Минулого тижня Конституційний суд України визнав незаконною дату президентських виборів, призначених парламентом, – 25 жовтня. У Раді відразу зробили «хід конем» і заявили, що вибираючи її, нардепи керувалися, швидше, емоціями, ніж логікою.

Президента України Віктора Ющенка такий стан речей, звичайно, цілком влаштував. Два зайві місяці «на троні» – чому ні? Так кажуть опоненти Ющенка.

Політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко переконаний, що нинішній Гарант залишиться на два зайві місяці «тільки у тому разі, якщо будуть якісь проблеми або конфлікти після другого туру виборів».

Про це та інше експерт розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.

- Володимире В’ячеславовичу, як розцінювати «кульбіти» Луценка на тему відставки, і чи можуть вони серйозно нашкодити репутації «хазяйці Великого Дому» Тимошенко?

- Вважаю, по репутації Тимошенко безпосередньо вони не вдарять, а ось сам Луценко у свою політичну «залікову книжку» дописав багато негативу.

Хоча варто зазначити, що наприкінці минулого тижня вони трішки схаменулися і в піар-сенсі частково відігралися. Але у будь-якому разі, він завдав дуже серйозної шкоди репутації держави, поставив себе у дуже двозначну ситуацію.

Думаю, що навіть у команді Тимошенко на перспективу Луценка не розглядають як прийнятного партнера. До президентських виборів він їм потрібен, а потім… Знаєте, від такого союзника більше проблем, ніж допомоги.

- Як вважаєте, чи може заклик Ющенка про демонтаж символів комуністичного режиму стати «черговим цвяхом» його політичної кар'єри? Багато хто, особливо старше покоління, з ностальгією ставляться до того часу, особливо зараз.

- Ющенко не розраховує на цих виборців. Люди з комуністичною ностальгією ніколи не голосували і не голосуватимуть за Ющенка.

Навпаки, він розраховує на голоси людей з антикомуністичними переконаннями, тому подібні заяви, з одного боку, відображають реальні переконання Ющенка, а з іншого боку – це вже елемент його майбутньої передвиборчої кампанії.

- Не секрет, що Президент України не відмовляється від ідеї дострокових одночасних парламентських і президентських виборів. Хотілося б почути Вашу думку з цього приводу?

- Зараз я вже не впевнений щодо цієї тези. Якщо Балога піде, то, швидше за все, це означатиме і відмову від ідеї дострокових парламентських виборів.

Хоча, звичайно, для Ющенка є позитивні інтереси, пов'язані з цією ідеєю. Але без Балоги – хто б не був керівником Секретаріату – він навряд чи зможе реалізувати цю ідею. Та і зараз на її реалізацію шансів не дуже багато, а без Балоги, я повторюся, їх практично не буде.

- Враховуючи рішення КСУ про нелегітимність 25 жовтня, виходить, Ющенко залишиться «на троні» зайвих 2 місяці?

- Два зайвих місяці «на троні» він залишиться тільки в тому разі, якщо будуть якісь проблеми або конфлікти після другого туру виборів. А так, як показала практика, немає проблем після дати президентських виборів через місяць, максимум – півтора, провести інавгурацію нового президента.

Припустімо, тиждень-два підуть на підрахунок голосів, а далі, після офіційного рішення, за 2-3 тижні, за бажання, можна передати справи і провести інавгурацію.

- Але дехто говорить і про 2-3 місяці?

- Я чув, різниця складала і чотири місяці, але насправді це перебільшені оцінки. Якщо не буде ніяких конфліктів після виборів, то все можна зробити досить швидко.

Проте проблема все-таки є, з цим я згоден. Це «камінь у город» тих людей, які писали нинішню редакцію Конституції. Вони фактично заклали суперечності між формулою президентських виборів і нормою про п'ятирічний термін повноважень Президента.

І зазначу, що у нас уже був подібний прецедент: у 1999 році Кучма теж перевищив п'ятирічний термін перебування на посаді Президента.

- У тексті Конституції термін повноважень депутатів місцевих рад - 5 років, а сільських, селищних, міських голів - 4 роки. Як, по-Вашому, чи поширюватиметься на ради, обрані у березні 2006 року, норма Конституції, яка набула чинності наприкінці травня 2006 року?

- Я думаю, що офіційно і компетентно на це питання може відповісти тільки Конституційний Суд. Я не сприймаю логіки, коли намагаються фактичне правило закону зворотних сил застосувати до даної ситуації з виборами.

Ті люди, які намагалися таким чином обґрунтувати дату президентських виборів 25 жовтня, вже програли. Ця логіка була протиприродною і, на мій погляд, некоректною.

В даному разі, якщо норма набула чинності у травні 2006 року, то, природно, що після цього періоду повинна діяти норма, записана у Конституції.

Інша справа, що відмінність термінів повноважень місцевих рад і сільських, селищних і міських голів – норма, як мені здається, явно суперечлива.

Місцеве самоврядування з цього приводу вже висловлювалося, тому, я думаю, треба відмовлятися від відмінностей термінів та ідентифікувати терміни повноважень усього місцевого самоврядування.

- І на закінчення тема неполітична. У суботу на «Євробаченні» переможцем став представник Норвегії. Як думаєте, чому вибрали «милого хлопчика зі скрипкою» і залишили без уваги «ексцентричний» виступ Світлани Лободи?

- Я не хочу зараз влізати в усі ці нюанси і тонкощі на зразок технології підрахунку голосів, але я вважаю, що перемога білоруського хлопчика із Норвегії абсолютно закономірна. Абсолютно! І пісня хітова – за мелодійністю зроблена у кращих наших і європейських традиціях.

Таким чином, вона і наша і європейська одночасно. І те, що ця пісня встановила абсолютний рекорд за очками, – це абсолютно відображає домінування цього молодого хлопця. Мені взагалі здається, що у нього велике майбутнє. Давно не було автора з такими мелодійними речами.

Ще мені сподобалася Приходько. Її річ не вписувалася у «попсові традиції» «Євробачення». А ось Лобода програла закономірно – це вчорашній день європейської попси.

Як це часто буває, ми копіюємо Європу, але, як правило, копіюємо вчорашній день і не намагаємося заглянути у майбутнє, а ось цей хлопчина – він заглянув у майбутнє. І в той же час зберіг традиції і тому виграв.

- А Ви за кого «боліли» і голосували?

- Я, чесно кажучи, не беру участі у голосуванні різних телевізійних шоу, але, я повторюся, я повністю згоден з рішенням журі: мені дуже сподобалися пісні білорусько-норвезького хлопчини – у них є щось природне, вічне.

А «болів» за Приходько, тому що співала вона і нашу пісню. І співала дуже добре, щиро, сильно. Але – на жаль, такі речі не вписуються у традицію «Євробачення».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1006