Суспiльство

Ющенко вніс до Ради проект нової Конституції. Замість Верховної Ради будуть Національні збори

Ющенко вніс до Ради проект нової Конституції. Замість Верховної Ради будуть Національні збори

Президент України Віктор Ющенко передав спікеру парламенту Володимиру Литвину законопроект щодо внесення змін у Конституції України. За словами Глави держави, депутати повинні розглянути цей законопроект як «невідкладний», - передає кореспондент ForUm'у з парламенту.

«Я готовий до співпраці з кожним, хто підтримує моє бачення антикризової роботи», - сказав Глава держави. Він підкреслив, що в руках влади знаходиться доля України. Президент попросив депутатів підтримати його програму дій щодо подолання кризи. Ющенко зазначив, що Україна – «велика сильна і вільна держава», яка повинна зробити крок до поліпшення свого життя.

Як повідомили ForUm'у в прес-службі Глави держави, представляти законопроект під час підготовки і розгляду у ВР будуть заступники глави Секретаріату Марина Ставнійчук, Ігор Попов і Ігор Пукшин.

У пояснювальній записці до законопроекту «Про внесення змін до Конституції України», яку викладено на сайті Президента, зокрема, мовиться про введення двопалатного парламенту – Національних зборів України, які складатимуться з двох палат: Палати депутатів і Сенату. Загальний склад Палати депутатів – триста народних депутатів, які обираються строком на чотири роки. До складу Сенату входять по три сенатори, які обираються на шість років в АРК Крим, кожній області, Києві, а також у співтовариствах, які по статусу прирівняні до областей. До складу Сенату також входять колишні Президенти України, крім тих, які усунені з посади в порядку імпічменту.

Кожні два роки переобираються по одному сенаторові з АРК, Києва і кожної області.

Палата депутатів, зокрема, затверджуватиме персональний склад Кабміну і програму його діяльності, а також рішення про недовіру уряду і відставку прем'єра.

Сенат призначає вибори Президента, депутатів ВР і АРК, а також місцевих рад. Крім того, на думку Віктора Ющенка, Сенат повинен затверджувати його рішення, які стосуються оборони і безпеки держави, а також вирішує інші питання, зокрема, кадрові, «які не повинні мати зайвого політизування». Зокрема, призначає і звільняє членів ЦВК, главу НБУ, Генпрокурора, главу СБУ і так далі.

Крім того, в проекті закону планується обмежити недоторканність нардепів: народний депутат без згоди Палати депутатів, а сенатор без згоди Сенату не може бути затриманий або арештований. Проте, притягання до кримінальної відповідальності здійснюється в загальному порядку, до набуття чинності звинувачувального вироку.

Крім того, в проекті мовиться про те, що накладається заборона на одночасне проведення виборів Президента і парламенту, а також виборів в органи місцевого самоврядування. Є в законопроекті і пункт про заборону виборів в умовах військового або надзвичайного стану.

У коментарях до проекту закону Президент зазначає, що головною позицією в роботі над проектом було те, що в Україні змішана республіканська форма правління і він хоче внести зміни, мета яких – усунути проблеми, які виникли після контрреформи, введеної законом України від 8 грудня 2004 року № 2222-IV.

Повний текст законопроекту дивіться ТУТ.

Пояснювальну записку ТУТ