Сьогодні український парламент схожий на ту «красиву і розумну» мавпу, яка ніяк не визначиться, якою їй бути. Правда, з тією різницею, що начебто вигляд треба зробити, що «неймовірно хочеться попрацювати», але і в свої «округи на Мальдіви» - як називають літні подорожі нардепів, пора мотати.
На думку політолога, президента соціологічної служби «Український барометр» Віктора Небоженка, українські парламентарії «знають, що потрібно імітувати роботу, щоб не сваритися і спокійний зараз роз'їхатися по Канарах, а там зустрітися, як ні в чому не бувало, в хороших ресторанах». Про це і багато чого іншого він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.
- Вікторе Сергійовичу, поточний тиждень для депутатів – останній пленарний до канікул. На вашу думку, чи вдасться парламенту за цей час конструктивно попрацювати?
- Річ у тому, що парламентарії чітко знають, що їм потрібно імітувати роботу, і будь-яка продуктивна робота прямо-протилежними силами розглядатиметься, як контрпродуктивна. Тому, щоб не сваритися і спокійно зараз роз'їхатися по Канарах, а там зустрітися, як ні в чому не бувало, в хороших ресторанах, представникам різних політичних сил потрібно піти із звичайними «трійками» за свою роботу. Отже я думаю, серйозних революційних змін за цей тиждень не відбудеться.
- А кадрові урядові призначення?
- Якісь кадрові моменти будуть вирішені.
Крім того, депутати імітуватимуть свою любов до демократії і незалежності. Цілком можливо, що навіть дуже обережно поставлять питання про зняття недоторканності. Але так, щоб сама недоторканність не постраждала.
- Але ПР вимагає зняти Юрія Луценка і Івана Ваканчука. Тимошенко віддасть цих міністрів «на поживу» опозиції?
- Ні, Юлія Володимирівна чудово знає, що для ПР дуже важливо бути ближче до бюджету, а не той же Вакарчук. Він слабкий націоналіст, але гірший міністр. Це якраз біда будь-яких східноєвропейських урядів, коли людина намагається своїми ідеологічними поглядами прикривати свою слабку професійну діяльність. За законом Паркінсона Вакарчук був непоганим доктором наук, завкафедрою, ректором, але ректори дуже часто бувають поганими менеджерами цілої галузі. Ось тут саме той випадок.
А Луценка вона не віддасть, тому що боїться фальсифікацій. Тимошенко чудово розуміє, що все одно фінансово-промисловим групам ПР потрібний доступ до бюджету і контакт з Кабміном. Це переважить їхнє бажання зняти Луценка і Вакарчука. Насправді, Луценко – це проблема досить вузької групи ПР. Ось, наприклад, Тимошенко йде назустріч Колесникову і знімає Луценка, то тоді трохи в безглуздому становищі виглядає начальник штабу ПР Азаров, тому що, виходить, у партії зростає сила Колесникова. Значить, справа не тільки в Тимошенко. Вона чудово знає розклади всередині ПР. Або навпаки: якщо раптом Азаров ставить свою людину на міністра фінансів – це різко підсилює його в ПР. Тоді до нього вже бігтимуть бізнесмени і народні депутати з ПР не як до начальника штабу, а як до людини, яка вміє «шаманити» з грошима.
- Але «регіонали» все одно погрожують заблокувати роботу парламенту.
- Вони правильно роблять, тому що вже почалася виборча кампанія, і вони повинні показувати свою любов до народу.
Річ у тому, що у «регіоналів» були три шляхи, щоб добитися прихильності виборців. Перший – зробити могутню красиву виборчу кампанію. Поки не виходить.
Другий – створити групу дуже сильних економістів-професіоналів, які б критикували уряд і переконали населення, що у них є антикризовий план. Це такий європейський шлях. Зараз у Європі опозиція прагне запропонувати рішення, які були б кращі, ніж в уряду. Ось ПР в особі Акимової, Азарова і інших економістів шукали найбільш «болючі» точки зору і пропонували свої альтернативні – більш цікаві. Звичайно, це зрушувало бізнес-клас на їхню сторону.
І третій – це шлях соціальної демагогії: поліпшимо, зробимо зараз і негайно. Він знімає необхідність антикризової програми і серйозної політтехнологічної роботи під час президентської кампанії.
