Отримання «з дня на день» горезвісного другого транша МВФ для української еліти як манна небесна. Минулого тижня з цього приводу вже і Меморандум підписали між Кабміном і Місією. Правда, говорять, що більшість його пунктів завуальована, зокрема обвал гривні, підвищення пенсійного віку й інші «сюрпризи». Народний депутат з НУ-НС Андрій Парубій вважає, що якби уряд Тимошенко виконав першу умову МВФ – перегляд держбюджету, то все було б по-іншому. Про це і поточну ситуацію в країні він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.

- Андрію Володимировичу, напередодні Великодня Кабмін і Міжнародний валютний фонд усе-таки уклали Меморандум. Як Ви розцінюєте цю подію? Нас уже лякають зростанням цін на газ і обвальним падінням гривні...

- Я і наша політична сила – ярі прихильники співпраці з МВФ. Ми впевнені, що потрібно вести діалог і знаходити точки зіткнення.

Але, на жаль, не було виконано першу умову співпраці з МВФ, адже його представники заявили, що український бюджет побудований на нереальних макропоказниках. Зміни головного фінансового документа країни могли б оздоровити відносини з МВФ. На жаль, уряд не має наміру вносити ці зміни...

- Навіщо тоді приймаються так звані антикризові закони?

- Вони намагаються «залатати дірки» в бюджеті «точковими ударами», а не комплексними заходами. Це і приводить до того, що бюджет залишається нереальним. А істеричні дії ведуть ще до більшого загострення економічної ситуації.

МВФ вимагає тільки одного – щоб в України були збалансовані витрати і доходи. А як уряд цього досягне – це його справа. Тому дуже багато помилок, які допускає Кабмін, він списує на те, що це нібито вимоги МВФ. Але це неправда.

- А що зараз відбувається з вашою партією? Вийшла Ольга Герасим’юк, збирається Руслан Князевич і ще ряд Ваших колег. Ви не плануєте покинути ряди НСНУ?

- Звичайно ж, не збираюся.

Насправді, цей процес непередбачуваний. Герасим’юк належить до тих членів партії, які урозріз волі Президента, глави НС-НУ, і рішенням статутних органів партії увійшли до коаліції. Коли Президент України говорив про очищення партії, і про те, що деякі її члени можуть бути виключені, насамперед, мова йшла про тих людей, які пішли на альянс з БЮТ і Блоком Литвина. Фактично відхід цих окремих людей – це нібияк логічне продовження того відходу від партійної лінії, який відбувся ще в кінці минулого року. Тому це в жодній мірі не може торкатися зокрема мене, як і решти всіх членів партії, які залишаються не тільки активними представниками НС-НУ, в парламенті зокрема, відстоюючи ті ідеали, з якими партія йшла на вибори.

- Мова йде про оновлення рядів НС-НУ?

- Я б не сказав, що це оновлення. Швидше за все, мова йде про те, що ті люди, які пішли урозріз партії ще наприкінці минулого року, віддаляються від НС-НУ - деякі формально, а інші ще в процесі.

- Наскільки Президент впливає на партію?

- Президент активно займається партійними справами, хоча, звичайно, мова не йде про його щоденну участь у них.

Ющенко приблизно два тижні тому зібрав президію НС-НУ і визначив стратегічні цілі для партії. Зокрема, він говорив про те, що перед тим, як провести з'їзд, потрібно перереєструвати членів партії, а також запропонував кандидатуру на голову виконкому виконуючого обов'язки Романа Безсмертного. На думку Президента, це перші і найголовніші завдання, які повинна вирішити партія. А на з'їзді повинно бути ухвалене рішення щодо наступних кроків НС-НУ.

- У цей час якраз партіям потрібно буде визначитися з кандидатами на президентські вибори. Це питання також обговорюватиметься на з'їзді?

- Звичайно. Але оперативним питанням буде формування керівних органів партії, тому що, згідно статуту, це якраз той період, коли обирається нова рада партії. Було багато дискусій з приводу того, що наша рада повинна бути скороченою, тому що вона дуже велика.

А стратегічне – це питання кандидата від «Нашої України» на президентські вибори. Нам дуже приємно, що в своєму останньому інтерв'ю Віктор Андрійович Ющенко заявив, що він однозначно балотуватиметься на посаду Глави держави. Власне кажучи, для нас, як для політичної сили, дуже важливо, що наш глава і чинний Президент, братиме активну участь у майбутніх президентських виборах.

- А як часто зараз члени партії спілкуються з Ющенком?

- Тут є різні формати: фракція-Президент або президія-Президент. Якщо відверто, то до Нового року ми зустрічалися дуже часто – фактично кожні два тижні фракція спілкувалася з Президентом. Але після подій, коли фракція опинилася в руках тих людей, які стоять не на позиціях Президента, що намагаються перетворити нашу фракцію на філію БЮТ, комунікації почали відбуватися набагато рідше. Тепер зустрічі переважно проходять не у форматі Президент-фракція, а Президент-президія партії, Президент-депутатська група.

- Андрію Володимировичу, днями лідер Партії регіонів Віктор Янукович заявив, що створення широкої коаліції в парламенті можливе за певних, досить жорстких умов, але, однак, такий варіант маловірогідний. Як Ви вважаєте, чи може з'явитися таке об'єднання?

- Зараз для цього є дуже багато передумов. Судячи з усього, переговори між БЮТ і ПР у розпалі. Ми в розмовах між собою жартуємо, що зберемося після травневих свят і побачимо новий парламент. Один із знайомих сказав, що БЮТ і ПР не можна так надовго залишати удвох, тому що вони обов'язково щось узгодять і про щось домовляться.

Насправді, процес переговорів між цими політичними силами не припинявся всі ці місяці, починаючи з вересня минулого року, коли сумісним голосуванням у парламенті вони розвалили демократичну коаліцію. Вони обговорюють зміни в Конституцію, що найважливіше, оскільки це стосується Основного Закону держави.

На сьогоднішній день соціологічні дослідження говорять про те, що БЮТ серйозно втрачає електоральну підтримку. Вони розуміють, що сьогодні загальна позиція з ПР може запобігти достроковим виборам і, відповідно, їх відходу з виконавчої влади. Звичайно, заради цього вони готові на що завгодно. Як мені здається, у тому числі і на те, щоб обіцяти вибори Президента в парламенті для Віктора Януковича.

Можливо, БЮТ і ПР не потрібно об'єднуватися в коаліцію. Їм достатньо почати разом міняти Конституцію, залишаючи нинішній формат більшості, який для виборця ніби як демократичний.

- У такому разі Ющенко може підписати Указ про розпуск парламенту?

- Це не буде підставою. Президент діє тільки в рамках законодавства і продовжуватиме таку ж політику.

- А чи можуть люди вийти на вулиці, враховуючи ситуацію, що склалася, в країні? Ось Володимир Литвин сумнівається в можливості соціального вибуху в країні.

- Ми періодично бачимо протести людей. Я думаю, вони і продовжуватимуться, тому що ті рішення, які приймає уряд, дуже часто ведуть до ще більшого загострення економічної кризи.

Поки будуть продовжуватися безрозсудні і провокаційні кроки уряду, будуть підніматися соціальні групи, які стосуються дії Кабміну. Це буде безперервно, поки цей уряд не відійде або не змінить свою концепцію роботи.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

778