Схоже, в Україні на сьогоднішній день найбільшого резонансу досягло воістину шекспірівське питання: бути чи не бути одночасним достроковим президентським і парламентським виборам? «Ворожінням на кавовій гущі» вже займається і Президент України Віктор Ющенко, інакше як ще можна назвати очікування відповіді на власну ідею від колишнього соратника, прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко і «так званої» коаліції. Народний депутат пропрезидентської фракції НУ-НС Ксенія Ляпіна вважає, що БЮТ не змінить свою позицію і наполягатиме на недоцільності проведення дострокового волевиявлення українського народу.
Про це і нинішню ситуацію в країні вона розповіла в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у.
- Ксеніє Михайлівно, Президент України сподівається найближчим часом почути відповідь прем'єр-міністра і коаліції з приводу його ідеї про проведення одночасних дострокових президентських і парламентських виборів? На вашу думку, яку відповідь йому дадуть?
- Мені складно сказати, якою буде відповідь коаліції, тому що ми не входимо до її складу. Але, наскільки я розумію, позиція БЮТ не зміниться, незважаючи на заяву Миколи Томенка. Тобто, навряд чи БЮТ зараз підтримає цю ідею.
Але тут питання в іншому. Цих виборів не хоче не тільки Тимошенко, але і взагалі ніхто. «Регіонали» нахабно брешуть, що вони хочуть проведення таких виборів, тому що це у них тільки стратегія концентрації електорату на президентські вибори для Януковича. Реально вони чудово розуміють, що не отримають 170 голосів у наступному парламенті.
- Про що свідчить сама заява Ющенка про одночасні вибори?
- По-перше, хочу звернути увагу, що Президент не заявляв про безумовне проведення одночасних позачергових парламентських і президентських виборів. Він говорив, що має сенс проводити позачергові парламентські вибори тільки з президентськими, тому що безглуздо проводити підряд дві виборчі кампанії, але за умови голосування закону про відкриті виборчі списки і зняття депутатської недоторканності. Президент так сказав, тому що у чергових-позачергових виборах є сенс тільки в тому випадку, якщо вони дадуть кращу якість парламенту. А як її можна досягти, якщо ми залишимо закриті списки? Буде те ж саме, тільки в профіль. Можливо, додадуться радикальні партії. Але знову будуть ті ж самі проблеми, тому що всі рішення знову прийматимуть лідери політичних сил, а всі решта будуть зобов'язані дисципліновано тиснути на кнопки.
До речі, запитайте сьогодні на вулиці кого завгодно і вам однозначно скажуть: нам набридло голосувати за закриті виборчі списки.
Потрібно, щоб громадяни могли голосувати не тільки за лідера партії – за «улюблену Юлечку» чи за «улюбленого Вітька». Скільки можна?! Усі на гіркому досвіді переконалися, що це не працює, що за «улюбленою Юлечкою» і «улюбленим Вітьком» приходять зовсім нелюбимі люди, які потім якось не так голосують у парламенті. Тобто, потрібно голосувати за конкретну особу, яка несе особисту відповідальність. Так, вона повинна бути пов'язана з партією, тому що є ідеологія, загальне розуміння, але ця людина за свій голос насамперед повинна відповідати не перед лідером, а перед виборцями. Тоді ми отримаємо відповідальніший парламент. Але цього можна досягти тільки шляхом зміни цих законодавчих актів. Який сенс без них проводити вибори?! Усе це Президент знав, тому, коли коментував дане питання, дуже чітко все сказав. Але у мене склалося враження, що комусь у Секретаріаті була вигідна тільки друга частина його заяви – про те, що одночасні вибори можливі. Якось випадково, між рядків провалилася перша частина обгрунтування - за яких умов це може бути. Це мене дуже засмучує. Таке враження, що хтось організував таку інформаційну кампанію, щоб «замилити» головне, а розповсюдити другорядне, тому що можливе проведення таких виборів – це вже наслідок тих двох перших умов, без яких воно безглузде.
- Ваші колеги з Блоку Литвина стверджують, що Балога «дотискає» Президента, щоб він підписав Указ про дострокові вибори.
- Президент – не дитина в дитячому садку. Я вважаю, його не можна «дотиснути» чи «не дотиснути». У нього є своя думка, якої він дотримуватиметься.
- Але все-таки Віктор Іванович має вплив на Президента, про якого так багато говорять?
- Вплив Віктора Івановича – це проблеми його самого. Я це навіть не коментую. Я говорю про своє бачення і розуміння Президента України. Він – самостійна людина, яка сама ухвалює рішення. А чого хоче Балога – це питання до нього.
- Через тиждень у парламенті буде представлена антикризова програма уряду, правда, не нова, а допрацьована «груднева». Ви за неї голосуватимете?
- Дуже сумно, що це не антикризова програма. Ми подивимося, як її поправлять, але вона повторювала програму нашої першої коаліції відразу після виборів 2007 року. Але наша програма була масштабною, орієнтованою на декілька років зростання, оскільки готувалася і приймалася в умовах зростаючої економіки, тому її ніяк не можна назвати антикризовою.
Пріоритети антикризової програми повинні бути чіткими, зрозумілими і зв'язаними між собою однією метою: вихід з кризи. Тобто «все - всім» - це не той варіант.
Ми свої пріоритети висловлювали неодноразово. Насамперед, повинна бути стабілізована банківська система, тому що поки банки можуть не проплачувати розрахункові рахунки, поки не буде вирішено, що робити з «поганими» кредитами, які люди не можуть повертати з якихось об'єктивних причин, ми не досягнемо виходу з кризи. Звичайно, добре, що почали робити якісь кроки щодо стабілізації банківської системи – проходить рефінансування, планується рекапіталізація, проводяться спеціальні аукціони. Але цього недостатньо. Залишилася маса проблем, які можуть потягнути «каменем на дно» фінансову систему. Їх потрібно вирішувати, але для цього треба якесь бачення. Ось уряд говорить: від нас це не залежить. Так, від них не залежить рішення Нацбанку, але якісь інші речі залежать, зокрема, наприклад, рекапіталізація. Ось хай уряд нам пояснить, які у нього пріоритети, що він збирається робити, враховуючи ситуацію, що склалася. Це по-перше.
По-друге, з кризи вийде тільки працююча економіка. Тому ми повинні думати, як зберегти кожне робоче місце, і як збільшити їх кількість. З цього питання до парламенту подані законопроекти, просто потрібно, щоб уряд не заважав їх проходженню, а, навпаки, підтримував.
- ПР стверджує, що якщо програма уряду не буде прийнята 14 квітня, то вони знову заблокують парламентську трибуну.
- Знову заблокують на два дні, проведуть хід «петеушників» і розблокують? Сенс?! З цього ж повинен бути якийсь вихід. Але який вихід вони пропонують – незрозуміло. Якщо вони хочуть сказати, що у них є пропозиції, хай їх нададуть. Але вони ж цього не роблять і лише розповідають, що у них є програма. А коли показують – те ж саме, що і уряд, тобто, якийсь «нагадувач» слабопов’язаних між собою пропозицій у вигляді законопроектних ініціатив. Звичайно, парламентська опозиція може діяти тільки законопроектною роботою. Але ці законопроекти повинні бути зв'язані чіткою логікою і містити 5-6 пріоритетів, які опозиція вважає потрібним реалізувати. А всього цього у них немає. Який тоді вихід? Ну, покричать, а толку?! Адже громадянам від цього легше не стає.
- Ксеніє Михайлівно, Джордж Сорос заявив, що економіка України знаходиться в украй плачевному стані, і не можна виключати можливість того, що незабаром трапиться її дефолт. Нас знову лякають?
- З приводу того, що економіка України знаходиться в жалюгідному стані, можна запитати у будь-якого нашого громадянина, який відразу відповість те ж, що Сорос. Це кожен з нас помічає, йдучи в магазин і витрачаючи на їжу, умовно кажучи, на тисячу більше, ніж у попередній місяць. Називається, тут навіть до Сороса ходити не треба.
Усі міжнародні експерти зазначають, що економіка України знаходиться в одному з найгірших станів. Ми потрапили в п'ятірку країн, у яких гірша керованість державою.
А про загрозу дефолта мовиться давно. У нас дуже великі корпоративні зобов'язання. І якщо відбуватиметься корпоративний дефолт, буде такий «землетрус», що нікому не стане легко від того, що держава за це не несе відповідальність. Це як в Італії: дах упав, а фундамент залишився цілим, але хіба від цього легше тим жителям, на яких упав цей дах?!
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом