Згідно з нововведеннями закону про вибори Глави держави, де-юре президентські перегони стартують трохи більше, ніж за місяць. Але «запах смаженого», перебір політичної реклами і взаємні звинувачення в усіх смертних гріхах конкурентів давно не дивують український народ. Наскільки це може набриднути і, відповідно, чи можуть українці не прийти на виборчі дільниці, поки сказати важко. Хоча заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера вже зараз упевнений, що явка буде високою. Про це і багато чого іншого він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.

- Андрію Йосиповичу, Ющенко вже звернувся до КСУ з питання конституційності поправок до закону «Про вибори Президента України». Як Ви вважаєте, чи зможе рішення суду якось вплинути на виборчий процес, враховуючи, що офіційний старт президентських перегонів уже «на носі»?

- Це питання не до мене, а до Конституційного суду, оскільки все залежить винятково від нього.

Скажу тільки, що є особлива процедура - так званий розгляд конституційних подань у невідкладному режимі, який встановлюють постановою КС. Тому тут від інших органів влади нічого не залежить.

- Якщо суд все-таки визнає конституційним цей закон, якими тоді будуть вибори?

- З цими змінами зараз багато складнощів. Але можу сказати, що ЦВК зробить все можливе, щоб вибори пройшли відповідно до вимог закону. Щоправда, можливості Центрвиборчкому не є якимись необмеженими, тому процес виборів багато у чому залежатиме від ролі політичних сил, оскільки вони будуть зацікавлені в об'єктивності та ефективній роботі тих же спостерігачів. Знову ж таки, багато що залежатиме і від реакції суспільства на події.

- Просто багато експертів кажуть про можливі фальсифікації…

- Я не виключаю, що вони можуть бути.

- На сьогоднішній день наскільки ЦВК готова до цих виборів?

- ЦВК зараз готує всі необхідні документи для забезпечення організації виборчого процесу. Йдеться про постанови, які необхідно буде ухвалити для виконання закону про вибори Президента. Буквально на цьому або наступному тижні ці документи будуть розглянуті і, таким чином, будуть ухвалені необхідні рішення. Часу, звичайно, у нас ще достатньо, але ми заздалегідь готуємося.

- А як ідуть справи з реєстром виборців?

- Реєстр виборців працює у своєму звичайному режимі відповідно до тих термінів, які встановлені постановами уряду. Вже завершується процес первинного уточнення даних Державного реєстру виборців. У середу-четвер у нас уже буде статистична інформація за наслідками первинного уточнення. Працюватимемо у цьому напрямі.

- Не секрет, що виборча кампанія неофіційно стартувала вже давно. Давайте порівняємо президентські перегони 2004 року і нинішні.

- Я б розділив це питання на дві половини. По-перше, якщо порівнювати законодавство 2004 і, наприклад, 2006 року, коли проводилися парламентські вибори, то це був істотний, серйозний крок вперед у розвитку законів про вибори.

По-друге, якщо порівнювати законодавство 2004 і 2009-2010 років, то, як на мене, зараз є багато таких норм, які згортають ті демократичні надбання і цінності, які вироблялися багато років. Це стосується, зокрема, роботи ЦВК, створення виборчих округів, можливостей оскарження тих чи інших рішень і питання внесення змін у списки виборців. Ось норма про те, що у день голосування можуть бути внесення змін до цих списків, не витримує ніякої критики. Я вже не раз заявляв, що через впровадження такого нововведення можуть виникнути серйозні підстави сумніватися у точній кількості виборців, які проголосували. Якщо на це зараз не хочуть звертати увагу, то потім уже може бути пізно.

Тому моя позиція залишається незмінною: необхідно внести точкові зміни до закону про вибори Президента і просто викинути звідти найодіозніші речі. Це має бути консенсус усіх без винятку парламентських фракцій, а не однієї чи двох, щоб потім у суспільстві не виникло питання щодо легітимності обрання Главою держави того чи іншого кандидата.

- Але поки що невідомо, коли знову запрацює парламент…

- Я – оптиміст, і чомусь вірю, що будь-хто із потенційних кандидатів повинен чудово розуміти, що Президентом не можна ставати будь-якими методами і способами. Необхідно, щоб легітимність його обрання не викликала сумнівів як в Україні, так і за кордоном.

- Але поки парламенту активно радять розпуститися. Наскільки доцільно у ситуації, що склалася, провести ще і дострокові парламентські вибори?

- Питання доцільності дострокових парламентських виборів знаходиться у політичній площині, тому я не маю права його коментувати.

Проте зверну увагу на юридичні механізми. Дійсно, парламент може стати неповноважним, як у 2007 році, коли повноваження депутатів були достроково припинені, а рішеннями партійних з'їздів списки кандидатів у парламентарії були анульовані. Таке можливе, але у даному разі я б хотів підкреслити, що Указ про призначення позачергових виборів через неповноважність ВРУ видає тільки Президент України, і ніхто не може його змусити це зробити. Тобто теоретично можлива ситуація, коли парламент неповноважний, але Президент не видає Указ про призначення позачергових виборів, і такий процес може тривати аж до настання терміну чергових виборів до ВРУ.

- Якщо депутати ухвалять рішення піти у довгострокову відпустку, як пропонує той же Томенко, як це вплине на вибори і, зокрема, на роботу ЦВК?

- Якимось істотним чином не вплине. Єдине, якщо хтось збирається йти у відпустку, потрібно, щоб перед цим був прийнятий закон про держбюджет наступного року. Він необхідний не тільки ЦВК, парламенту або Кабміну, а всій країні. Як на мене, то це ключовий момент. Все решта залежить від політичної кон'юнктури. Але скажу, що у даній ситуації це мене мало хвилює, оскільки мене більше цікавить, щоб виборчий процес все-таки відбувся відповідно до тих вимог, які передбачені законом.

- Чи можна говорити про те, що політики зараз втручаються у роботу Центрвиборчкому, і чи буде таке на виборах?

- На сьогоднішній день я такого не відчуваю. Але з початком виборчого процесу, я думаю, такі спроби матимуть місце. Щоправда, якщо хтось буде так поводитися, то це буде відразу відомо. Скажімо, особисто я через ЗМІ відразу поінформую про це громадськість, тому що вважаю неприпустимими такі речі.

- Андрію Йосиповичу, а чи можливий зараз третій тур виборів, як у 2004 році?

- Тоді, за законодавством, у Верховного Суду теж не було прямого права переглядати результати, але він виходив із положення Конституції щодо верховенства права. Я б не хотів, щоб ситуація пішла таким шляхом, що виникла б необхідність скасовувати результати повторного голосування.

А якщо буде повторне голосування, я вірю в те, що воно відображатиме волевиявлення народу, і що для цього не буде серйозних перешкод.

- Враховуючи, що вибори проходитимуть у зимові свята і під час фінансово-психологічних проблем народу, наскільки вірогідний зрив явки виборців на дільниці для голосування?

- У мене немає таких відчуттів. Як показує досвід усіх попередніх виборів як Президента, так і парламенту та місцевих органів влади, зазвичай при обранні Глави держави спостерігається найбільша активність виборців. Це персоніфіковані вибори, коли народ чудово розуміє, за кого голосує.

Звичайно, досконалості немає меж, і хотілося б, щоб активність виборців була не 70, а 80% і більше. Але це - вже питання якогось ідеалу, до якого слід прагнути.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

793