Міністр внутрішніх справ показав свою бойовитість давно. На початку минулого року Юрій Луценко публічно побився з Леонідом Черновецьким. Тоді мер Києва відбувся утиском почуття власної гідності, а «боксер» Луценко тільки вимогами про відставку. Головний міліціонер країни з політичної арени не пішов, кулачні бої виправдовував як вчинок чесного громадянина. Чим виправдовувати новий скандал з німецькою поліцією, міністр внутрішніх справ, мабуть, не знає. У якості відповіді він написав заяву про відставку.

Про те, як вирішиться доля міністра, про можливе створення «ширки»та про перевірку коаліції на міцність розповів кореспондентові ForUm’у депутат від НУ-НС Юрій Кармазін.

- Юрію Анатолійовичу, Конституційний Суд не погодився з датою президентських виборів – 25 жовтня. Коли ж ми обиратимемо нового Президента?

- У тому, що КС ухвалить найлегше рішення, сумнівів не було. Набагато важче було вирішити, коли проводити вибори. Перша і п'ята частини 103 статті Конституції суперечливі. Перша частина говорить, що Президент обирається на п'ятирічний термін, друга - що вибори проходять в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень.

Допустімо, вибори будуть у січні. Спочатку пройде перший тур виборів, потім другий тур, потім результати голосування опротестовуватимуться у суді. Таким чином, Президент залишиться при владі на три місяці довше. У Конституції нікому не дозволяється продовжувати повноваження Президента. Очевидно, цю еквілібристику Конституційний Суд пройшов. Він зробив, як кажуть у народі, «морду чайником», і не захотів розділити дві речі: проведення виборів та інавгурацію нового Президента. КС не зміг роз'яснити цей казус через меркантильні інтереси суддів. Думаю, при будь-якому розкладі час перебування Президента на посаді не може перевищувати п'ятирічного терміну. Вибори повинні проводитися не 17 січня, а у якийсь із днів листопада.

- Однак завдяки рішенню КС у Віктора Ющенка залишається ще місяць на розпуск ВР. Він підпише указ?

- Ніхто у парламенті не боїться розпуску. Рішення людини, яка має 2,2% рейтингу у країні, не буде виконане. Але щоб не дати Президентові законних підстав на підписання указу, сьогодні Верховна Рада почала свою роботу, депутати знову проводять консультації. Деякі гарячі голови планували до 17 травня блокування трибуні, що стало б приводом для розпуску. Ми остудили ці гарячі голови.

- Президент пообіцяв зробити все, щоб БЮТ і ПР не об'єдналися. Невже знову закляті вороги подумують про коаліцію?

- Це дивна заява. Віктор Ющенко якраз зробив все для об'єднання БЮТ і ПР. Щоправда, першочерговим для нього стояло завдання об'єднати НУ-НС і «регіоналів». Саме тому стався конфлікт усередині фракції. Коли НУ-НС почали класти під ноги «регіонам», ми збунтувалися. Розвалюючи формат демократичної коаліції, Президент пхав БЮТ і ПР в обійми один одному. Тільки позиція більшості НУ-НС не дала цього зробити.

Ми не хочемо широкої коаліції БЮТ і ПР. Хоча цей варіант не виключений. Коли людей заганяють у кут, вони відповідають дуже сильно. Окремі люди у цих фракціях мають взаємне тяжіння і однакові погляди. На щастя, таких людей меншість.

- Чи стане скандал з Луценком каталізатором розвалу коаліції?

- Луценка хочуть використати як таран для розвалу коаліції, але коаліція витримує цей тиск.

Наших громадян не поважають у світі, на український паспорт погано реагують. Але те, що Юрій Луценко повівся емоційно, не так, як мав би поводитися міністр, це складно нам сприймати. Так само важко було сприймати скандал, коли Луценко завдав удару Черновецькому, хоча останній не поводився погано і не порушував закон. Все-таки такі речі не дозволені міністрові. Ми засуджуємо це у моральному аспекті, але у політичному аспекті розуміємо, що не за мораль зараз борються «регіонали». Люди, які ставлять на чолі партійного списку людину з судимістю, тепер стали такими цнотливими, що навіть випити келих пива вважають великим порушенням. Очевидно, що тут використовується подвійна мораль.

Ми бачимо, що німці не вперше діють неадекватно ситуації, а Міністерство закордонних справ України і Президент, які повинні захищати українських громадян, ніяк не реагують на це. Разом з Луценком поклали одного з українських дипломатів, який проводжав цю делегацію. Якби таке трапилося з німецьким дипломатом, німці розірвали б дипломатичні відносини. Україна ж мовчить. МЗС сидить склавши руки, Президент тільки і чекає, щоб отримати будь-який компромат на міністра внутрішніх справ. Я проти такого підходу. Українці повинні бути захищені.

- І все-таки, як вирішиться доля міністра?

- Поки немає реальних доказів протизаконних дій Луценка, ми не приймемо рішення про його відставку. Ми просто не проголосуємо за це, не дивлячись на його заяву. Якби не піднімали цю бучу, то ми б самі вирішили його долю без тиску. Але під тиском я ніколи голосувати не буду.

- До речі про тиск. Партія регіонів збирається блокувати трибуну доти, доки Луценко не звільнять. Тимошенко змушена буде віддати свого міністра?

- Тимошенко вчинить згідно з законом. Якщо вона побачить реальні докази незаконних дій міністра внутрішніх справ, то змінить свою точку зору. Поки що у неї для цього немає ані найменших підстав.

- Але деякі депутати бачать підстави і вагоміші, вимагають розібратися у скандалі з Луценком, погрожують порушенням кримінальної справи.

- Це повна нісенітниця. Ніяких підстав для кримінальної справи немає. Більше того, потрібно взяти до уваги, що Луценко сам вимагав викликати поліцію. Він сподівався, що його права будуть дотримані. Він прагнув захистити їх.

Потрібно розділяти три компоненти цієї історії: політичний, юридичний і моральний. У юридичному аспекті поки що немає доказів провини міністра. У політичному аспекті така ситуація вигідна «регіоналам» і Секретаріату Президента. Саме тому апарат Президента бомбардує зверненнями німецький уряд. Видимий і моральний аспект: щоб там не сталося, Луценку потрібно було реагувати на неповагу, але не у такий спосіб, як це було зроблено.

Ганна Гончаренко

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1015