В Україні автомобіль – уже давно не розкіш. Щороку на дороги виїжджають сотні тисяч нових авто. Проте, водії крутих і не дуже машин далеко не завжди усвідомлюють те, що, сідаючи за кермо «залізного коня», вони беруть на себе величезну відповідальність – не тільки за свою безпеку, але і за життя, здоров'я оточуючих.
На превеликий жаль, через халатність і помилкове відчуття вседозволеності водіїв, цифри ДТП із смертельними випадками в Україні просто зашкалюють. Європа не перестає дивуватися, адже це призводить до трагедій на дорогах. Утім, справа не тільки в цьому.
У поточному році український Міжнародний фонд «Єдиний світ» провів уже декілька круглих столів і зустрічей на європейському рівні з метою розібратися, що є причиною страшної статистики ДТП в Україні і дізнатися, як же можна врятувати тисячі українців, які так безглуздо щодня гинуть на дорогах .
Про перспективи підвищення безпеки дорожнього руху в Україні ForUm попросив розповісти главу правління Міжнародного фонду «Єдиний світ» Едуарда Прутника.
- Едуарде Анатолійовичу, останнім часом Ваш Фонд брав активну участь у нгизці заходів щодо поліпшення безпеки дорожнього руху. Чим ця тема цікава для Вас?
- Враховуючи, що в Україні на дорогах щорічно гине 7-10 тисяч чоловік і понад 70 000 отримують травми, проблема безпеки дорожнього руху в нашій країні має особливу гостроту.
І, крім того, на превеликий жаль, мені довелося зіткнутися з цією проблемою особисто. Нещодавно в автокатастрофі загинув син одного мого хорошого друга, тому займатися цим я вважаю своїм обов'язком.
- «Єдиний світ» узяв цю тему однією з головних у своїй роботі?
- Оскільки неупереджена статистика свідчить про те, що небезпека на дорогах у світі і в Україні залишається загрозливим чинником, Фонд «Єдиний світ» визначив підтримку цього напряму, як стратегічну.
Не секрет, що перебування безпеки на дорогах прямопропорціональне індексу соціального ризику, про що свідчить і пильна увага до цієї проблеми ООН.
- «Зворотній зв'язок» з народом уже налагодили?
- На початку квітня наш Фонд взяв участь у «круглому столі», присвяченому питанням безпеки дорожнього руху, який був організований Всеукраїнською громадською організацією «Асоціація безпеки дорожнього руху» і європейськими партнерами.
Так от, за підсумками «круглого столу» в нашу адресу поступила велика кількість звернень громадян з проханнями про допомогу при вирішенні проблем, пов'язаних з безпекою на дорогах. Отже, я вважаю, початок покладений.
- Хто ще в Україні займається безпекою на дорогах?
- Сьогодні в Україні найактивнішу позицію в цьому питанні займає «Асоціація безпеки дорожнього руху» на чолі з її президентом Михайлом Берліном.
- Співпрацюєте з ними?
- Наш Фонд підтримує роботу Асоціації, яка направлена на підвищення безпеки учасників дорожнього руху. Я особисто вважаю, що для цього ми повинні вивчати і переймати кращий світовий досвід і адаптувати його до реалій України.
Тому ми разом беремо активну участь у різних міжнародних конференціях, на яких збираються фахівці різних країн, щоб думати над вирішенням головної проблеми – збереження життя учасників дорожнього руху.
- Як реагують на ваші ініціативи в Європі?
- Я дуже радий, що спільна робота Фонду «Єдиний світ» і «Асоціації безпеки дорожнього руху» не залишається непоміченою для провідних світових фахівців з безпеки дорожнього руху.
Минулого тижня, наприклад, у Києві, на запрошення Асоціації, побував глава Міжнародної Асоціації навчання водінню (IVV) пан Грехем Фраєр.
Метою його візиту була підготовка до міжнародної конференції з безпеки дорожнього руху «Safex», тендер на проведення якої виграла «Асоціація безпеки дорожнього руху».
Ми провели плідну зустріч з паном Фраєром, обмінялися думками з приводу ситуації з безпекою дорожнього руху в Україні, а також намітили шляхи для подальшої співпраці.
- І який результат?
- За підсумками візиту пана Фраєра «Асоціація безпеки дорожнього руху» і IVV досягли домовленостей про сумісне проведення в Києві конференції «Safex» у 2011 році.
- А що це за конференція?
- Це авторитетний захід, у якому до участі притягуються кращі світові експерти сфери навчання водінню. Такі конференції IVV проводить раз на два роки вже впродовж декількох десятиліть.
Головна мета конференції – вироблення конкретних кроків для зниження кількості жертв на дорогах, інформування суспільства про проблеми в цій сфері, підвищення рівня культури учасників дорожнього руху. Безумовно, для України буде великою честю стати приймаючою країною такого важливого заходу і фонд «Єдиний світ» візьме активну участь у його підготовці.
Не менш значущою була зустріч і з менеджером сектора Довгострокового розвитку Європи і Центральної Азії Всесвітнього банку Генрі Кералі.
Разом ми прийшли до взаєморозуміння щодо необхідності об'єднання зусиль громадських організацій і влади в спеціальній координаційній раді по розробці стратегій щодо безпеки дорожнього руху. Зі свого боку Всесвітній банк обіцяє нам підтримку в цьому питанні.
- Чим допомагають Ваші зарубіжні колеги?
- Наприклад, на Всесвітньому конгресі Міжнародної організації безпеки дорожнього руху (PRI), що пройшов 24-26 червня в Роттердамі, міжнародні експерти у сфері безпеки на дорогах дали конкретні рекомендації щодо поліпшення стану нашої дорожньої інфраструктури як складової частини загальної безпеки дорожнього руху.
До речі, глава цієї авторитетної організації Юп Гус високо оцінив роботу, що проводиться в Україні «Асоціацією безпеки дорожнього руху», щодо зниження травматизму і смертності на дорогах нашої країни.
А 23 червня представники фонду «Єдиний світ» і «Асоціації безпеки дорожнього руху» взяли участь у щорічній, десятій, ювілейній зустрічі Глобального партнерства за Безпеку Дорожнього Руху (GRSP), що відбулася в Женеві.
Фахівці цієї міжнародної організації готові надавати Україні конкретну допомогу зі зниження рівня травматизму і смертності на дорогах, зокрема, надаючи нам свої навчальні посібники і методичні матеріали, присвячені безпеці за кермом.
Також наші колеги з GRSP поділилися досвідом створення партнерства між державою, суспільством і бізнесом для фінансування заходів щодо безпеки дорожнього руху.
Можу додати ще, що 6 квітня в Києві відбувся «круглий стіл» з питань безпеки дорожнього руху. Його організували за ініціативою проекту Європейського Союзу «Підтримка інтеграції України в Транс'європейську транспортну мережу (TEN-T)», «Асоціації безпеки дорожнього руху» за сприяння проекту ЄС Твінінг «Безпека дорожнього руху», а також Глобального партнерства з безпеки дорожнього руху (GRSP).
На ньому були представлені й обговорені презентації про перевищення швидкості, водіння авто в стані алкогольного сп'яніння, використання ременів безпеки і підвищення освітнього рівня водіїв.
- Давайте перейдемо до конкретики. Які вже дії заплановані для підвищення безпеки на дорогах?
- Я вже говорив, повторюся, що безпека дорожнього руху є невід'ємною частиною національної безпеки країни. На мій погляд, вирішення цієї проблеми повинне об'єднати всіх – державу, різні відомства, громадські організації для формування нового рівня свідомості учасників дорожнього руху.
Тому я підтримав пропозицію «Асоціації безпеки дорожнього руху» про внесення на розгляд Верховної Ради законопроекту щодо впровадження щорічно в третю неділю листопада Всесвітнього дня пам'яті жертв дорожньо-транспортних подій, відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 26 жовтня 2005 року.
А також щорічного проведення Тижня Безпеки Дорожнього Руху в Україні перед Всесвітнім днем пам'яті жертв ДТП.
Крім того, в Комітет Верховної Ради з питань культури і духовності я вніс пропозицію до проекту парламентської постанови про святкування пам'ятних дат і ювілеїв у 2010 році щодо встановлення в Україні Всесвітнього дня пам'яті жертв дорожньо-транспортних подій, а також втрат і страждань членів їхніх сімей відповідно до Резолюції ООН.
- Едуарде Анатолійовичу, що побажаєте кожному учасникові дорожнього руху України?
Насамперед, я б хотів побажати з повагою ставитися один до одного всім, хто виїжджає на дороги країни. Водіям – поважати пішоходів і інших автомобілістів, пішоходам – дотримувати правила поведінки на дорогах.
Безпека на дорогах залежить від кожного учасника дорожнього руху, і досягти цього можна лише, неухильно виконуючи Правила дорожнього руху. А головне побажання водіям і пішоходам – цінувати людське життя всіх учасників дорожнього руху, що є найвищою цінністю.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом