Усесвітній день сміху 1 квітня став зовсім несмішним для Президента Віктора Ющенка. Верховна Рада урізала термін його повноважень на три місяці і ухвалила, що президентським виборам бути в жовтні. Правда, Президент здаватися не збирається і вже оскаржив це рішення в Конституційному Суді. Тепер інтрига полягає у вирішенні суддів.

Поки ж прихильники Президента не сумніваються, рішення було неправовим, і вибори пройдуть у 2010 році. А на той час, Віктор Ющенко, можливо, і Верховну Раду розпустить.

Про те, як у Верховній Раді ненавидять Ющенка, про можливе рішення КС і про українсько-російський газовий скандал розповів кореспондентові ForUm’у депутат від фракції НУ-НС Ярослав Кендзьор.

- Депутати призначили вибори Президента 25 жовтня. Це помста Ющенку чи спроба врятувати ВР від розпуску?

- Ті, хто були у момент голосування у Верховній Раді, не могли не відчути вибуху люті до Президента. Відчувалося бажання фракції комуністів, БЮТ, Партії регіонів, частині НУ-НС провести вибори хоч завтра, щоб позбавитися від ненависного їм Ющенка. Думаю, визначення дати виборів було продиктоване бажанням відвести увагу від катастрофічної економічної і соціальної ситуації в країні. Кабінет міністрів повністю провалив роботу по боротьбі з кризою. Тому увагу суспільства перевели на іншу тему. Декілька наступних тижнів усі обсмоктуватимуть учорашнє рішення Верховної Ради.

- Президент збирається оскаржити дату виборів у Конституційному Суді. Яким, по-вашому, буде рішення?

- Рішення ВР є неконституційним. Конституція передбачає, що п'ятирічні повноваження Президента відлічуються з моменту його вступу на посаду. Думаю, що Конституційний суд підтвердить дату наступних президентських виборів, які повинні пройти в січні 2010 року.

Що стосується чуток, ніби вже готовий Указ Президента про розпуск Верховної Ради, і саме це викликало вчорашнє голосування, то такі заяви тільки спровокують кроки у відповідь. Це тільки ускладнить ситуацію в країні.

- Чи будуть дострокові парламентські вибори?

- Серйозно розглядати це питання не варто. Вони дуже маловірогідні. Часу, щоб реалізувати такий сценарій, залишилося мало. Остаточна дата, коли можна було розпускати парламент – 12 липня, за півроку до президентських виборів. Але це було тоді, коли ми вважали, що вибори пройдуть 17 січня 2010 року. Оскільки дата виборів перенесена на жовтень, ситуація міняється. Парламент розпускати вже не можна. Але буде ще і рішення Конституційного суду, щодо дати президентських виборів. І воно все може змінити. Отже нудьгувати не доведеться. Щодня будуть якісь скандали, потрібно запасатися валідолом.

- Ющенко подав у ВР свій проект конституції. Ви його читали?

- З цим варіантом Конституції я не знайомий. Зате знайомий з варіантом зміни Конституції у виконанні БЮТ, поданий у 2008 році. Згідно цьому Україна трансформується в парламентську країну, де Президент є тільки декоративною фігурою і обирається парламентом. Усі його повноваження переходять прем'єр-міністрові. Тоді ми за такий проект не голосували. Що стосується проекту Президента, то нам ще належить з ним ознайомитися, а так само докладніше розглянути варіант створення двопалатного парламенту.

У світлі сьогоднішніх подій не виключено, що найближчим часом БЮТ і Партія регіонів пропонуватимуть зміни в Конституцію. Це може стосуватися і рішення, що Президент обиратиметься в парламенті.

- Президент РФ Дмитро Медведєв заявив, що Росія не даватиме кредит Україні, поки країни не домовляться про модернізацію української ГТС за участю РФ. До чого загроза з боку наших сусідів?

- Думаю, це перший випадок, коли Росія потрапила в делікатну ситуацію. Вона виглядає зі своїми претензіями і погрозами смішно. Зрозуміло, що РФ постійно робила все, щоб стати власником газотранспортної системи колишнього СРСР. Це їй ніяк не вдавалося. Останні домовленості України з європейськими країнами про те, що українська ГТС може бути включена в систему європейських газотранспортних систем, вибила тверду землю з-під Росії. Таким чином РФ опинилася поза грою. Вона заявила, що не можна домовлятися про модернізацію української ГТС, оскільки через Україну транспортується російський газ. Але це просто смішно!

РФ потрібно було просто радіти тому, що вона зможе надійніше і у великих об'ємах перекачувати газ до Європи. А так наміри Росії підлі. Вона хоче розповсюдити свій вплив на українську ГТС.

- Значить, українсько-російські відносини увійшли до нової стадії газового конфлікту?

- Можливо. Росія думає, що подібними заявами налякає нас, але як ще вона зможе транспортувати газ, якщо не через Україну? РФ потрібні газові долари для того, щоб піднімати свою економіку. Нікуди вона не подінеться і продаватиме газ до Європи.

Думаю, що Україні потрібно домовитися з Європою про те, щоб Росія продавала ЄС газ на західному кордоні нашої країни. Україна відповідатиме тільки за транспортування газу. Тоді у нас зникнуть усі проблеми з РФ, не буде більше безглуздих звинувачень у крадіжці.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

868