Нарешті всі основні політичні гравці визначилися з датою президентських виборів. Швидше за все, нею стане 17 січня 2010 року. Цю дату підтримали «бютівці», а тижнем раніше – «регіонали». Справа за малим: проголосувати її у парламенті. Проте депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко запевнив ForUm, що цей день – гірший для голосування. Українці святкуватимуть і просто не прийдуть на виборчі дільниці.
Про багатостраждальну дату президентських виборів, про все ще «тліючу» «ширку» і про те, чи був взагалі отруєний Віктор Ющенко, розповів в інтерв'ю ForUm’у Вадим Колесніченко.
- Вадиме Васильовичу, депутати від БЮТ пропонують визначитися з датою президентських виборів дуже швидко і призначити її на 17 січня. Парламент проголосує за це?
- Мене дивує, що це депутати від БЮТ ініціюють це питання. У нас є норма закону, відповідно до якої президентські вибори повинні проводитися 17 січня. Крім того, тиждень тому лідер Партії регіонів заявив про ухвалення цієї дати. Виходить, це БЮТ підтримує ініціативу Партії регіонів. Що стосується дати голосування, то для нас це не має анінайменшого значення, голосувати ми готові.
Дата виборів буде призначена на 17 січня, плюс-мінус два тижні, виходячи з об'єктивних реалій. Річ у тім, що цього дня неможливо провести виборчу кампанію, тому що це велике релігійне свято - Новий рік за церковним календарем. Ми заздалегідь повинні розуміти, що призначати вибори на 17 січня дуже ризиковано. Проголосувати цього дня буде складно, особливо жителям сільської місцевості. Важко буде організувати навіть явку членів дільничних виборчих комісій, я вже не кажу про самих виборців.
- Депутати також розглядають можливість скорочення президентської виборчої кампанії зі 120 днів до 90. Це можливо?
- Безумовно, трьох місяців на виборчу кампанію вистачило б. Але якщо ми зараз призначимо дату виборів, то вони пройдуть згідно зі старим законодавством, тобто виборча кампанія триватиме 120 днів. Якщо ми хочемо скоротити термін кампанії, спочатку потрібно внести зміни до закону про президентські вибори, а потім уже голосувати за дату.
- Чи є шанс, що дострокові парламентські вибори відбудуться до президентських?
- Звичайно, це можливо. Саме такого розвитку подій і боїться Тимошенко. Не виключено, що завтра президентська фракція вийде з коаліції, тоді з'являться усі законні підстави для початку позачергових парламентських виборів. Це далеко не на користь Тимошенко, її спонсори вже не дадуть грошей на нову парламентську кампанію. Тому вона так поспішає призначити дату президентських виборів, щоб запустити механізм неможливості розпуску парламенту. Адже після початку президентської кампанії вибори Верховної Ради не проводяться. Але якщо дата виборів не буде визначена, парламент залишиться у підвішеному стані.
Що стосується Партії регіонів, то ми тільки за те, щоб якнайскоріше провести вибори у Верховну Раду. Парламент повинен бути переформатований, тому що зараз він просто не у змозі управляти урядом, який працює тільки на свою кишеню і заради «любимої-луноликої».
- Значить, якщо дату виборів визначать, загроза перевиборів парламенту зникає?
- Не обов'язково. Всі аналітики говорять про те, що незалежно від того, хто стане Президентом, наступним етапом буде обрання нового парламенту. Але тут є ще один критерій. Якщо Президентом стане Янукович, у нього вистачить волі забезпечити нормальну роботу парламенту і створити нову коаліцію. Не проводити вибори було б оптимальним варіантом, адже далі заплановані вибори до місцевих рад. А під час кризи дуже важко день за днем ходити на голосування.
- Чи будуть після президентських виборів відновлені переговори щодо «ширки»?
- Після президентських виборів все почнеться наново. Ми і сьогодні не заперечуємо можливості об'єднання БЮТ і ПР у різних голосуваннях, які не суперечать нашим програмним принципам. При цьому ми не можемо в даний момент створити коаліцію через різні ідеологічні посили. Хоча у БЮТ немає ніяких ідеологічних установок, вони всеїдні.
- А що буде з Конституцією?
- Ми не виходили із конституційного процесу. Всім очевидно, що без зміни Основного Закону безглуздо говорити про будь-яку коаліцію. Будь-яке об'єднання у парламенті буде «міжсобойчиком» на найближчі два-три дні. У країні потрібно проводити реформи судової системи і місцевого самоврядування. Ці проблеми «горять», і повинні були бути вирішеними ще вчора.
- У понеділок Тимошенко зустрічалася з Ющенком. За словами прем'єра, вона відчула «підтримку» і «конструктив» з боку Президента. Невже лід у відносинах двох лідерів почав танути?
- Тимошенко каже «халва», а у народу у роті оскома. Цей сто перший раз, коли прем'єр заявляє про свою любов до Ющенка, це вже можна занести у книгу рекордів Гіннеса. Вірити їй не можна. Це вимушений альянс двох ворогів, які один одного ненавидять.
Але проблема не стільки у внутрішніх відносинах Ющенка і Тимошенко, скільки у тому, як це виглядає з боку. Світова європейська спільнота втомилася спостерігати за їхніми «визнаннями» то у любові, то у ненависті. Нам уже чітко сказали, що нестабільній країні, де Президент і прем'єр дмуть у різні дудки, нічого давати не будуть.
- І однак Україна просить МВФ збільшити розмір траншу. У нас є шанси на додаткові «зелені» від Валютного фонду?
- Просить-то ми, звичайно, можемо, але нічого це не змінить. Європейський союз дав чітку відповідь: у їхньому бюджеті не передбачено забезпечення фінансової стабільності України. Нашій країні просто нічим платити за газ, але допомагати нам не будуть.
- Значить, «газовій війні» бути?
- Газові війни будуть доти, доки біля керма країни знаходяться люди, які відкладають усі гроші на свою виборчу кампанію. До влади повинні прийти прагматично налаштовані люди, які чітко розумітимуть, що таке енергетичне партнерство заради майбутнього України. Який сенс ходити у вишиванці і топтатися на могилах наших предків?
- Вадиме Васильовичу, чи буде на цьому тижні створена слідча комісія з розслідування інциденту, пов'язаного з «бютівцем» Віктором Лозинським?
- Це складне питання. На жаль, ЗМІ часто перекручують реальні факти. Якщо є люди, які цим питанням займалися і готові підтвердити події, то ми повинні створити тимчасову слідчу комісію. Ми повинні дати зрозуміти суспільству, що у нас немає недоторканних. І не важливо, до якої політичної сили належить депутат. Якщо людина, порушуючи закон, застосовує зброю, вона повинна бути покарана. Тут не буде ніякої корпоративної солідарності.
- Поговоримо про справу щодо розслідування отруєння Ющенка. В Україні свідчення свідків у цій справі дали більше тисячі чоловік. Зараз хочуть допитати і Володимира Путіна. Навіщо все це робиться, якщо за п'ять років ми так і не отримали відповіді?
- А чи було взагалі це отруєння? Ми все більше отримуємо інформації про те, що отруєння Ющенка – це піар-технологія. Президент і його камарилья на початку виборчої кампанії хочуть зробити викид інформації у суспільство, щоб показати безсмертність «національного героя» Ющенка, якого труїли «москалі». А ось за допомогою Путіна хочуть показати, що росіяни не хочуть давати свідчення, які підтвердили б факт отруєння нашого «героя» страшною отрутою. Тією отрутою, якою нібито труїли Ющенка, ніхто ніколи не труїть. Це очевидно для всіх, хто хоч трохи займається цим питанням. Це все піар-технології, і до здоров'я пана Ющенка не мають анінайменшого стосунку.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом