Учора Партія регіонів перейшла від гучних попереджень і погроз до реальних дій, заблокувавши з самого ранку трибуну і президію парламенту. Сесійний зал ВРУ пістрявив плакатами, суть гасел яких зводилася до одного – нинішня українська влада себе дискредитувала остаточно, тому повинна негайно піти у відставку. Сьогодні «регіонали» обіцяють повторити акцію протесту, до якої приєднаються їхні прихильники – десятки тисяч людей пікетуватимуть будівлі парламенту, Кабінету Міністрів і Секретаріату Президента України. Замголови фракції ПР Олександр Єфремов обіцяє, що якщо правляча коаліція і уряд не прислухаються до вимог опозиції, протест може затягнутися. Про це і поточну політичну ситуацію в країні він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.
- Олександре Сергійовичу, представники Вашої політичної сили кажуть, що ПР заблокувала роботу парламенту на два дні – четвер-п'ятницю. Чи можна розраховувати на те, що у понеділок на позачерговому засіданні ВРУ трибуна буде вільною?
- У нас короткочасна попереджувальна акція на два дні, якою ми вимагаємо, щоб уряд вніс до парламенту антикризову програму і цілісні зміни до державного бюджету на 2009 рік. За нашою інформацією, вони готуються до того, щоб через тиждень, 14 квітня, внести до парламенту цю програму. Значить, ми розблокуємо роботу ВРУ і сподіватимемося на те, що коаліція прийме цей антикризовий закон. Якщо він не буде прийнятий, я не виключаю, що наші дії можуть знову відновитися.
Тобто ми вимагатимемо надати цю програму або визнати, що уряд не взмозі це зробити і повинен піти у відставку.
- Як Ви розцінюєте те, що спікер так і не з'явився у сесійному залі?
- Це його право. Якби він захотів увійти до залу ВРУ, ми б надали йому таку можливість. Але Литвин вирішив образитися і не зробити цього.
- Ви говорили, що у Вас зі спікером відбулася неприємна розмова.
- Я говорив, що у нас хороші стосунки з Володимиром Михайловичем. Навряд чи наш невеликий інцидент якимось чином на них вплине.
- Юлія Тимошенко порівняла ваше блокування роботи парламенту з діями сомалійських піратів і сказала, що ви нічого не знаєте про кризу. Як Ви ставитеся до таких оцінок?
- Тимошенко дуже часто робить ефектні заяви. Наприклад, з приводу «електричного стільця», на якому вона сидить. Щось я не бачу, щоб їй було незручно сидіти на цьому стільці і вона настільки за нього ефективно тримається, що відірвати її можна тільки разом з ним. Тому вона критикує всіх і вся, а не здійснює пряму функцію, якою повинен займатися уряд.
Загалом, я думаю, не помилюся, якщо скажу, що в нашому оточенні країн ми – єдина держава, у якої немає цілісного антикризового плану. Ось президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв вносить уже треті зміни і корективи у такий план. Там є державна програма, завдяки якій і всі структури, і люди знають, що треба робити. А в Росії, ви бачите, яким шляхом пішли. Вони розробили відповідний документ, який сьогодні представлений віце-прем'єрами в усіх регіонах держави. Тобто люди шукають шляхи, як вийти із кризи, а Тимошенко шукає привід, кого звинуватити у тому, що відбувається, практично не роблячи ніяких ефективних дій.
Насправді при ручному управлінні бюджетом щодня у величезних об'ємах крадуться державні гроші. Зокрема, вчора Тимошенко у себе у Кабінеті Міністрів розглядала питання щодо крадіжки у вугільній галузі. Так от, документи, які підписані бухгалтером Міністерства вугільної промисловості, говорять про те, що уряд Тимошенко вкрав у цієї галузі півтора мільярди гривень.
- А багато представників коаліції стверджують, що ви блокуєте роботу парламенту, оскільки змовилися з Віктором Балогою про проведення дострокових парламентських виборів.
- Було б ефективніше, якби влада не звинувачувала опозицію, а прислухалася до її вимог і діяла відповідним чином. Якщо вона не може продуктивно працювати, а займається тільки такими звинуваченнями, то це не влада, і наші вимоги щодо її відставки правильні.
- Яке рішення було ухвалене на засіданні лідерів фракцій про створення комісії ВРУ щодо внесення змін до Конституції України?
- Щодо Конституційної комісії ще йдуть консультації. Я сподіваюся, у понеділок ми вийдемо на ухвалення рішення про створення такої Комісії. Виходячи із ситуації і тієї інформації, яка у мене є від депутатів, я думаю, так і станеться.
- Як би Ви охарактеризували проект нової Конституції, яку вніс до парламенту Президент?
- Я думаю, для вас було б цікаво у будь-якому форматі провести опитування наших громадян, чи хотіли б вони внести зміни до Конституції, відповідно до яких першим лордом у нашій державі був би Ющенко. Ви отримаєте відповідь від людей.
У ПР є свій проект Конституції, який зареєстрований ще торік. Якщо брати чисто з юридичної точки зору, то сьогодні в Україні є два проекти змін до Основного Закону – це проект ПР і проект, який вніс днями Ющенко.
- Чи існує шанс ухвалення цих змін до президентських виборів?
- Це залежатиме від конфігурації політичних сил, які ухвалять рішення про те, щоб працювати у цьому напрямі. Якщо у цьому питанні діяти узгоджено і мати у залі 300 голосів, то є шанс прийняти зміни у Конституцію до президентських виборів.
- Ви говорите про конфігурацію ПР і БЮТ?
- В основному, так. Хоча я б хотів бачити ці домовленості у ширшому форматі. Наприклад, припустімо, міг би приєднатися Блок Литвина.
- Олександре Сергійовичу, чого ПР чекає від позачергового засідання ВРУ, на якому буде присутній президент Європарламенту?
- Ми нічого від нього не чекаємо. Керівник Європарламенту побажав виступити перед парламентаріями України. Він надіслав відповідного листа. Ми як цивілізована держава повинні послухати колегу і поспілкуватися з ним. Тому підтримали рішення про зустріч у парламенті.
Ми також узгодили, що у понеділок буде прийняте відповідне звернення до Сенату США з приводу виконання американцями своїх зобов'язань щодо фінансування переробки ракетного палива із тих ядерних установок, які були в нашій державі. Україна в односторонньому порядку ухвалила рішення роззброїтися і не буди ядерною державою. Тоді американці обіцяли виділити нам достатню кількість коштів, щоб переробити це паливо. Нас дуже непокоїть такий стан справ, тому що це «міна сповільненої дії», яка знаходиться на території нашої країни. Цілком природно, що ми сьогодні звертаємося до уряду США через їхніх парламентаріїв, щоб вони все-таки виконали свої обіцянки.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом