Пам'ятається, ще пару тижнів тому БЮТівці погрожували збирати позачергові сесії парламенту, якщо не щодня, то хоч би раз на тиждень. Але бурю в стакані води вдалося втихомирити і депутати мирно відправилися, - хто працювати в округи, а хто і відпочивати на моря. Навіть вето Віктора Ющенка на зміни в законодавство щодо президентських виборів не змусить наших обранців відвідати будівлю за адресою вул. Грушевського, 5. Народний депутат з БЮТ Валерій Писаренко пояснює, що в цьому немає гострої необхідності і це питання може бути спокійно розглянуто у вересні. Про це і поточну ситуацію в країні він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’y.
- Валерію Володимировичу, останнім часом вся громадськість активно обговорює появу Олексія Пукача – звинуваченого у вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе. Одні знаходять у цій історії політичний підтекст, інші – збіг обставин. А як Ви вважаєте?
- Мені ця історія вже нагадує голлівудський фільм – постановки дуже театральні, а актори іноді навіть переграють. Взагалі не дуже правдоподібно виглядають сцени затримання небезпечного злочинця, коли з нього здувають смітинки. Тим більше, не дуже красиво, коли основним коментатором слідства стає Президент країни, який розповідає, що відбувається і як. Відповідно, для мене це явна візуалізація того, що ніякого слідства і кримінальної справи немає, а є звичайний Голлівуд, який має свою мету, – підкорити глядачів і змусити їх у щось повірити. Подивимося, що буде у фіналі цього всього.
- А чи є надія, що справу буде розкрито?
- Я не вірю в те, що справу буде доведено до кінця і розкрито.
При нинішніх високопоставлених чиновниках, кожен з яких прагне брати участь у затриманні злочинця, в притяганні його до відповідальності і розкритті справи, це неможливо теоретично. Правоохоронна система так не працює. Звичайно, і судова система не може нормально функціонувати, коли встановлюється результат не з допомогою судового засідання і фактів, наданих слідством, а по тому, що було сказано і написано в пресі.
- Пукач може «зіпсувати життя» комусь з високопосадовців України?
- Якщо він з'явився, значить, це комусь було потрібно. Я думаю, ми ще почуємо гучні імена.
- Інтерпол зайнявся пошуками Вашого екс-колеги Віктора Лозинського. Зможуть знайти?
- Я вважаю, що світ настільки маленький, що сховатися в ньому – дуже проблематично. Історія з Пукачем продемонструвала, що все це питання часу.
При нормальній організації поставленої роботи, думаю, і ця справа матиме продовження.
- А БЮТівці між собою обговорюють цю тему?
- У нас зараз є важливіші теми для обговорення. А питання Лозинського – це вже компетенція Генеральної прокуратури і всіх служб, які займаються його пошуком.
- Валерію Володимировичу, Ви говорили, що подолати вето Президента на закон про внесення змін до законодавства щодо президентських виборів парламент може і у вересні. Чи можна Ваші слова розцінювати так, що БЮТ не збирається ініціювати позачергові сесії ВРУ?
- Поки немає необхідності в проведенні позачергової сесії парламенту. Тому я прогнозую, що наступне засідання парламенту пройде за календарним планом – 1 вересня.
- БЮТ не боїться, що в питанні подолання вето Президента на цей закон ПР дасть «задній хід»?
- Ні. Я впевнений, що в подоланні вето зацікавлені не тільки БЮТ і ПР, але і всі, хто хоче, щоб президентська кампанія пройшла на належному рівні, і щоб новий Президент України був обраний за нормальними демократичними процедурами. Цього не хоче тільки Віктор Ющенко, адже у нього є єдиний шанс залишитися Главою держави – зірвати проведення цих виборів. Тому все, що сьогодні робить Президент, демонструє, що він хоче скористатися саме цим шансом.
- Як на це реагуватиме парламент?
- Ми не дамо йому такого шансу. Наступний Президент України носитиме абсолютно інше прізвище і, ймовірно, буде жінкою.
- Учора Ваші колеги внесли до парламенту проект закону про Національне бюро антикорупційних розслідувань. Як Ви вважаєте, чи потрібна нам така структура?
- У нинішній ситуації, чим більше органів влади займатиметься упійманням корупціонерів, тим більше ймовірно, що, зрештою, вони під час розслідування корупційних діянь виходитимуть самі на себе. Тому не хотілося б, щоб це питання доводилося до абсурду.
Сьогодні і так дуже багато структур по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю, які не виконують свої функції. На мій погляд, створення такого бюро навряд чи вирішить проблему корупції. Важливо, щоб органи, що вже діють, могли виконувати свої функції в повному об'ємі і належним чином. Я не бачу, чим може відрізнятися нове НБАР, як би воно не називалося, від сьогоднішнього МВС, СБУ і Генпрокуратури.
- Законопроект може пройти в парламенті?
- Можна припустити, що він пройде. Але я, наприклад, не вважаю, що створенням нової структури можна вирішити проблему корупції.
Якщо ми говоримо про те, що ця проблема вимагає окремого рішення окремого органу, тоді треба дати йому повноваження, як в Америці, де були створені такі групи «недоторканних». Вони займалися чищенням від бандитів не тільки у владі, але і в країні в цілому. Але ці люди повинні були бути повністю виведені з можливого політичного або економічного тиску. А в Україні я не бачу, щоб у когось була подібна ідея.
- Давайте ще поговоримо про економіку. МВФ виділив Україні третій транш кредиту. Ваші опоненти з ПР говорять, що цих коштів вистачить на місяць.
- Я б хотів сказати, що замість того, щоб постійно критикувати, краще б «регіонали» відкрили заводи, які зараз стоять, і почали виплачувати людям заробітну плату.
Уряд зараз виконує план антикризових дій. Транш піде на захист України. Ці гроші позбавлять нас від усіх ризиків дефолтів.
- А чи існує необхідність у четвертому транші?
- Я думаю, що наприкінці року в четвертому транші, швидше за все, не буде необхідності. Зараз уже очевидно, що Україна в достатній мірі забезпечена фінансовими потоками на цей рік.
Правда, потрібно дуже обережно говорити на тему «одужання» нашої економіки. Весь світ прагне бути оптимістом, але сьогодні ніхто ще не знає, коли закінчиться ця криза.
Звичайно, вже можна сказати, що ситуація не така критична, як минулої осені, але потрібно продовжувати вести політику «оздоровлення» економіки і сподіватися на те, що світ незабаром забуде, що таке криза.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом