Спроби прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко хоч якось справитися з кризою знову посварили народних обранців. У вівторок парламент не захотів навіть включити до порядку денного три так звані антикризові законопроекти уряду. Бютівці звалили всю провину на Президента і нагадали йому про таку цікаву процедуру під назвою імпічмент. Народний депутат з ПР Василь Кисельов згоден з тим, що якраз прийшов час для її початку, адже у Ющенка знову будують плани щодо застосування сили. Про це і поточну політичну ситуацію в країні він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.
- Василю Олексійовичу, завтра в парламенті повинні будуть розглядатися три урядові законопроекти, голосування по яких було вчора провалене. Як Ви вважаєте, чи є шанс на їх ухвалення? ПР має намір перешкоджати голосуванню?
- Якщо намагатимуться протягнути ці законопроекти в тому вигляді, в якому вони були подані до парламенту, то ми їх не тільки не підтримуватимемо, але і перешкоджатимемо ухваленню цих проектів закону, тому що вони шкодять країні і народу.
Крім того, хочу нагадати, що разом з подібними ініціативами уряд повинен представити в парламенті свою програму. Ми їм презентували кілька днів тому свою антикризову програму, яка значно сильніша за ту, яку вніс свого часу уряд, оскільки враховує реалії сьогоднішнього дня. Якщо вони спробують протягнути свою програму, не враховуючи наших конструктивних пропозицій, боюся, ми зайдемо в безвихідь. Тоді парламент не зможе працювати.
Я впевнений, що антикризові закони повинні бути, але вивірені, на благо, а не в шкоду.
- Як Ви оцінюєте прийняті вчора на засіданні постанови уряду, які називають «антикризовий пакет»?
- Я вважаю, що це агонія і конвульсії. Тільки парламент має право вносити зміни до бюджету, а також у закон про пенсійне забезпечення. Коли вони запрошують на засідання уряду представників МВФ і при них намагаються показати, що щось роблять – це маніпуляції і обман.
Ми розуміємо, що кредит нам потрібний, і що МВФ його дасть. Тому прем’єр готова підписати будь-які зобов'язання, аби отримати цей транш. Наприклад, Тимошенко підписала Меморандум, у якому чітко написано, що до кінця нинішнього року Україна зобов'язується збільшити пенсійний вік людей. Вона з трибуни кричить, що цього не буде, але знову нишком підписує цей документ.
У цілому, Тимошенко у вівторок спробувала незаконно «протягнути» через Кабмін те, що може зробити тільки ВРУ. Це свідчить про те, що ці люди – авантюристи. Народ, зрештою, повинен зробити висновок. Потрібно розуміти, що кредит дається не просто так – його потрібно віддавати. А те, що Тимошенко готова його взяти за будь-яких умов, підписуючи такі меморандуми, говорить про те, що цей уряд просто небезпечний для суспільства. Здається, у них вже немає гальм, і вони не дотримуються меж.
- Як парламент може відреагувати на такі дії прем'єр-міністра?
- Я думаю, що потрібно в парламенті створити відповідну комісію, щоб показати парламенту, суспільству і світу, що цьому уряду вірити не можна. Вони беруть на себе нездійсненні зобов'язання, функції, які їм не властиві, а відповідати за це будуть майбутні покоління. Це неприпустимо.
- Після провалу голосування щодо антикризових законів знову загострилося протистояння Президента і прем'єра. До чого це може привести?
- Це ні до чого не приведе. Чим ближче до президентської кампанії, тим сильніше буде це вже не весняне, а хронічне загострення. Ми це передрікали.
Я вважаю, що наш Президент закінчить тим же, чим закінчує Саакашвілі. Ющенко не здатний управляти державою, народ у ньому розчарувався. Це підтверджує його рейтинг – 1,5 %.
- А Ющенко говорить, що за ним стоять мільйони людей.
- Він видає бажане за дійсне. Може, він живе в паралельному світі, адже не бачить очевидного. Не ми ж замовляємо ці соціологічні опити. Ющенко повинен розуміти, що його рейтинг – добре, нехай не 1,5, а 3 % - але що це міняє?! Немає гарантії, що якби сьогодні були вибори, то його політична сила взагалі б потрапила до парламенту, тому що він настільки її «підкосив», як лідер. Що б він не говорив, його час закінчився. Це дуже безславний період. Рейтинг Ющенка – найнижчий з усіх Президентів, це враховуючи, що він – чинний Глава держави, тобто, який міг би щось зробити. А що буде, коли він піде з політичної арени?!
- Він також радить забути про дату 25 жовтня цього року «як про легітимну дату чергових президентських виборів». Про що це свідчить?
- Це насторожує, тому що, розуміючи, що у нього такий рейтинг, він не хоче піти красиво, щоб хоч би в цьому залишити якийсь позитивний слід в історії української держави. Отже, вони готують якісь дії, які б могли ще продовжити цю агонію. Це небезпечно, тому що тут може бути будь-який варіант.
- І силовий розвиток подій, про який попередив Володимир Литвин?
- Так, я говорю про те ж. Ні СБУ, ні міліція не слухатимуть Ющенка. А ось армія – тут є питання. Він – нетверезий політик і, видно, не з тих міцних людей, які тримають удар. Він чіплятиметься за владу, тому говорить: забудьте про дату 25 жовтня 2009 року.
Мене турбують такі маніакальні прагнення Ющенка утриматися при владі, тому що ніхто не може сказати, чим це може закінчитися. Також я стривожений тим, що він здатний розв'язати громадянську війну. Хоча ми вже не ті, що були в травні 2008 року, коли він гнав сюди війська. Я думаю, вистачить здорових сил утримати ситуацію і в міністра оборони Юрія Єханурова вистачить розуму не піддатися на його провокаційні накази.
- Враховуючи нещодавню заяву фракції БЮТ про імпічмент і інформацію про можливий силовий варіант, чому до цих пір не почалася ця процедура?
- Доказів для процедури імпічменту більше, ніж достатньо. Я також схильний до того, що в будь-який період, навіть за місяць до виборів, потрібно починати процедуру імпічменту. Це тривалий процес, а ми не знаємо, як він поведеться, і чи спробує зірвати дату виборів, адже немає ще рішення КСУ. Тобто, тут є декілька серйозних ризиків, які не можна не враховувати.
Коли Тимошенко заявила, що не має наміру підтримувати комуністів у тому, щоб почати процедуру імпічменту, ми дивилися на БЮТ – якби вони підтримали, то і ми були б за, тому що на остаточному етапі необхідно 338 голосів. А починати стрясати повітря, щоб не було результату – нелогічно. А ось у нинішній ситуації, коли є реальна загроза, що Президент може піти на неадекватні кроки, щоб хоч би на якийсь період залишитися при владі, вважаю, необхідно починати процедуру імпічменту, щоб він розумів, що приречений, і що йому не варто чіплятися за владу.
- Якщо в Україні почнеться назване протистояння, чи можливе втручання інших країн в цей конфлікт?
- Це неприпустимо. Якщо супердержави втручатимуться – це ж не жарти! Я такого не допускаю.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом