Суспiльство

Ющенко оголошує «газову революцію» . Контракти з Росією будуть переглянуті

Президент України Віктор Ющенко знову заявляє про необхідність перегляду січневих газових домовленостей з Росією.

«У мене немає сумніву, що сторони прийдуть до перегляду цих документів. Адже з цими домовленостями жити неможливо», - сказав він в інтерв'ю газеті «Дело».

Ющенко зазначив, що з кожним місяцем для України будуть все важчими покладені на неї зобов'язання.

Він підкреслив, що ці домовленості негативно позначаються на фінансовому стані Національної акціонерної компанії (НАК) «Нафтогаз України», «яка може стати банкротом». «Тоді використання активів цієї компанії для погашення зобов'язань може стати реальністю», - зазначив Президент.

Глава держави знову заявив, що якщо буде прийнято постанову про авансові платежі за транзит газу, він припинить її і звернеться до Конституційного суду.

Ющенко підкреслив, що досягнуті у січні цього року домовленості з російською стороною «нафаршировані політичними розрахунками».

«Я можу погодитися з тим, що Україна втратила гарантії транзиту російського газу. Але навіщо тоді Україна в односторонньому порядку взяла на себе зобов'язання купити 40 млрд. кубів газу?», - зауважив Президент.

Ющенко вважає, що законтрактовані об'єми газу «завищені приблизно на 7-8 млрд кубометрів», пише «Інтерфакс-Україна».

«Я не виключаю, що 31 грудня Україна стане перед боргом, який потрібно буде сплатити упродовж кількох годин. Сума цього боргу складатиме не менше 2-2,2 мільярда доларів», - висловив припущення Президент.

Водночас 15 травня Віктор Ющенко заявив, що він не порушує питання про перегляд газових контрактів з Росією, а лише хоче ефективнішого виконання досягнутих домовленостей.

Як раніше повідомляв ForUm, 19 січня 2009 року ВАТ «Газпром» і НАК «Нафтогаз України» підписали довгострокові контракти на постачання газу українським споживачам. Термін дії контрактів - з 2009 по 2019 рік включно.

Відповідно до контракту, ціна на газ розрахована за європейською формулою ціни зі знижуючим коефіцієнтом 0,8. Таким чином, у 1-му кварталі 2009 року ціна на газ для України складала 360 дол. за 1000 куб. м, у другому кварталі 2009 року - 270,95 дол. за 1 тис. куб. м.