Схоже, казка про широку коаліцію ось-ось стане реальністю. В усякому разі, її так довго розповідали українському народу, що люди якось змирилися з тим, що «бютівці» з «регіоналами» одружаться. Пом’якшали і заяви обох сторін. Перші особи БЮТ нагадали, що вже давно пропонували «руку і серце» всім фракціям парламенту. А депутати від Партії регіонів відкрито заявили, що майже готові прийняти «обручку».

Чи відбудеться скандальне «весілля» ПР і БЮТ, коли ж ми побачимо нових міністрів на вакантних посадах в уряді та про те, як Україна миритиметься з Росією, розповів кореспондентові ForUm’у депутат від БЮТ, голова Національної Спілки письменників України Володимир Яворівський.

- Володимире Олександровичу, про створення «широкої» коаліції заговорили у повну силу. Ось і Президент запевняє, що сьогодні-завтра БЮТ і ПР об'єднаються. Чи стануть чутки правдою?

- Майже рік ми чуємо про те, що ось-ось БЮТ і ПР об'єднаються. І що ми бачимо зараз? Очевидно, це піарні розмови, бажання невеликих груп у ПР і БЮТ бути вгорі, давати інтерв'ю та імітувати, що вони у курсі всіх подій. На сьогоднішній день ніяких домовленостей немає. Можливо, є якісь фантоми від БЮТ і ПР, які ввечері сидять за чаркою і ведуть бесіди про те, що було б непогано об'єднатися. Але це відбувається тільки на персональному рівні, не на офіційному.

Думаю, домовленості можуть бути тільки ситуативними, наприклад, для ухвалення змін до Конституції. Але єдиної дієздатної коаліції між БЮТ і ПР не може бути у принципі. У Партії регіонів є набір персон, абсолютно для нас неприйнятних. Очевидно, і в БЮТ є певний патріотичний сегмент, який не подобається «регіонам». Крім того, всі розуміють, що об'єднання можливе до першого серйозного політичного повороту.

Єдина причина для об'єднання - кадрова. Ну, добре, поділимо ми портфелі, і що далі? Адже потрібно ще вирішувати політичні питання: приєднання до ЄС, НАТО, проблеми мови, захист національних інтересів. Тому ніякої дуалістичної коаліції бути не може, але могла б виникнути ситуативна коаліція без юридичного оформлення між БЮТ, НУ-НС, Партією регіонів і Блоком Литвина. Тоді суперечності між двома найбільшими фракціями у парламенті розбавляються.

- Значить, домовитися у парламенті про внесення змін до Конституції все-таки можуть?

- Це складне питання. Потрібно ще обговорити, чи погодиться наша фракція обирати Президента у парламенті. Але знову-таки тут ми напорюємось на мінне поле: Конституція мінятиметься під персоналії. Тобто Основний Закон можуть поміняти під Тимошенко – сильного канцлера, і під Януковича – Президента, який обиратиметься у парламенті.

- Але в такому разі Президент погрожує призначити всеукраїнський референдум, щоб народ проголосував за його проект Конституції. Референдум буде?

- Це помилковий шлях. Проект Конституції Ющенка вже є у Верховній Раді, було вирішено проголосувати за нього. Але, судячи з усього, перспектив ухвалення його трьомастами голосами нема. Я не думаю, що Президентові варто виносити свій проект на референдум. Це не допоможе розв’язати проблему, закладену в основі Конституції, яка після 2004 року стала менш систематизованою. Міняти Основний Закон потрібно, але у Верховній Раді. Якщо цей парламент не зможе зробити цього, зробить інший.

Ідеальний варіант – коли Конституцію приймає Верховна Рада, а після цього проект виноситься на референдум. Тоді Основний закон стає не записником для чергової коаліції і Президента, а матиме фундаментальну базу.

Що стосується референдуму, то провести його можна тільки одним цивілізованим способом – винести не весь проект, а тільки основні його постулати. Наприклад, людям запропонували б вирішувати, як обиратимуться судді і яким буде державний устрій України. На цій базі парламентарії написали б проект. Але, чесно кажучи, я не вірю у те, що до президентських виборів буде змінена Конституція.

- Коли буде вирішене питання кадрових ротацій у Кабміні?

- Звільнити деяких міністрів легко, за це можуть проголосувати навіть «регіони». Але вибрати нових людей на їхнє місце буде неймовірно складно. Зараз у Кабміні є вакантні посади. Не виключено, що у червні буде винесене питання про Єханурова, і за його відставку можуть знайтися голоси. Ми чудово розуміємо, що перетворювати уряд на «виконувачів обов'язків» не можна. Але працювати в умовах, коли Президент ревно перевіряє кожне рішення уряду, налітає на кожне слово, складно. Зараз частина Кабміну - пропрезидентська, частина – пропрем'єрська. У таких умовах практично неможливо ухвалювати сміливі, нетрадиційні і несподівані рішення, необхідні в умовах кризи. І тим не менше, Україна прожила півроку у тяжких умовах. Слава Богу, люди працюють, зарплати і пенсії виплачуються. Суспільство живе, трагедії, якої всі боялися, немає. Але зроблено все це не завдяки, а всупереч діям Президента.

- До речі, про простих українців. Нещодавно Чехія посилила процедуру отримання віз для наших громадян. МЗС же нічого не робить. Як Україні боротися за себе?

- Тут легко піти по второваній дорозі і сказати, що Україну дискримінують. Але Чехія переживає важкі часи, у них колосальне безробіття. Має право ця країна обмежити в'їзд працівників з-за кордону? Має. Я за те, щоб українці теж ухвалили рішення не пускати на нашу територію людей із Азії та інших країн, громадяни яких масово їдуть до нас працювати.

Усі хочуть, щоб наше міністерство послало ноту. А чому воно винне це робити? Нота абсолютно ніяк не вплине на Чехію. Звичайно, мені теж прикро, що стосовно України ухвалили таке рішення, але тоді українцям не треба переминатися з ноги на ногу, а чітко заявити про те, що ми йдемо в НАТО. А так, коли потрібно їхати до Європи, то ми говоримо, що нас принижують. Коли ж потрібно підтримати НАТО, то кажуть: «Ні, нам страшно, що наші діти підуть воювати».

- А що можете сказати про українсько-російські відносини? Вони налагодяться?

- Я оптиміст і впевнений, що період протистояння закінчиться. Але Україні потрібно діяти не тільки в одному напрямі. Ненормально, коли Юлія Тимошенко їде в останню мить домовлятися до Росії тільки тому, що Президент туди не їздить взагалі. Але як тільки прем'єр відправляється до сусідів вирішувати питання, їй навздогін кричать, що вона здає державні інтереси. Ну, так їдьте часто самі, домовляйтеся про ціну на газ і реконструкцію ГТС.

Росія вже пішла нам назустріч і звернулася до ЄС з тим, щоб Європа допомогла Україні закачати газ у підземні сховища. Ми чудово розуміємо, що наступного року наша країна повинна буде платити 450 доларів за тисячу кубометрів газу. Потім уже ніхто нічого не випросить, тому не скористатися унікальною можливістю купити газ дешевше було б безглуздо. Уряд хоче закачати газ зараз, щоб збити ціну наступного року за рахунок дешевшого газу у сховищах.

Минулого року мене оголошували персоною нон-грата у Росії, так що мене не можна звинуватити у надмірній прихильності до цієї країни. Але я не думаю, що потрібно шукати ворогів у людях, які намагаються знайти компроміс з Україною. Я переконаний у тому, що у РФ і нашої держави будуть нормальні відносини, хоча це не обов'язково відбудеться завтра. Росія впала в імперські амбіції, це зрозуміло, але сьогодні ведеться діалог, шукаються компроміси.

У Росії є ластівки-політики і яструби-політики. Останніх ми знаємо поіменно. Вони кажуть: «Давай, заламуй цих хохлів». Але давайте не будемо наївними хохлами, які хочуть, щоб їх усіх любили і допомагали, тому що ми такі бідні та нещасні. Потрібно поважати себе і намагатися менше залежати від інших.

Не треба було лізти на суд щодо острова Зміїний. З самого початку було зрозуміло, що Румунія виграє цей спорт, оскільки її керівництво серйозно підійшло до цього питання. У нас же цим займалася тільки одна людина – професор Василенко, який там «воював», а Президент не брав у цьому ані найменшої участі. Але все одно у нас є газові родовища на шельфі Чорного моря. Замість того щоб розробляти їх, усі кинулися купувати газ у Росії, оскільки там великі тіньові відкоти. Розумію, що у період кризи закликати до вкладення коштів у розроблення родовищ безглуздо, але давайте робити це наступного року. Потрібно шукати вихід, а не плакати, що Росія нас не так любить, як нам би хотілося. Давайте любити самі себе, і все стане на свої місця.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1131