Схоже, скоро європейцям приїжджати до України стане не так вже просто. В усякому разі, «у кулуарах» зашепотіли про те, що Секретаріат Президента нібито зробив кілька практичних кроків, результатом яких може стати посилення режиму в'їзду громадян ЄС в Україну.

Щоправда, із чуток, в обговоренні цього питання між СП і деякими профільними відомствами не виявилося бажаної одностайності. МВС ідею відновлення візового режиму підтримав, Держприкордонслужба – теж, а ось МЗС висловився проти: такий «вихід із-за печі» українців може зашкодити переговорному процесу з Євросоюзом, вважають там. І тому відновлення повноцінного візового режиму було відкладене, а натомість фахівцями була розроблена низка варіантів.

Так, простий і найбільш безболісний шлях – скоротити період безвізового перебування на території України з 90 до 30 днів. Другий варіант – запровадження збору при перетині кордону, так званих «марок». І третій варіант – повноцінне відновлення візового режиму.

«При цьому треба дотримати принцип симетрії. Якщо для деяких категорій українців Євросоюз дає безкоштовні візи, то ми повинні ввести пільги для аналогічних категорій європейців», - так нібито вважають у СП, пише «Ъ».

Імовірна дата ухвалення рішення з цього питання поки не визначена. Відомо лише, що Київ не мінятиме візовий режим до саміту «Східного партнерства», який відбудеться 7 травня. Багато що залежить від результатів саміту», - зазначає все те ж джерело.

Про можливі візові зміни у нашій країні ForUm’y розповів перший заступник голови Комітету ВРУ у закордонних справах Тарас Чорновіл.

«Думаю, безвізовий режим ще довго не відмінятиметься, оскільки всі вирішення проблеми поки знаходяться у стадії розробки. І наскільки мені відомо, поки що ніхто ніяких сценаріїв не розробляв. Єдине, що є – це так, трохи полякати, попереджають певні кола у Євросоюзі, на дуже неофіційному рівні», - сказав політик.

Кажучи про розв’язання проблем, парламентарій мав на увазі законопроект, який передбачає зняття біометричних даних (відбитки пальців – ред.) з громадян тих країн, з якими Україна встановила безвізовий режим.

«Поки що проект закону чітко не визначає процедуру зняття таких даних. До нього вноситимуться правки, і має бути тривале обговорення. Але фактично він призначений для тих, хто приїжджає до України без віз. Зніматися біометричні дані можуть у консульствах», - зазначив Чорновіл.

Нардеп також розповів про ще кілька ініціатив, які мають безпосереднє відношення до цього питання.

«Депутат Леонід Кожара першим озвучив ще одну ініціативу – ввести фінансовий збір при в'їзді на територію України для тих, хто приїжджає сюди без віз. Такі туристи оплачуватимуть послуги контролю у консульських службах і в службі охорони кордону. Наприклад, можуть встановити збір у розміні 50 євро або ж аналогічної суми, яку повинні платити наші громадяни за отримання візи до ЄС. Європейський Союз не зможе щось сказати нам у відповідь тому, що фактично безвізовий режим ми не скасуємо», - переконаний він.

За словами Чорновола, пропозицію про скасування безвізового режиму для низки країн «озвучив Балога».

«Балога озвучив третю пропозицію – скасувати безвізовий режим для низки країн зовсім. Я думаю, що це тупиковий варіант. Не треба було піддаватися маразму і запроваджувати односторонній безвізовий режим», - підкреслив парламентарій.

Крім того, він упевнений, що «Ющенку хтось на зразок Балоги підказує, що європейців можна шантажувати».

«З ЄС поводяться як з НАТО: «Ось ми на весь світ оголосили заявку на надання ПДЧ, тільки спробуйте нам його не дати!» У результаті Україні не дали ПДЧ. І як тепер виглядаємо ми? Шантажувати ЄС не можна. Це шлях в нікуди. Європейський Союз мирився навіть з фокусами Росії, поки Путін не почав його шантажувати. Потім розмова з ним стала зовсім іншою. А ми - не Росія. З нами рахуватися будуть менше. Але наш Президент може видати фокус і підписати указ про спеціальні обмеження візового режиму. Але це аналізувати вже неможливо. Це до психіатрів, а не до політологів», - переконаний політик.

Слід зазначити, що запровадження повноцінного візового режиму для громадян ЄС дозволить розв’язати одну із головних проблем МЗС – брак бюджетного фінансування. Візовий збір залишається у розпорядженні посольства або консульства, яке видало візу. Наприклад, вартість одноразової приватної візи для громадян Чехії, за даними консульства України у Празі, складає 1800 чеських крон, або 674 грн за курсом НБУ.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

703