У четвер у Польщі було велике свято. В країні гучно відзначали 20-річчя повалення комуністичного режиму в країнах Східної Європи. Саме у ці дні два десятиліття тому у Польщі відбулися перші вільні вибори серед комуністичних країн, на яких перемогла «Солідарність».
Відзначити свято цього року вирішили гучно. Учора у Кракові навіть дзвонив знаменитий дзвін Зігмунда, який «говорить» тільки у разі величезної радості або великого горя всього кілька разів на рік. Польський прем'єр Дональд Туск запросив до себе «на чай» керівників країн Центральної і Східної Європи. Серед гостей, зокрема, були канцлер Німеччини Ангела Меркель, прем'єри - Чеської Республіки Ян Фішер, Угорщини Гордон Байнаї, Литви Андріус Кубіліус, Румунії Еміль Боч, Словенії Борут Пагор. Приїхала на святкування до Кракова і український прем'єр Юлія Тимошенко.
Як вдалося з'ясувати кореспондентові ForUm'у у польських організаторів, спочатку всі святкування повинні були відбутися у Гданську. Саме там розташований суднобудівельний завод, працівники якого і заснували партію «Солідарність», яка на виборах змогла перемогти комуністів. Проте кілька політичних партій Польщі заявили про намір влаштувати у Гданську мітинги і маніфестації, що дуже обурило Туска. Він заявив, що не збирається показувати своїм колегам такий «бардак» у Польщі і має намір провести святкування повалення комунізму краще. Як «аварійний варіант» був вибраний Краків, а точніше - Королівський замок Вавеля.
Утім, у Кракові був «політичний» центр святкування, а основні заходи за участю польського президента Лєха Качиньського з феєрверками та іншим пройшли у Гданську.
Відразу після приїзду із аеропорту український прем'єр провела закриту зустріч з Дональдом Туском, після чого відправилася у замок Вавеля.
Там європейські лідери прослухали службу у Кафедральному соборі, після чого кожен із них виступив з трибуни у самому центрі замку.
Промови європейських прем'єрів були дивно схожі. Усі гучно раділи перемозі над тероризмом, говорили про кризу і необхідність об'єднання. Вирізнялася від шаблону лише промова Юлії Тимошенко, яка викликала бурю аплодисментів.
«Мій друг прем'єр-міністр Польщі (Дональд Туск – ред.) успішно у кризу долає всі труднощі, і я бажаю йому успіхів у цьому та процвітання Польщі», – сказала вона.
«Європейський проект поки що до кінця не завершений. Не завершений тому, що там ще нема повноцінної участі України (аплодисменти у залі – ред.). Але хочу звернутися до всіх вас, звернутися до всіх моїх колег із Європейського Союзу, хочу звернутися до всіх поляків, до мого друга пана Туска, який нам завжди допомагав, зараз у залі присутній і колишній президент Польщі пан Кваснєвський, якого називали захисником українських євроінтеграційних прагнень. Я хочу подякувати вам за те, що Польща є однією із тих країн, яка наполегливо намагається прокласти для України шлях туди, де ви вже є. Ми вам заздримо, але віримо в те, що Україна буде у Європейському Союзі», - сказала вона, підкресливши, що Україна вміє перемагати, але іноді для цієї перемоги необхідний додатковий час.
Свій виступ прем'єр України закінчила фразою польською мовою: «Хай наша солідарність живе тисячу років», що теж дуже сподобалося польській публіці.
Тимошенко кілька разів назвала Туска своїм другом, а також подякувала Лєху Валенсі за внесок у викорінення комунізму, а Олександру Кваснєвському - за роль адвоката України в Європі.
Загалом святкові заходи були приємними і милими. Навіть сімейними, можна сказати. І радує, що Україна у цій сім'ї виглядала своєю.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом