Не секрет, що президентська кампанія в Україні вже стартувала. Різні соціологічні служби вже проводять тематичні опитування, з'ясовуючи, за кого із політиків – потенційних кандидатів у Президенти – населення країни проголосувало б на майбутніх виборах. А самі претенденти на головну посаду в державі розгортають виборчі штаби і виробляють тактику і стратегію ведення кампанії, яка, напевне, стане однією із найзапекліших в історії незалежної України. Одна із інтриг нинішніх президентських перегонів, на відміну від 2004 року, полягає у тому, чи зможуть у боротьбу двох беззастережних лідерів народних переваг, Віктора Януковича і Юлії Тимошенко, вклинитися так звані політики нової формації. Наприклад, Арсеній Яценюк, який аж надто підозріло швидко засяяв на політичній арені.

У чому ж секрет його «успіху»?

Про Арсенія Яценюка як про молодого і перспективного політика почали говорити після того, як колишній заступник голови НБУ потрапив у команду Президента Віктора Ющенка. Один перелік посад, на яких за досить короткий термін встиг побувати Арсеній Петрович, міг би вразити будь-якого недосвідченого політичними реаліями України обивателя. Коли б не одне «але» - дістатися так високо у «табелі про ранги» йому допомогли зовсім не якісь видатні здібності, а зв'язки у єврейському середовищі, до якого Арсеній Петрович причетний, так би мовити, за народженням. Досить пригадати, що істотного поштовху його кар'єрі було дано у Криму, з подачі головного єврея Криму Бориса Дейча. Раз потрапивши у середовище високопосадових євреїв, протеже Дейча пішов по добре второваній доріжці. Не випадково зараз медійну підтримку Яценюку подають такі утримувачі крупних національних медіа-ресурсів, як Віктор Пінчук та Ігор Коломойський. А вже на «Інтері», власником якого є Дмитро Фірташ, Арсеній Петрович просто прописався. До речі, напевно, на виборчу кампанію Яценюка скинеться не тільки «газовий» мільярдер, але й інші олігархи з потрібним корінням. Оскільки бачать вони в Яценюку надійного захисника своїх бізнес-інтересів.

Карколомний злет кар'єрними сходами у виконавчій владі закінчився для Яценюка на вищій посаді у владі законодавчій. Саме посаду голови Верховної Ради Арсеній Петрович сприйняв найнадійнішим майданчиком для старту своєї президентської кампанії. Перебуваючи на цій посаді, Яценюк насамперед відпрацьовував прийоми ведення політичної війни, які могли б йому стати у нагоді під час президентських перегонів. Водночас спікер не докладав особливих зусиль для того, щоб налагодити уу парламенті нормальний законодавчий процес. Адже активність роботи Верховної Ради за час «головування» Яценюка – одна із нижчих в історії українського парламентаризму. Зате відсутність законодавчої діяльності у парламенті Арсеній Петрович з лихвою компенсував своїми появами у різних політичних ток-шоу. Вже тоді можна було зрозуміти, що практично щотижнева поява спікера в ефірі національних каналів – не більше, ніж підготовка українців до сприйняття персони можливого кандидата у Президенти країни. Практично у той же час у пресі почали множитися рейтинги, у яких молодий спікер почав з дивовижною швидкістю нарощувати електоральні м'язи. А поява після відставки Арсенія Петровича з посади спікера ВР громадського руху «Фронт змін», який у майбутньому мав перевтілитися у партійну платформу для підтримки Яценюка-кандидата, лише підтвердила: екс-голова парламенту справді зібрався взяти участь у президентській кампанії.

З одного боку, за нього можна було б порадіти. Вірніше, не за нього, а за тих експертів, які плекали ідею про появу в Україні політиків нової формації. Тепер такий політик є – Арсеній Яценюк. Але чи варто називати його політиком нової хвилі, а тим більше серйозно розглядати його як конкурента Віктору Януковичу і Юлії Тимошенко – велике питання.

Що можна віднести у плюс Яценюку? Досвід роботи на ключових посадах в уряді, Верховній Раді, Секретаріаті Президента і НБУ? Так, у цих держструктурах він дійсно працював. Але чи була його діяльність ефективною? Навряд чи…

Чим запам'ятався Яценюк-міністр економіки, міністр закордонних справ, зам Балоги і, нарешті, спікер парламенту? Чи почав він, перебуваючи на цих посадах, якісь реформи? Ні. Чи відбулися за його участі якісь значні зрушення в економіці країни, її зовнішній і внутрішній політиці? Питання риторичне, причому відповідь на нього – негативна. Тоді з яким же багажем іде на вибори Арсеній Яценюк?

Сумний досвід президентства Віктора Ющенка показав, що без ефективної команди менеджерів кандидатові нічого і думати про те, щоб обійняти головну посаду в державі. Між тим, якраз такої команди у Яценюка нема. Арсеній Петрович уже майже півроку запевняє, що готовий штурмувати Печерські пагорби, а людей, яких він збирається привести з собою на Банкову, світити наполегливо не бажає. Лише багатозначно посміхається, а на пряме запитання «хто ввійде до вашої команди?», відповідає: «все буде, побачите!» Проте якраз саме така манера протягання «котів у мішку» і вирізняла політиків старої формації, в яких Яценюк бачить чи не найстрашніше зло для країни. Виникає питання: що заважає Арсенію Петровичу публічно оголосити імена тих, кого він вважає членами своєї команди, хто, можливо, прийде у велику політику вже наступного року? Напевно, зараз відповідати на це питання Яценюку не з руки, оскільки такої команди у нього немає. А якщо і є якісь персони, які претендують на попадання у «фронтальний» пул, то називати їхні імена майбутньому кандидатові у Президенти не вигідно, бо оголошення цього списку може значно понизити особистий рейтинг Яценюка. А тому Арсеній Петрович на докучливі розпитування журналістів вважає за краще відповідати туманно: «приблизно третина команди – це люди, які вже мають політичний досвід. Вони представляли різні політичні сили». Але навіть ця мізерна інформація показує: формувати команду із залученням «людей, які вже мають політичний досвід», і називати її «чистою» від політичної кон'юнктури, – вже щонайменше є брехнею. І це ніяк не узгоджується з його ж словами про те, що він не шукає союзників серед політиків, тому що «я не довіряю сьогоднішній політичній системі, а також людям, які її представляють».

Тим часом, персони з «політичним минулим», які зараз встають під прапори Яценюка, більше ніж одіозні. Взяти, наприклад, представників кримського відділення ФЗ, про яких повідомив сайт Майдан-Крим. Тут і ректор Таврійського Національного Університету ім. Вернадського, колишній перший секретар кримського обкому партії М.Багров, і екс-міністр економіки Криму в уряді Бурдюгова Огородніков, колишній лідер КРВ Демократичного союзу України Омельчук, колишній перший помічник прем'єр-міністра Криму Кудряшов і ще кілька номенклатурних осіб. Ці люди, як стверджує автор матеріалу, за короткий час незалежності України поміняли не одну партію. «У них нюх на людей, до яких вони чіпляються, як до паровоза. І який їх вивозить на потрібні посади чи до потрібних грошей. Будь-який гарний почин ці люди гальмували, не даючи йому ходу». Гарні солдати успіху у Яценюка, ой, які гарні! Можна тільки жахнутися від думки, що здатні натворити ці люди у Криму.
 
Не вражає і програма (на її підставі, напевно, верстатиметься передвиборча програма Яценюка), яку, як приманку, пропонує українцям «Фронт змін». Кожен, хто прочитав 17-ть пунктів цього документа, напевно, задасть питання: «Те, що треба ЩОСЬ робити з країною, – зрозуміло. Але ЯК це робити – на це програма і її основний розробник відповіді не дає». Втім, навіть у ній Арсеній Петрович суперечить сам собі. Так, у першому ж пункті, де йдеться про збереження демократії в Україні, Яценюк проголошує: «Україна повинна бути парламентсько-президентською республікою. Наша держава не матиме ні царя, ні цариці». У той же час в одному зі своїх нещодавніх інтерв'ю він каже: «Не виключаю, що через 10 років ми побачимо Україну парламентською республікою. Але на даному етапі моя мета – повернути країні владу. Спочатку потрібно відновити керованість державою через сильного президента, лідера країни, який знайде консенсус між усіма гілками влади». При цьому Арсеній Петрович підкреслює, що продовжуватиме політику Ющенка, який усі п'ять років своєї каденції витратив на те, щоб повернути собі повноваження, урізані конституційною реформою 2004 року.

І, нарешті, наведемо слова Юрія Луценка, який про президентські перспективи Яценюка висловився так: «Я впевнений, що Арсеній Яценюк повинен бути у керівній ланці держави, але Президентом у 35 років, без єдиного депутата у парламенті, без будь-якої підтримки – це прикольно. Я не вірю, що це можливо і що Яценюк-Президент - це ефективно». Є у словах міністра, який оскандалився, певний резон.

Експерти кажуть і про те, що Яценюк – стовідсотковий технічний кандидат Віктора Ющенка. Фактично це сам Віктор Ющенко. У молодості. Ще без команди.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1921