Те, що відбувається зараз з українським ЖКГ, одним «російським» словом не називається. Усі стараються докрасти той залишок грошей, який ще можна вкрасти, поки вся ця система не розвалилася остаточно. А враховуючи, що на сьогоднішній день відсоток зношення житлово-комунального господарства України у середньому складає відсотків вісімдесят, чекати залишилося зовсім трохи. І лише після того, як «ліміт» закінчиться, можливо, станеться диво. Але поки залишилося що красти, ніхто реформами займатися не буде – це однозначно.

Але якщо все-таки говорити про реформи, то, мені здається, починати доведеться з самого елементарного – бажано з нуля. Тобто з формалізації багатоквартирних будинків як цілісних майнових комплексів, з виділення людям замість абстрактних квартир, які висять у юридичному повітрі у відриві від цілісного будинку і від земельної ділянки, на якій цей будинок розташований, квартир, розділених на квартирні власності, як це зроблено в усіх нормальних країнах. Видати господарям квартир документи, де буде написано, що саме їм належить, яка квартира чим обмежена, який шматок передбудинкової території виділений під стоянку автомобіля, який підвал їм виділено. Загалом, все, що відноситься до їхньої квартирної власності.

І обов'язково видати на руки документ з вказівкою ідеальної частки конкретної квартирної власності у всьому домоволодінні як цілісному майновому комплексі, тому що саме ця цифра вказуватиме, яку частину витрат на утримання конкретного будинку повинен компенсувати господар цієї квартири. До тих пір, поки це не буде зроблено, ні про які реформи мови бути не може.

Я, наприклад, не плачу за квартиру дев'ятий рік і прекрасно почуваюся. Не роблю це, тому що мені ніхто не довів, скільки саме було витрачено на утримання мого будинку. Як тільки ЖЕК дасть мені документи про те, що на утримання будинку, у якому я живу, було витрачено стільки-то і стільки-то, я негайно заплачу свою частку.

Коли ЖЕК подав на мене позов, вимагаючи з мене виплати нібито існуючої заборгованості, я поставила їм абсолютно закономірне запитання: «Хлопці, а ви чимось можете довести, що ви взагалі на утримання мого будинку витратили хоч щось, хоч якісь гроші?» І природно, ЖЕК сів «на п'яту точку». І природно, як тільки суд зобов'язав їх надати ці дані, доблесні «жеківці» перестали до мене приходити.

Отже, нехай не бояться ті, кому кажуть, що за квартирну несплату у них нібито можуть відібрати житло. У боржників у цій країні не забрали ще жодної квартири, і мало вірогідно що коли-небудь заберуть. Тому що неможливо за три роки (термін позовної давності), накопичити борг, який відповідатиме ринковій вартості квартири.

Тому я раджу українцям – не платіть за рахунками. Взагалі. До тих пір, доки ЖЕКи не розкажуть вам, скільки конкретно грошей витрачено на утримання саме ваших будинків. І не доведуть це з цифрами і документами у руках.

Ви ж розумієте: мало платиш – мало вкрадуть, багато платиш – багато вкрадуть. Але, запевняю вас, ніяка з тих сум ніколи не потрапить на реновацію усіх цих комунікацій. Іншими словами, гроші просто тупо крадуться.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1540