В економічному житті Європи важливою подією став ХIХ щорічний Економічний форум, що відбувся 9-12 вересня 2009 року в польському місті Криниця Здруй. Насамперед тому, що форум зібрався в умовах світової фінансової кризи і пошуку шляхів виходу з нього. Що стосується України, то внутрішні кризові процеси і президентські вибори, що наближаються, створюють особливе забарвлення ситуації в нашій країні. Саме тому участь делегації від України в цьому форумі і обмін думками з приводу ситуації, що склалася, як у світі, так і у відносинах ЄС-Україна, і всередині самої України, був важливий для розуміння місця України в сьогоднішньому світі і в перспективі.

Світова фінансова криза суттєво загальмувала економічні і політичні процеси в світі, включаючи євроінтеграційні процеси. Внутрішня економічна і політична ситуація в Україні також генерує більше питань, ніж відповідей. Йдеться про здатність політичних сил, представлених зараз у владі й опозиції, запропонувати реальну програму розвитку країни в кризовий і посткризовий період. А з погляду пошуку оптимального місця країни в світі, потрібне чітке розуміння необхідності і можливості євроінтеграційних цілей і завдань України. Чи можлива реальна євроінтеграція і коли? На яких умовах Україна може стати членом Європейського Союзу? Яка буде політична й економічна ціна такого членства? Яким буде реальне місце України в світі через 5-10-20 років?

З одного боку, такі питання не можна соромитися задавати, з іншого – не можна намагатися отримати відповіді, що лише пестять слух, на ці запитання.

Ці проблеми, серед інших, і знайшли місце під час європейського форуму в Криниці Здруй. І тут звертаємо увагу, спеціальна дискусійна панель, присвячена місцю і ролі України в світі, – «Сучасні реалії і позиціонування України в світі». Панель, організована Міжнародним фондом «Єдиний світ», зібрала представників економічної і політичної еліти, що взяли участь у форумі в Криниці.

Як сказав на самому початку модератор панелі – відомий економіст, народний депутат України Олексій Плотніков, «головне завдання в тому, щоб визначити роль і місце України в світі в контексті розвитку посткризових процесів. І мова йде як про світову фінансову кризу, так і кризові явища всередині країни». Дуже важливо розуміти, що буде з країною, коли закінчиться криза зовнішня і криза внутрішня. У плані політичного оформлення вибору місця і ролі України в світі природні відносини країни з Євросоюзом. Як підкреслив учасник панелі, голова Словенської демократичної партії Янез Янса, правильним є перехід від політики сусідства до політики партнерства Євросоюзу з Україною. Ні для кого не секрет, що навіть поняттєво перспективи членства у «сусідів» свідомо сумнівніші, ніж у «партнерів». А вся сукупність тривалих євроінтеграційних спроб України не потребує додаткових коментарів.

Дуже важливим є внутрішнє розуміння Україною необхідності і можливості євроінтеграції і перспектив членства в ЄС. Про це говорив заступник глави парламентського комітету у закордонних справах народний депутат України Леонід Кожара. У своєму виступі він відмітив важливість впливу внутрішніх політичних проблем держави на євроінтеграцію, а також підкреслив зв'язок імплементації європейського права з проблемами євроінтеграції України.

У свою чергу, голова правління Міжнародного фонду «Єдиний світ» Едуард Прутник фактично запропонував концепцію участі бізнесу в побудові повноцінного цивільного суспільства в країні, торкнувся питань ролі бізнесу і держави у формуванні цивільного суспільства, а також значення зрілості цивільного суспільства в Україні для пошуку оптимального місця країни в світі.

Багаторічний член Моніторингового комітету ПАРЄ Хане Сиверінсен, що нині працює радником прем'єр-міністра України, в своєму виступі використовувала весь досвід, накопичений у попередні роки. Дуже детально були викладені питання політичного й економічного життя країни, починаючи від «успішності» внутрішніх реформ і закінчуючи дієвістю боротьби з корупцією.

Підводячи підсумки панелі, директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський підкреслив важливість економічних аспектів для пошуку ролі і місця України в світі, розповів, що потрібно зробити Україні в економічній сфері, щоб змінити ситуацію на краще, починаючи від зростання ВВП і закінчуючи проблематикою формування нової моделі економічного розвитку.

Звичайно, що ця панель не може дати відповіді на всі питання. Але сама постановка проблематики й актуальність її освітлення не викликає сумніву. Очевидно, що колись Україна вийде з політичної й економічної кризи. Але для неї залишаються актуальними питання, відповіді на які потрібно шукати вже сьогодні. Це - політичні і соціально-економічні проблеми актуального позиціонування України, проблеми зовнішніх і внутрішніх викликів економічного, політичного і соціального характеру. Нарешті, наслідки кризових явищ – від внутрішньої політичної ситуації до впливу світової фінансової кризи, і чітке визначення геоекономічних і геополітичних орієнтирів України в світі.

Керівник економічних програм Міжнародного гуманітарного фонду

«Єдиний світ»

Всеволод Степанюк

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1196