На жаль, вони вибрали третій шлях... Хоча, чому на жаль?! Це також певний результат, але він принципово не дає можливість виграти в другому турі.
- Чи може ПР не дати парламенту працювати до 17 січня?
- Ні. Повторюся, бізнесу потрібні постійні «доріжки» в Кабмін. За ПР стоїть солідний системний бізнес, їм усім потрібний постійний контакт з різними рівнями виконавчої влади. Як же вони не дадуть працювати?!
Я думаю, «тихою сапою» вони вирішуватимуть з Кабміном ті питання, які їх цікавлять. А це дозволить Юлії Володимирівні, як прем'єр-міністрові, вирішувати свої питання.
Швидше за все, ПР просто буде не ходити на засідання в той момент, коли буде кворум, але завдяки парламентській коаліції вирішуватимуться питання щодо кадрів. Вони збережуть свою опозиційність, але при цьому Кабмін продовжуватиме працювати.
- Тобто, розмови про дострокові парламентські вибори так і залишаться розмовами?
- У нас 450 чоловік – дуже багатих мільйонерів-депутатів. Їм усім потрібно перечекати кризу саме на посадах народних депутатів. Вони не можуть зараз собі дозволити так ризикувати. Я вже не говорю про те, що вибори – це ще і дорого. А це вже турбота не кандидатів у президенти, а кандидатів у списки народних депутатів. Грубо кажучи, це вже стосується кожного з них.
Крім того, найголовніший супротивник дострокових виборів – сам Литвин. Як ви собі уявляєте, що він третій раз стане головою ВРУ?! Він чудово розуміє, що будь-які нові дострокові вибори зроблять будь-яку нову розкладку, але тільки не ту, яка допомогла йому стати головоюВРУ. Тому як би він не говорив, що не проти оновлення парламенту, воно означає кінець його головування у ВРУ.
- Він сьогодні заявив про те, що до 24 липня Президент має право розпустити парламент. Теоретично Ющенко може піти на такий крок?
- Теоретично Ющенко може видати Указ, але його буде нікому розглядати. Тут Литвин, як завжди, трохи хитрить. Цей Указ повинен поступити у парламент, але він же на канікулах. Значить, його можна розглядати тільки на наступній сесії. Тому юридично Ющенко може зробити цей політичний рух тіла – оголосити Указ про розпуск ВРУ, але він стає легітимним тільки в тому випадку, якщо парламент погоджується з цим рішенням. Усе – це безвихідь.
Але не треба забувати, що після відходу Балоги Ющенко трохи помінявся і став обережнішим. Мені здається, він не зважиться на такий крок.
- Чи вдасться депутатам на цьому тижні змінити законодавство щодо виборів Президента?
- Я думаю, так. Це дуже серйозна робота як ПР, так і БЮТ – як найсильніших фракцій. Вони там вирівнюють умови, щоб було менше конфліктів, щоб треті сили не брали активну участь у «розводці»…
- Вікторе Сергійовичу, Департамент Державтоінспекції вніс пропозицію встановити максимально допустиму кількість алкоголю в крові водія на рівні 0,3 промілле. Як Ви вважаєте, чи не посилить це ситуацію на дорогах? І взагалі, чи допустима така норма для українців?
- Не посилить. Це просто дасть можливість даішникам вести звичайний торг. От як ми приходимо на базар і говоримо: «Дайте нам менше кісток, а більше м'яса». Так і тут, даішник скаже: «Знаєте, хлопче, за 1000 гривень вважайте, що Ви – абсолютно тверезий, а за 100, які Ви мені намагаєтеся всучити, я бачу перед собою виродка, що опустився, який повзе за машиною». Тобто, тепер правила гри представлятимуть даішники. Це ускладнить відносини у них. Так кожен з них знав свою норму, яку повинен здати начальникові, що стяв над ним, а зараз начальник не знатиме. Талановитий даішник таким чином може заробляти не гірше, ніж середній бізнесмен. І навпаки: звичайний даішник, який не зможе довести, що людина – алкоголік з дитинства, зароблятиме дуже мало.
- Черговий виток корупції?
- Цілком вірно. Це черговий виток корупції, який відкриває нові шанси для талановитих даішників.
Ольга Москалюк
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом