Україну не запросили на ювілейний саміт НАТО 3-4 квітня. Хоча ще восени Альянс запевняв, що саме на квітневому саміті остаточно вирішиться питання приєднання України до ПДЧ. А потім просто «забули» запросити нас на «міжсобойчик»…
Західні експерти угледіли в цьому «згубний вплив» Росії, яка робить усе для ізоляції України від НАТО.
Так, представник групи стратегічних студій і студій безпеки Ярослав Матійчик вважає, що це – дипломатичний провал МЗС у відносинах з НАТО.
У свою чергу, директор Інституту зовнішньої політики при МЗС України Григорій Перепеліця, запевняє, що «Київ не запросили саме через могутній вплив Росії на Німеччину і Францію, які прийматимуть саміт з нагоди 60-річчя заснування альянсу».
На думку експерта, те, що саміт проходить на території Німеччини і Франції лише підкреслює вагу цих країн у реформуванні альянсу і, само собою, «вони доклали певні зусилля, щоб не бачити там України».
«За це руками Німеччини і Франції проголосувала Росія», - вважає Перепелиця.
Спікер МЗС Василь Кирилич, навпаки, радить розслабитися.
«Цей саміт – сімейна нарада (НАТО) щодо внутрішніх проблем альянсу. Україна не могла і не може бути туди запрошена», - говорить він.
Директор Інституту країн СНД Володимир Корнілов в ексклюзивному інтерв'ю ForUm’y заявив, що України «цураються як заразливого хворого» завдяки старанням «місцевої» політеліти і «активних» діячів зовнішньополітичного відомства.
«У тому, що Україна зараз не розглядається поки що навіть як потенційний кандидат на вступ до НАТО або приєднання до ПДЧ, безсумнівно, є і частинка успіху російської зовнішньої політики і дипломатії», - вважає він і додає: «Але якщо говорити про складову такого ставлення до України, я б все-таки відсотків на дев'яносто відніс це на рахунок української внутрішньої і особливо зовнішньої політики».
«Україна довела себе до такого перебування на зовнішньополітичному полі завдяки старанням наших політичних лідерів і лідерів зовнішньополітичного відомства як Тарасюк і Огризко. Нас цуратимуться як хворого заразливою хворобою, поки ми не видужаємо», - підкреслює Корнілов.
Експерт упевнений, що поки в Україні буде політична нестабільність «з українськими лідерами, м'яко кажучи, обережно спілкуватимуться практично всі солідні діячі Європи і Заходу».
«Особливо зараз, коли у нас стартує передвиборна кампанія – чи то президентська, чи то парламентська. У будь-якому випадку, зустріч з тим або іншим одіозним лідером України – а, здається, вже всі лідери України, які з'являються в західних тусовках, вважаються одіозними, підсилюватиме цю людину, що само по собі впливає на розклад виборів. А цього, повторюся, солідні західні країни прагнуть уникати», - зазначає експерт.
«Нам треба швидше видужувати і тоді ми зможемо повноцінно спілкуватися з усіма міжнародними інституціями», - підсумував Корнілов.
Його колега, директор Центру дослідження проблем цивільного суспільства Віталій Кулик також вважає, що «справа тут не в Росії».
«Україна не зробила нічого для того, щоб забезпечити отримання ПДЧ. Ми отримали 16 місце в рейтингу нестабільних країн, тому до нас і відносяться відповідно – як до держави, в якій немає системної внутрішньої і зовнішньої політики, і в якої є небезпека згортання євроатлантичного інтеграційного курсу», - сказав він.
Крім цього, політолог переконаний, що, не запросивши Україну на ювілейний саміт, Альянс тим самим дав чітко зрозуміти українській політеліті, що «будь-які зміни в цьому напрямі можуть бути тільки за умови стабілізації внутрішньої політичної ситуації».
«Те, що Україну не запросили, свідчить про те, що ситуація після Бухарестського саміту не змінилася. З одного боку, двері залишаються відкритими, але Україна поки не виконала необхідні умови для отримання ПДЧ. І нашій політичній еліті чітко дали зрозуміти, що будь-які зміни в цьому напрямі можуть бути тільки за умови змін у внутрішній політичній ситуації, стабілізації її і знаходженні консенсусу в самій політичній еліті, щоб не було розбіжностей між Президентом і прем'єром», - резюмував експерт.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом