У Верховній Раді починає пахнути «смаженим». Партія регіонів блокує трибуну, вимагаючи підвищити соціальні стандарти, а представники більшості розводять руками, мовляв, на такі ініціативи грошей немає. Ситуація розжарюється, і деякі народні обранці вже відкрито говорять про можливість «мордобою», який навчить уму-розуму неслухняних «блокувальників» трибуни. Проте не виключено, що такі настрої депутатам навіюють канікули, що наближаються. Яка тут може бути робота, коли вже скоро вони «зануряться» в довгождані відпустки?

Про те, що вдасться зробити на останньому робочому тижні Верховної Ради, де взяти гроші на збільшення мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму і куди подівся екс-депутат Віктор Лозинський, розповів ForUm’у, глава комітету ВРУ з питань податкової і митної політики, депутат від БЮТ Сергій Терьохін.

- Сергію Анатолієвичу, депутати від Партії регіонів стверджують, що зараз реально підняти соціальні стандарти, і що бюджет витримає. Як вважаєте Ви?

- Така вимога є страшним популізмом. Ця ініціатива обійдеться платникам податків у 38 мільярдів гривень до кінця року. Малому бізнесу, який зав'язаний на показниках мінімальної заробітної плати, необхідно буде платити податків на третину більше. Ви самі розумієте, що це означає під час кризи.

У вівторок у мене було засідання з представниками вугільної галузі. Вони сказали, що це повна провокація, оскільки тоді необхідно звільняти близько 20% шахтарів. У результаті підвищення соцстандартів малий бізнес закриється, бюджетники повинні будуть брати на 20% більше хабарів у сфері освіти або медичного обслуговування, або ж доведеться скорочувати працівників на 20%. У сфері великого бізнесу вийде така ситуація, за якої знову-таки необхідні будуть масові звільнення або скорочення заробітних плат.

Ми запитали в Азарова, звідки взяти гроші, щоб профінансувати збільшені потреби бюджету? Відповідь була такою: давайте шукати правду в підвищенні податків. Я як глава податкового комітету цього не хочу, оскільки розумію, що в період кризи податки потрібно не збільшувати, а зменшувати.

Хочу нагадати, що схожа історія була наприкінці 2004 року перед президентськими виборами. Тоді уряд Януковича одноразово дав своєрідний хабар пенсіонерам у вигляді надбавки до пенсійних виплат. Але в той же час вони подали проект бюджету наступного року, в якому «забули» написати джерела подальшого фінансування цієї надбавки. Думаю, провернути таке ПР ще раз не вдасться. Ми вже «наїлися» обіцянками соціального характеру.

- Але депутат від ПР Олександр Єфремов запевнив, що вже в середу «регіонали» знайдуть джерела, за рахунок яких можна профінансувати підвищення соціальних гарантій. Ви такі джерела бачите?

- Перше джерело знаходиться в закритті соціальних проектів. Наприклад, відмінити виплати інвалідам або чорнобильцям. Або ж не давати грошей на проект Євро-2012. Друге джерело: підвищувати податки. Як вихід, можна було б ввести податки на багатих. Багаті люди з будь-якої фракції здають декларацію про доходи, в якій написано, що вони заробили 50 мільйонів доларів за рік, а податків заплатили три копійки. Відбувається це тому, що є механізми, що дозволяють не платити, наприклад, податки з відсотків на вкладені депозити. До цих пір блокується пропозиція уряду прибрати Кіпр із списку офшорних зон. На сайті Верховної Ради можна легко подивитися, хто з депутатів не голосує за ці зміни.

Що стосується емісійних шляхів, то в цьому випадку може повторитися 1994 рік, коли люди отримували зарплати і тут же бігли в найближчий гастроном, щоб її витратити. Адже через 15 хвилин ця зарплата ставала все дешевшою і дешевшою. Ми цього не хочемо.

- Чи може незадоволення вимог ПР стати причиною тривалого блокування трибуни?

- Зараз біля трибуни стоять п'ятнадцять «регіоналів», нудьгують, говорять, що блокують роботу парламенту. Фракція ПР налічує 173 депутати, з яких уже половина відпочиває. У БЮТ – 155 чоловік, з яких відпочиває мало, тому що тут за правилами мобілізація більша. Ось уявіть собі, якщо в якийсь момент регіони скажуть: «Ми не дозволимо закрити сесію для того, щоб задовольнити амбіції пана Януковича і розігнати парламент». Ви знаєте, яка реакція у нас буде? Морди наб'ємо!

- Але з вересня депутати повернуться з відпусток, і «регіоналів» стане більше п'ятнадцяти. Що, якщо трибуну блокуватимуть до президентських виборів?

- Річ у тому, що почати блокувати трибуну легко, але вийти з блокування складно. Партія регіонів блокувала трибуну останні роки більше півдюжини разів і завжди дивно виходила з блокування. Адже для того, щоб закінчити блокування, необхідно мати причини. Сьогодні формальна причина блокування трибуни - збільшення прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати. Але це нечесно. Головна причина - це бажання розігнати парламент. По-чесному, Партії регіонів потрібно було вийти на трибуну і зробити так, як ми зробили на минулому скликанні. 152 депутати від БЮТ склали повноваження. Чому ПР не хоче зробити того ж? Вони бояться, оскільки «хвіст» партії великий, до 450 депутатів. Багато з тих, що заплатили гроші за місце в списку, хочуть ці гроші отримати назад. Чомусь вони пов'язують повернення грошей зі своїм депутатством.

Більш того, я розмовляв зі своїми друзями з ПР і запитував, навіщо вони блокують трибуну в той час, як є величезна кількість невирішених питань? Зрозуміло, що їм не хочеться підсилювати уряд хорошими людьми, деякі з яких, до речі, сильно пов'язані з Партією регіонів. Але є питання зміни порядку виборів Президента для того, щоб не повторилася історія 2004-2005 років. Потрібно поміняти в деяких місцях бюджет. Депутати від Партії регіонів говорять, що поки не знають, навіщо блокують трибуну.

- Чи залишається шанс залатати кадрові дірки в уряді цього тижня?

- А це до психіатра, який обслуговує пана Януковича. Тут усе залежатиме від того, чи буде заблокована трибуна.

- Ну а як бути з недоторканністю? Депутати проголосують за її відміну?

- Ми хочемо. Цей закон нами поданий. «Рупор» Партії регіонів Ярослав Сухий заявив, що у жодному випадку не можна позбавляти депутатів недоторканності, тому що це зменшуватиме незалежність нардепів. Зрозуміло, що ПР блокуватиме цей проект. Що стосується нас, то ми проголосуємо. Більш того, можу сказати, що після історії з Лозинським, ми не те що хочемо, ми дуже хочемо прийняти такий закон.

- Учора міністр внутрішніх справ Луценко допустив, що Лозинський, користуючись «дружньою» депутатською недоторканністю, може залишатися на території України і ховатися в будинку якого-небудь депутата? Як Ви вважаєте, таке можливе?

- А я що, прокурор? Якщо хочете знати мою позицію, то я б на місці Лозинського здався, розповів усю правду. Якщо він винен у вбивстві, а мені здається, що так, то пішов би у в'язницю і відсидів те, що заслужив. Тому я голосував за те, щоб Лозинського посадити. Хоча можу сказати, що він сидить переді мною у Верховної Ради, на наступному ряду.

- Ви близько спілкувалися?

- Ні. Ця людина була дуже зарозумілою. Тому ні.

- Нещодавно українське ДАІ зглянулося над автоаматорами і запропонувало встановити допустиму кількість алкоголю в крові на рівні 0,3 промілле. Таке послаблення доречне для наших водіїв?

- Недоречне. Коли українці щось починають робити, то не можуть вчасно зупинитися. Якщо комусь дозволять випити літр пива, він вип'є три з половиною. Якщо сто грам горілки – вип'є три пляшки. Це небезпечно. Коли ви їздите на дорогах, ви не повинні вживати антидепресанти, алкоголь чи наркотики. Адже це не ваша проблема, а проблема людей, які знаходяться навколо вас. Не треба шляхом підвищення свого настрою піддавати небезпеці інших людей. Я проти такої ініціативи.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1032