Триває візит в Україну Патріарха Московського і всієї Русі Кирила. Патріарх уже побував у Києві, де встиг зустрітися не тільки з релігійними діячами, але й з провідними українськими політиками. Подальші місця його візиту – Донецьк, Крим і Почаїв, які Патріарх відвідає у найближчі сім днів. Але вже зараз експерти поспішають дати свої оцінки і спрогнозувати наслідки приїзду Патріарха до України. На їхню думку, основні месиджі Патріарх Кирило вже доніс до української громадськості. Проте цілком імовірно, що на нас чекають нові сюрпризи.
Про неполітичний формат візиту Патріарха, про відновлення єдності української церкви і про святкування 450-ліття принесення в Україну Почаївської ікони Божої Матері, розповів в інтерв'ю ForUm’у прес-секретар Предстоятеля Української православної церкви Московського патріархату, протоієрей Георгій Коваленко.
- Отче Георгію, візит до Києва Патріарха Московського і всієї Русі Кирила завершився. Чи можна підбити перші підсумки?
- Візит до України Патріарха триває, тому остаточні оцінки давати рано. Але Київ фактично є центральним містом візиту, тому, напевно, найголовніше, що хотів сказати Патріарх, він уже сказав. Приємно, що головним посилом, як ми і анонсували, був посил не політичний, а пасторський, просвітницький, місіонерський, духовний. Ми почули чудового проповідника, людину, яка відкрита для діалогу з сучасним суспільством. Ми почули теми, які повинні бути на центральних шпальтах наших видань замість політичних тем, пов'язаних з виборами.
- Перед цим візитом Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет висловив думку про те, що разом з церковними справами Патріарх Московський намагатиметься залагодити і справи політичні. Його побоювання виправдалися?
- Ми вже переконалися у тому, що Патріарх Кирило не говорить політичних речей. Більше того, він говорить у євангелівському контексті. Ми повинні перевіряти слова Патріарха не на відповідність тим чи іншим політичним світоглядним посилам, а на відповідність християнським посилам. Мені здається, що візит проходить у неполітичному форматі.
- Як Ви оцінюєте Кирила у ролі Патріарха?
- Ми бачимо людину, відкриту до діалогу з суспільством, проповідника. Ми бачимо людину, яка хоче бачити церкву самостійною відносно держави, людину, яка здатна привнести у церкву те, що їй властиве споконвічно, але було забуте у радянський період. У цьому контексті я процитую блаженнійшого митрополита Володимира. Він сказав, що Патріарх дуже здібна, енергійна людина. Це людина, яка не завдасть шкоди церкві.
- Але деякі релігійні діячі гостро відреагували на заяву Патріарха Кирила про помісну церкву, яка вже існує в Україні.
- Це жодною мірою не суперечить тим заявам, які ми робили впродовж усіх років існування в Україні помісної церкви. В Україні помісна церква існує з 988 року, з хрещення Русі. Звичайно, є питання її канонічного статусу, але у цієї помісної церкви є предстоятель – блаженнійший митрополит Київський і всієї України Володимир. Саме у такому контексті слід тлумачити слова Патріарха.
- Чи можливий діалог про визнання Київського патріархату Московським?
- Я не думаю, що варто вести такий діалог, тому що це буде фактичне розділення українського православ'я. Наслідки такої ситуації можуть бути різними, і навряд чи позитивними. Слід вести діалог про відновлення єдності українського православ'я. Це той посил, який дає Українська Православна Церква і який підтримує Патріарх. Нам важливо зберегти єдність руської церкви і відновити єдність української.
Розділення православ'я – це наш біль, наша біда. Це рана на тілі нашої церкви. Ми не відокремлюємо до кінця людей, які відокремилися від церкви самі. Ми чекаємо і бачимо свідчення того, що наступає якийсь перелом у церковній свідомості. Неканонічні церкви шукають визнання. Вони прагнуть увійти до сім'ї православних церков. Думаю, нам усім разом потрібно молитися і трудитися над тим, щоб це розділення, яке ввійшло у церкви ззовні, з політичного середовища, було подолане. Долати його потрібно не політичною волею або адміністративним ресурсом, а на підставі церковних канонів і традицій. Тоді це консолідуватиме все українське суспільство.
- Професор Московської духовної академії, протодиякон Андрій Кураєв упевнений, що створення помісної церкви в Україні може призвести до громадянської війни. Чи варто розділяти його побоювання?
- Отець Андрій Кураєв не є офіційним спікером Руської Православної Церкви. Це чудовий місіонер-проповідник, який дуже часто використовує провокаційний стиль. Він вкидає у свідомість якусь фразу, яка шокує, а потім намагається пояснити, яка насправді вся глибина проблеми. Я б зараз не став коментувати його заяву. Мені досить офіційної інформації від Святійшого Патріарха, яку ми чуємо і яка є позицією Руської церкви, а не приватною думкою.
- Цього року Україна відзначила 1021-ліття Хрещення Київської Русі. Як проходило святкування?
- Цього року ми вперше святкуємо День Хрещення Русі і День Святого рівноапостольного князя Володимира як державне свято. Для нас дуже важливо, щоб цей день був знаменним не тільки для церкви, але і для всього суспільства.
Знову багато ми говоримо і чуємо із вуст Патріарха про значення Київської купелі, про значення Києва, матері міст руських, для всієї Руської церкви. Ми популяризували у суспільстві наші святині. Цього року це Херсонес, місце хрещення Князя Володимира, його особиста купіль. Для нас дуже важливо закріпити у свідомості значення Хрещення Русі.
Але цього року у нас є ще один ювілей – 450 років принесення до України, на Волинь, Почаївської ікони Божої Матері. Цей акцент робить 1021 рік Хрещення Русі ювілейним. Якраз в останній день візиту Патріарх буде у Почаєві. Саме цього дня буде 450 років принесення в Україну нашої великої святині.
- А як Ви оцінюєте активну участь Віктора Ющенка у церковному житті?
- Напевно, беручи участь у церковних справах, Президент пробує наслідувати приклад князя Володимира. Не без участі князя здійснилося хрещення Київської Русі. Дуже важливо, що Президент зустрічається з блаженнійшим митрополитом Володимиром, що він зустрівся з Московським Патріархом. Віктор Ющенко веде діалог, відкритий до спілкування. Думаю, для нас краще мати віруючого Президента, ніж Президента байдужого до релігійних питань.
З іншого боку, дуже важливо, щоб наші державні мужі і політики не переносили політичний, світський світогляд на церковний контекст. Також дуже важливо, щоб Президент слухав не тільки своїх радників, які професійно займаються церковною тематикою, але і чув голос церкви.
Читайте на тему: Єпископ Євстратій: Патріарх Кирило сказав напівправду
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом