У парламенті укотре «запахло смаженим». На завтрашньому позачерговому засіданні БЮТ планує провести кадрові призначення, а ПР – «добитися справедливості», тобто, знову заблокувати трибуну у разі відмови коаліції розглядати законопроект про збільшення прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати. «Пластинка», звичайно, трохи заїжджена, і напередодні парламентських канікул виглядає далеко непривабливо. Але, розуміючи «ціну питання» - для отримання бонусів у президентській гонці, наші слуги народу вирішили не відступати і йти до кінця. В інтерв'ю ForUm’y «регіонал» Михайло Чечетов запевнив, що його політична сила завтра не допустить ніяких кадрових ротацій до «соціалки» і взагалі не має наміру голосувати за призначення нових підлеглих Юлії Тимошенко.
- Михайле Васильовичу, БЮТ ініціював позачергове засідання парламенту, яке відбудеться завтра. Ваш колега Олександр Лавринович стверджує, що якщо першим питанням не буде поставлено перегляд прожиткового мінімуму, то ПР напевно заблокує трибуну.
- Така ініціатива - конституційне право депутатів. Якщо 150 парламентаріїв зібрали підписи для проведення позачергової сесії з порядком денним, що цікавить їх, то спікер її оголошує. БЮТ зібрав ці підписи, сесію оголосили, на порядку денному два питання – «Євро-2012» і кадрові ротації в уряді. Але наша позиція не міняється – для нас першочергове питання не кадри. У них було півроку, щоб вирішити це питання. Тому всі розмови про те, що ПР не дає провести призначення в КМУ – це дитячий лепет. Поки не будуть ухвалені рішення щодо так званої соціалки: прожитковий мінімум, мінімальна заробітна плата, пенсія і так далі, ми вимагатимемо розгляду питання щодо соціального захисту. Після цього нехай приймають, що завгодно.
Фракція ще розгляне це питання, але особисто я вважаю, що як компроміс ми можемо дати проголосувати «Євро-2012», тому що на кону стоїть репутація країни, а кадрові питання підуть тільки після соціалки.
- А в БЮТ неофіційно говорять, що вони пішли на кадрові поступки ПР, зокрема щодо віце-прем'єрів. Це так?
- Нам не потрібні ніякі кадрові поступки. Коли ми виграємо вибори, у нас буде свій Кабмін. Тому ми не делегуємо нікого в нинішній уряд, який проводить політику, що веде країну до банкрутства.
- І ПР як і раніше не має наміру голосувати за кадрові призначення в уряді?
- Звичайно, ми не голосуватимемо навіть при всій повазі до конкретних кандидатів. Адже, дійсно, є і менеджери значно вищого класу, ніж які пішли, але все одно вони знаходитимуться в «вузькому коридорі» і виконуватимуть ту збанкрутілу політику, яку проводитиме Тимошенко. У них же не буде можливості «рулювати» в ту сторону, куди треба. Тому, звичайно, ми не голосуватимемо за людей, які нестимуть відповідальність за банкрутство країни.
- Повернімося до прожиткового мінімуму. Де брати кошти на його підвищення?
- За всю історію України ми брали кредит у МВФ 2,5 мільярда доларів. Цього року вперше за 18 років ми взяли у нього кредит 16,5 мільярдів доларів. З них половину – 8 мільярдів ми вже отримали. Для соціалки, до речі, треба півтора. Ось питання: де вони поділи ці 8 мільярдів? Ось звідти, куди діли, нехай дістануть 1,5 мільярда і віддадуть на ці виплати.
- Але в бюджеті немає коштів на ці виплати, чи не приведе ухвалення такого рішення до дефолту, про який так давно вже говорять?
- Ні, не приведе. Нехай вони візьмуть за одне місце тих, хто розікрав той же перший транш МВФ – 4 мільярди і половину віддадуть на соціалку. І питання буде закрито.
Відмітьте, вони самі признаються в тому, що той транш розікрадений. Я був на одній з телепередач, де поставив запитання: «Де 4 мільярди?». Вони говорять: «Ви ж знаєте, що вкрали». Тому хай повернуть ці гроші.
- Михайле Васильовичу, чи буде створена в парламенті комісія з розслідування інциденту за участю нардепа з БЮТ Віктора Лозинського?
- Обов'язково буде. Уже зареєстрований відповідний проект постанови, який буде проголосований у парламенті. Там уже є члени комісії від фракцій. Планується, що очолювати її буде наш депутат Владислав Лук’янов.
- Особисто Ви як ставитеся до цієї історії?
- Одним словом - це беззаконня.
У цій історії на кону репутація Президента. Якщо він не дожме і не назве вбивць, то йому нічого робити на президентських виборах – йому тоді навіть немає сенсу балотуватися.
- А Тимошенко?
- Їй також нікуди діватися. Вона вже заявила, що потрібно з Лозинського знімати депутатську недоторканність.
Зрозуміло, що остаточну крапку повинна поставити Генпрокуратура. Але знаючи і розуміючи суть речей, що відбуваються, Тимошенко сказала про необхідність зняття недоторканності і проведення процедури за повною програмою.
- Не буде такого, що справу «замнуть»?
- Ні, тут не буде, тому що, як я говорив, на кон поставлена репутація Президента.
- До речі, у вихідні нібито син Ющенка влаштував перестрілку в центрі Києва...
- На мій погляд, ця справа «шита білими нитками». Я думаю, що тут просто використовується брудна напівтехнологія. Це низько, коли намагаються вплутувати дітей. Тому я не хотів би це коментувати.
- Як би Ви охарактеризували з'їзд «Нашої України», який відбувся в суботу?
- Якщо одним реченням – цей з'їзд поставив більше запитань, ніж дав відповідей. Він показав, що Ющенко повністю не контролює і партію, і фракцію. На цьому з'їзді був забитий останній «цвях» у кришку політичної перспективи «Нашої України».
- Ющенко заявив, що його партія переможе на виборах. На що сподівається Президент?
- Напевно, давно з його вуст не звучало щось смішне і гумористичне, тому він розповів цей анекдот, щоб у черговий раз люди трохи посміялися.
- Як Ви думаєте, чи послухаються Президента нардепи з НУ-НС і вийдуть з коаліції?
- У Ющенка був рейтинг 70 % - він контролював 100 чоловік, а зараз у нього рейтинг 1,5 % і він контролює 18 чоловік у парламенті. Хто його слухатиметься?! Його слухаються тільки дружина, теща, собака і, напевно, Віра Іванівна Ульянченко.
- Якщо припустити, що все-таки до президентських виборів коаліція остаточно розпадеться, Україну чекають ще і дострокові парламентські вибори?
- Звичайно, можна було б провести одночасні дострокові і президентські, і парламентські вибори, і з січня п'ять років працювати без виборів. Це ідеальний варіант. Але він можливий за однієї умови – якщо буде досягнутий політичний консенсус еліт. На сьогоднішній день у жодної політичної сили, у жодного лідера немає контрольного пакету акцій для ухвалення такого рішення – ні в Президента, ні в прем'єра, ні в нас. Тому хіба що 17 січня можуть бути вибори Президента і дострокові парламентські, щоб зробити повне перезавантаження влади.
- Михайле Васильовичу, а яка вірогідність того, що парламентські канікули будуть скасовані?
- Я думаю, це малоймовірно. Немає необхідності. Я вважаю, що у будь-якому випадку сесія буде продовжена з вересня. А якщо виникнуть якісь невідкладні питання, то парламент просто збереться на позачергове засідання.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом