Офіційний візит прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко до Москви, що відбувся в середу, став відверто довгоочікуваним. Засідання міжурядового українсько-російського комітету з економічної співпраці було заплановане ще на 8 квітня, проте Володимир Путін, дуже образившись на брюссельські домовленості України і ЄС щодо модернізації ГТС, царственим жестом засідання відмінив. Питання візиту українського прем'єра в Білокам'яну повисло в повітрі. Ситуацію виправила сама Тимошенко, яка подзвонила Путіну і якимсь чином умовила його не ображатися за зраду України з ЄС.

Російський прем'єр погодився провести засідання комітету 29 квітня. Говорять, що добитися цього нашому прем'єрові вдалося виключно завдяки особистій чарівливості і симпатії до неї Путіна, який був готовий оголосити Україні повну «холодну війну» і відмовитися від будь-яких візитів на вищому рівні.

Так чи інакше, 29 квітня Леді Ю вилетіла до Москви. Для Білокам'яної український прем'єр запланувала відразу декілька важливих переговорів. Серед пріоритетів - договір про ядерну енергетику і угода про кооперацію, зокрема, вирішення питання про постачання комплектуючих для машинобудівної, авіаційної і космічної галузей.

Але головна тема для переговорів у Москві - звичайно ж, газ. Тимошенко була рішуче налаштована будь-якими шляхами умовити Путіна дозволити Україні найближчими місяцями наповнити російським газом українські підземні газові сховища, а розрахуватися за ці запаси не одразу, а впродовж декількох років, причому не своїми грошима, а розрахунками за транзит газу. Росія ж у попередніх переговорах упиралася і пропонувала закачати в українські сховища свій газ, щоб забезпечити безперебійний транзит блакитного палива до Європи. А Україні запропонувала користуватися поточними закупівлями газу.

Напередодні поїздки стало зрозуміло, що доведеться поговорити і про недобір газу і штрафні санкції «Газпрому» з цим пов'язані. Нагадаємо, в січні Тимошенко підписала контракт з Росією, згідно якому у випадку невибірки покупцем місячного об'єму газу покупець оплачує продавцеві штраф у розмірі від 150 до 300 відсотків вартості невибраного об'єму газу залежно від пори року. За підсумками першого кварталу Україна недобирала близько 50 відсотків задекларованих об'ємів газу.

Незважаючи на те, що Путін заявив, що не штрафуватиме Україну за недобір газу, щоб не зробити її банкротом, «Газпром» усе ж таки прислав нам лист, у якому повідомив, що штраф за перший квартал Україні загрожує у розмірі понад мільярд доларів.

Проводжаючи Тимошенко до Москви, представник Ющенко з енергетики Богдан Соколовський висловлював апокаліптичні прогнози на тему того, що Росія остаточно вб'є Україну штрафами, якщо український прем'єр не вирішить це питання 29 квітня.

Настрій Леді Ю. перед візитом до Білокам'яної зрозуміти не важко. Український прем'єр була напружена.

Почався візит до Москви із зустрічі з Патріархом Московським і Всія Русі Кирилом. На бесіді, до речі, наполягла саме російська сторона, яка хотіла прояснити для себе деякі міжконфесіальні питання. Це перша зустріч Патріарха з вищим керівництвом України.

Тимошенко прибула в Свято-Данилів монастир одразу з аеропорту. Патріарх тепло зустрів українського прем'єра в своїй резиденції, розповів їй про те, що вважає Київ «нашим Константинополем» і південним центром російського православ'я, а потім подарував Юлії Володимирівні красиву ікону з емалі, покликану захищати Тимошенко в її численних поїздках.

Глава уряду у відповідь подарувала Патріархові розписні пасхальні яйця з дерева.

Після зустрічі з Кирилом Тимошенко відправилася до Путіна. Спочатку відбулася бесіда двох прем'єрів у вузькому колі. Насамперед глави урядів обмінялися люб'язностями. Російський прем'єр був задоволений, що між Україною і Росією росте товарообіг. За його даними, минулого року він склав 40 мільярдів доларів. Цікаво, що пізніше на прес-конференції Путін схаменувся і почав розповідати, що товарообіг падає.

Тимошенко ж щиро подякувала Росії за те, що вона не штрафує Україну за недобір газу, якого Україна купує стільки, скільки може під час кризи. Юлія Володимирівна в той же час з радістю зазначила, що конфронтація Києва і Москви йде в минуле. Путін лише багатозначно посміхнувся.

Зустріч у вузькому колі замість запланованої години тривала дві, після чого Путін і Тимошенко відпустили членів делегації готуватися до широких переговорів і усамітнилися, що, до речі, не було передбачило програмою візиту. Віце-прем'єри, міністри й інші чиновники близько двох годин чекали в залі засідань початок засідання комітету з економічної співпраці, поки український і російський прем'єри вирішували проблеми за закритими дверима.

Після спілкування тет-а-тет глави урядів вийшли на публіку і почали розповідати, як дивно пройшли переговори. Тимошенко ввічливо заявила про те, що Україна беззастережно підтримує шлях Росії до СОТ, а Путін не дуже ввічливо накинувся на брюссельську декларацію між Україною і ЄС, яка, на його думку, категорично не врахувала інтереси Росії як головного постачальника газу до Європи. Обидва прем'єри згадали і січневу газову війну. Але якщо Юлія Володимирівна оптимістично раділа встановленню прозорих схем постачань газу, то Путін похмуро зазначив: газова війна стала каталізатором негативних процесів у двосторонніх відносинах.

У цілому Путін був налаштований дуже критично. Особливо це було помітно на прес-конференції за підсумками переговорів української і російської делегацій у широкому колі. Створювалося враження, що російський лідер активно намагався показати Тимошенко, «хто в домі господар». Посол Росії в Україні Віктор Черномирдін перед початком спілкування з пресою, чекаючи в залі приходу прем'єрів, відверто веселився, поплескував по плечу українського колегу Костянтина Грищенка й емоційно йому вимовляв, що з його провини все занягнулося. Журналістам же Черномирдін грайливо підморгував, а на запитання, яка була обстановка на зустрічі, відповідав, «дружня». Злегка сміючись.

На прес-конференцію ВВП прийшов з саркастичною посмішкою на обличчі, Леді Ю. спочатку була злегка напруженою.

Путін знову від душі пройшовся по брюссельській декларації, зазначивши, що якщо Україна хоче модернізувати ГТС, щоб качати більше газу, то їй потрібно домовлятися з постачальником Росією, тому що «носити газ відрами ніхто не буде».

Кажучи про декларацію, російський прем'єр емоційно зазначив, чухаючи потилицю: «Як отримали цей протокол, так і чешемо!».

Перелом у прес-конференції настав, коли українські журналісти почали наполегливо дошкуляти Путіну питанням, буде чи ні Росія накладати штрафи за недобір газу Україною. ВВП активно намагався піти від прямої відповіді, розсипаючись у комлиментах красивому місту Києву, проте потім, помітно спохмурнівши, таки процідив крізь зуби, що Росія не користується своїм правом оштрафувати Україну на 2 мільярди доларів за підсумками квітня.

Головне питання, яке хотіла вирішити Тимошенко, – право закачати в підземні газові сховища 19 мільярдів кубів блакитного паливо в рахунок майбутніх розрахунків за транзит – залишилося вирішеним наполовину. Путін сказав, що такий варіант розрахунку його влаштовує не дуже, оскільки в брюссельській газовій декларації мовиться про можливість створення в Україні нової юридичної особи, яка займатиметься транзитом. «І кому потім пред'являти претензії?» - риторично запитав ВВП. Тимошенко тактовно промовчала.

Пізніше український прем'єр розповіла журналістам, що вже в квітні Україна закачає в ПГС до мільярда кубів газу, за який розрахується грошима, отриманими за транзит у майбутньому. Тимошенко виглядала відверто задоволеною і активно запевняла, що після травневих свят спробує все ж таки умовити Путіна погодитися на свій варіант для закачування всіх 19 мільярдів кубів.

Спілкуючись з українською пресою біля пам'ятника Т. Шевченку, (який, до речі, стоїть напроти «Газпрому» і Білого дому РФ, докірливо на них дивлячись) Тимошенко запевнила, що в цілому візит до Росії пройшов вдало. Вдалося підписати й угоду про кооперацію, і договір про постачання ядерного палива, а також домовитися про сумісну добудову двох блоків Хмельницької АЕС. Втім, з усьому було зрозуміло, що переговори цього разу були відверто непростими. І поїздка до Путіна після скандальної газової декларації далася Юлії Тимошенко нелегко. Проте, провальним цей візит назвати ніяк не можна. За всіма пунктами, які хвилювали Тимошенко, первинний компроміс знайдений. І навіть зі складного питання закачування газу в ПГС їй вдалося добитися свого. Та й сам факт запрошення Леді Ю до Москви після різких заяв російської сторони на початку квітня говорить про багато що.

Тепер Тимошенко запросила ВВП до України. Подивитися на його улюблений Київ, якому вчора Путін відважив так багато компліментів.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1022