсміялася. Тому, що тепер у нас показники зареєстрованої злочинності значно менші, ніж у розвинених країнах, де рівень криміногенності оцінюється мірою благополуччя громадян, а не як результат роботи правоохоронців.
До речі, за кількістю навмисних убивств на 100000 чоловік наша країна відноситься до держав, найбільш небезпечних для мешкання. З часів новітньої історії України, виключно за даними держстатистики, від рук убивць в країні загинуло 70000 громадян. Недосконалість методики реєстрації злочинів дозволяє провести нескладну «маніпуляцію» і число вбивств знизиться пропорційно росту «тілесних ушкоджень, що призвели смерть», а вони вже - зовсім інша статистика.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом