Правоохоронні органи взяли під контроль ситуацію в Кишиневі, де напередодні протести опозиції проти підсумків парламентських виборів вилилися в масові вуличні безлади. У місті зберігається спокійна обстановка. Будівлі основних органів влади Молдови в центрі Кишинева, включаючи будівлі парламенту й адміністрації президента, які напередодні були захоплені учасниками масових безладів, уже знаходяться під контролем сил поліції. У них почалося прибирання.

За останніми даними, під час сутичок демонстрантів з поліцією постраждало близько ста чоловік з обох боків. Будівля парламенту Молдови була розгромлена і підпалена, постраждали й інші установи. Під час безладів постраждало близько 100 поліцейських.

 
 
Після години ночі за місцевим часом молдавська поліція затримала 193 учасників масових безладів у Кишиневі, включаючи вісьмох неповнолітніх, - повідомила начальник прес-центру МВС Молдови підполковник Алла Мелека. Потім поліцейські зайняли позиції усередині будівель парламенту і адміністрації президента. Додаткові сили поліції стягнуті також до будівлі уряду. Під посилений контроль також узяті ряд інших будівель у центрі Кишинева - Центрвиборчкому, МВС, МЗС, міністерства юстиції, а також Національного суспільного телебачення.
 
 
За словами очевидців, велика кількість поліцейських чергує на всіх в'їздах до Кишинева. Вони мають намір не пропускати в місто автобуси з маніфестантами, які обіцяли в середу приїхати з усіх кінців республіки. Уночі в Кишиневі поліцейські патрулі перевіряють документи у всіх перехожих.

Президент Молдови Володимир Воронін у вівторок увечері виступив по телебаченню і закликав молдавську опозицію відмовитися від спроби насильницького захоплення влади.За словами президента, влада Молдови жорстко захищатиме суверенітет і державність країни «від купки сп'янілих від злості фашистів». Воронін також закликав західні структури втрутитися у вирішення ситуації, пов'язаної з масовими безладами в Кишиневі.

 
 
Тим часом лідери опозиції виразили обурення тим, що правоохоронні органи не намагалися присікти безчинства. Лідери трьох опозиційних партій у прямому ефірі телеканалу PRO-TV заявили, що «акція протесту була спонтанною і ніким не організованою».
 
 
МЗС Молдови повідомило, що у зв'язку з безладами в Кишиневі посол Молдови в Румунії Лідія Гуцу відкликана для консультацій. Упродовж дня молдавські власті вказували на те, що учасники акцій протесту викрикують гасла щодо об'єднання Молдови з Румунією, а також поставили прапор Румунії над будівлею парламенту Молдови.
 
 
 
Тим часом МЗС Румунії закликало у вівторок власті Молдови і опозицію уникнути насильства під час демонстрацій у Кишиневі. Міністерство зазначило, що «насильство, направлене проти державних інститутів, є неприйнятним». З іншого боку, «необхідно дотримувати невід'ємне право громадян на вільні збори і на проведення мирних демонстрацій».
 
 
 
Крім того, в міністерстві зазначили, що підтримують позицію Євросоюзу відносно подій у Молдові. Раніше верховний представник з загальної зовнішньої політики і безпеки ЄС Хав’єр Солана у зв'язку з подіями в Кишиневі закликав усі сторони утриматися від насильства і провокацій.
 
 
Українське МЗС упродовж всього вчорашнього дня розробляло офіційну позицію з приводу ситуації в Молдові. Проте на момент здачі номера до друку наші дипломати так і не оприлюднили її. У посольстві України в Молдові пояснили, що не можуть давати коментарі без дозволу МЗС. «Ситуація дуже швидко змінюється і розвивається, тому позиція нашого посольства полягає в тому, щоб утримуватися від усіляких коментарів», — пояснили в прес-службі посольства України в Молдові.

За матеріалами «Дело», «Інтерфакс-Україна», «Newsru.com»

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2095