Послухаєш інколи наших політиків, так в Україні - не криза, а суцільний рай з елементами дрібних незручностей. Незручності ці виражаються у звичних «дрібничках». Росія з постійною впертістю погрожує перекрити нам газ за несплату, міжнародні експерти лякають дефолтом, а бізнес старається щосили, щоб не померти. Проте, на думку депутата із НУ-НС Ксенії Ляпіної, нашому бізнесу якраз співати хвалебні пісні, настільки він виявився живучим. Ніяка хвороба у вигляді кризи його не бере.
Про подвиги українських бізнесменів, про правду в українській політиці, про те, що ж буде з «зеленою» валютою, розповіла в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у економіст, член Комітету ВРУ з питань підприємництва Ксенія Ляпіна.
- Ксеніє Михайлівно, останнім часом Юлія Тимошенко заявляє про поліпшення економічної ситуації. За її словами, дефолт Україні не загрожує, гривня стабілізувалася. Чи дійсно все так добре?
- Звичайно, все не так добре. Позитивні моменти, які ми бачимо, пов'язані з уповільненням падіння економіки. Але це не має ніякого відношення до роботи уряду. Кабмін тут і поряд не стояв. Це результат того, що відбувається на глобальних світових ринках. Уповільнення падіння економіки у розвинених країнах викликає деякі поліпшення в українських експортно-орієнтованих сферах.
Добре, що торговий баланс у нас покращав, але хочу звернути увагу на те, що експорт скоротився на 35%, а імпорт – на 40%. Експорт з імпортом майже порівнялися, але якою ціною? Майже вполовину скоротилися об'єми. Експерти пояснюють це тим, що бізнес переживає адаптацію до кризи шляхом згортання. Бізнес стискувався, звик до значно менших об'ємів, до відсутності зростання. Це дозволило йому уникнути краху. Погано те, що при цьому бюджетні обіцянки і витрати держави не стиснулися ні на одну копійку.
Зараз на 30% скоротилися об'єми виробництва, на 20% - легальна торгівля. Виходить, що бюджет тисне на економіку на 15% сильніше, ніж торік. А це ризик. Під час економічної кризи потрібно створити стимули для роботи економіки. Якщо ми на 15% більше тиснемо на неї, це не стимул, а антистимул. Тут я співаю хвалу українському бізнесу. Він швидше зреагував на ситуацію, ніж уряд. Адже всі останні вісім років кожна українська компанія будувала свою стратегію в очікуванні зростання продажів продукції. Але тепер компанії адаптувалися до того, що зростання немає, а є згортання.
Турбує також стан «Нафтогазу». Давайте чесно скажемо, що населення за газ не доплачує. Перекласти ці борги на виробництво можна було два роки тому, але сьогодні зробити це не можна, бо виробництво «загинається». Ми беремо гроші у МВФ, але він не може позичати нам їх нескінченно. Уряд просто не хоче вирішувати цю проблему. Будь-яке інакомислення або «ачхи» в інший бік у «біло-сердешному» таборі смерті подібне. «Імператриця всієї України» Юлія Володимирівна голосно заявила про те, що не збирається корегувати політику у сфері оплати за енергоносії. Це означає, що системний ризик кризи «Нафтогазу» може обвалити економіку України. Якщо буде дефолт цієї компанії, це серйозно вдарить по країні.
- Але прем'єр-міністр запевнила, що ніякого дефолту не буде.
- Коли Юлія Володимирівна говорить, що не буде суверенного дефолту України, вона абсолютно має рацію, але вона недоговорює людям правду. Суверенний дефолт Україні ніколи не загрожував. Наші борги з 2005 року погашалися, і наш зовнішній борг невеликий. Але Тимошенко умовчує про те, що, якщо «Нафтогаз», який є начебто незалежною компаній, не виконає своїх зобов'язань, наступить арешт майна України, і перед нами виникне необхідність розраховуватися з Росією газотранспортною системою. Це реальна загроза.
- У такому разі, як Україна розплатиться за газ, чи не повториться газовий скандал?
- Україна у черговий раз позичить гроші або зробить чергову емісію. Але це шлях у нікуди. Минулого місяця борг «Газпрому» віддали за рахунок емісії. Цього місяця, можливо, платитимемо за рахунок збільшення зовнішнього боргу. Але позичати нам не завжди будуть. Скільки місяців ще попереду передвиборчої кампанії, і гроші в країні за газ збиратися не будуть. Не хоче прем'єр підвищувати оплату за газ, а гроші-то брати більше нізвідки! Газ повинен окупатися. А цього не буде, поки населення платить менше, ніж коштує газ. При всьому моєму жалю до населення можу сказати, що це той сир, який буває тільки у мишоловці. Зараз Україна у черговий раз опинилася у мишоловці російського газу. Єдиний вихід – встановлення адекватних цін на енергоносії.
- Недавно депутати «таємно» проголосували за збільшення бюджету Верховної Ради? Як же горезвісна економія?
- Це була яскрава авантюра. Нам цей закон всунули в останню мить. Природно, ніхто не встиг ознайомитися з тим, що пропонується. Основну увагу витратили на питання, за рахунок чого знаходитимуться кошти. Витратну частину ніхто не дочитав. Зараз Бюджетний комітет знімає з себе всю відповідальність, але це аморально. Вони детально розглядали витратну частину, а коли презентували проект закону, про це ні слова не сказали. Фактично, ми голосували всліпу. Якщо Президент накладе вето, тоді ми зможемо виправити цю авантюру. Але Бюджетний комітет повинен відповісти за такі речі.
- І знову про економіку: деякі експерти запевняють, що економічного «дна» Україна ще не досягла, і що статися це може восени. Як вважаєте Ви?
- Дійсно, наша економіка ще не досягла дна. Окремі позитивні дані, які часто висмикуються із контексту, свідчать тільки про уповільнення її падіння. Сьогодні ніхто у світі не може спрогнозувати, коли ж наступить це «дно». Якщо ризики, про які ми говорили на самому початку, спрацюють, падіння триватиме. Якщо ні, то Україна швидко шльопнеться об «дно» і почне підніматися.
- А що буде з американською валютою?
- Зараз долар у певному коридорі стабілізувався, і це добре. Але на сам курс впливатиме декілька ризиків. Ризик номер один – зовнішній. Деякі американські фінансові аналітики очікують, що США восени ввійде у чергову хвилю кризи через неповернення кредитів і банкрутства багатьох пенсійних фондів. Якщо таке станеться, Америка може піти шляхом цілеспрямованої девальвації долара щодо основних валют, наприклад, євро. Тоді долар трохи зміцниться щодо гривні, але обрушиться відносно євро. Купівельна спроможність долара значно впаде, що стане тяжким ударом для багатьох українців. Запитайте у будь-кого зі своїх знайомих, у чому він тримає свої заощадження? Можу гарантувати, що 99% людей - у доларах.
Ризик номер два - внутрішній. Якщо Україні вдасться вдало провести рекапіталізацію, йтиме подальше рефінансування фінансової системи, повернеться довіра до банківської системи, то ми не чекаємо якихось різких рухів гривні щодо долара. Але потрібно розуміти, що перед фінансовими аналітиками спочатку стояло питання вибору моделі рекапіталізації. Одна частина експертів виступала за рекапіталізацію банків, які «впали» і у яких дуже багато вкладників. Друга частина виступала за те, щоб укріпити ефективні банки, тоді люди довірятимуть їм свої гроші. Поки що вибрана перша модель. Якщо вона виявиться невдалою, коливання курсів валют будуть значними.
- У якій же валюті зберігати гроші?
- Дуже небезпечно тримати гроші тільки у доларах. Сьогодні стабільніше виглядає євро, хоча і тут є свої ризики. Якщо є значні заощадження, то їх потрібно зберігати у кількох валютах, наприклад, частину - у гривнях, частину - у доларах, частину - у євро. Тоді ви менше ризикуєте. Але ці поради стосуються тих, кому є що зберігати. У 80% українців не такі заощадження, щоб було що переводити у різні валюти. Отже фраза «Тримайте ваші гроші в ощадних касах, якщо, звичайно, вони у вас є», досі залишається актуальною.
- Чи варто чекати економічних «шоків» цього літа?
- Хочеться вірити, що ніяких шоків не станеться. Є всі передумови до того, що літо пройде традиційно тихо. А ось з вересня можуть початися «хвилі» через активізацію бізнесу.
- Які економічні поради можете дати нашим читачам?
- Практичні рекомендації прості. Потрібно економніше ставитися до власного бюджету, краще планувати, обов'язково мати якісь заощадження, не жити від зарплати до зарплати. І не бійтеся купувати. Купуючи щось, особливо товари вітчизняного виробника, ви підтримуєте економіку. Українці завжди вміли підходити до всього зі здоровою кмітливістю і вміло вели своє господарство у найтяжчі часи. Впевнена, так буде і цього разу.
Ганна Гончаренко
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом