Сьогодні для опонентів Президента з'явилося ще одне радісне повідомлення - загальна сума боргів партії Ющенка «Наша Україна» досягла 37 мільйонів гривень. Про «смерть» цієї політсили говорили давненько, але конкретних сум поки ніхто не називав. Щоправда, самі «нашоукраїнці» не приховували, що партія має великі фінансові проблеми. Народний депутат із НУ-НС Володимир Стретович пояснює це тим, що проект з самого початку був неправильно побудований, тому закінчує своє існування. Про це і поточну політичну ситуацію в країні він розповів в інтерв'ю ForUm’y.
- Володимире Миколайовичу, Ваш колега Нестор Шурфич вважає за необхідне створити нову слідчу комісію ВРУ щодо вивчення обставин отруєння Віктора Ющенка під час президентської виборчої кампанії у 2004 році. Якщо таке питання буде винесене у сесійний зал, Ви голосуватимете?
- Ні, не буду, тому що питання отруєння кандидата у Президенти розслідує Генеральна прокуратора. Кваліфікація слідчих і експертів, які причетні до цієї справи, набагато вища, ніж політиканів, які сьогодні хочуть на цьому «нагріти» політичний «капітал». Тому треба спокійно доручити Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності або з питань боротьби з корупцією, щоб він заслухав звіт про стан розслідування справи. Якщо треба – запросити туди автора законодавчої ініціативи товариша Шуфрича, і він може з перших вуст почути, як просувається розслідування.
Але розбурхувати сьогодні суспільство, коли воно напружене, як натягнута струна, абсолютно недоцільно, тому що бумерангу властиво повертатися до того, хто його запускає.
- Виходячи із політичної ситуації у парламенті, це питання може бути порушене найближчим часом?
- Може, але воно недоцільне. У парламенті є «група яструбів», які турбуються не про Україну, а про своє реноме. Вони вважають, що від того, наскільки вони успішно виступають у різних ток-шоу і красуються на трибуні, залежить їхнє політичне майбутнє. Але сьогодні Україні, як ніколи, потрібен спокій і прагматична, щоденна, ділова робота, щоб «не розгойдувати човен», який має властивість перевертатися у штормовому морі, а спокійно плисти до наміченої мети.
Створення сьогодні такої комісії у зв'язку з набуттям чинності закону про тимчасові слідчі комісії ВРУ – це ще один виток нагнітання ситуації в Україні, щоб її дестабілізувати. Якщо хтось працює на інші країни і хоче, щоб держави України не було, тоді зрозуміло, чому відбуваються такі дії.
- В Україні за час незалежності не розкрита жодна резонансна справа. Чи варто очікувати, що ситуація зміниться?
- Це питання потрібно адресувати тим, від кого це залежить. Воно абсолютно актуальне для парламентської роботи. Для цього, як передбачає закон, потрібно заслухати звіт Генеральної прокуратури, яка кожні півроку повинна звітувати перед парламентом про стан боротьби з організованою злочинністю і корупцією.
Сьогодні ви говорите про те, що ми повторюємо 17 років – питання в тому, як працює головний орган з проведення розслідувань і нагляду за дотриманням прав і свобод громадян. Я маю на увазі Генпрокуратуру. З неї потрібно і питати, знову ж таки, у рамках парламентського контролю, як це передбачено Конституцією і законами України.
Якщо ГПУ сама не може справитися, хай дасть відповідні вказівки МВС, створить спеціальну комплексну групу з фахівців СБУ, МВС, Прокуратури і вийде на якийсь результат з розслідування резонансних справ.
Суспільство далі не може терпіти. Ваше запитання абсолютно закономірне, що ми за час незалежності не досягли ніякого результату. Хоча повинен зазначити, що виконавці вбивства Георгія Гонгадзе отримали свої терміни, не встановлено тільки замовника.
Як на мене, то наша Прокуратура дуже політизована, тому вона, можливо, не насмілюється висловити свої бачення і висновки.
- Тобто, Медведько з політичних мотивів не приходить на звіт до парламенту?
- Я думаю, що політичні мотиви грають не останню роль.
- Володимире Миколайовичу, спікер ВРУ вважає вірогідним проведення дострокових парламентських виборів. Ви згодні з його думкою?
- Я вважаю, що цього року ці вибори навряд чи можливі, оскільки для цього потрібні певні підстави. Якщо вибори заради виборів, а не заради майбутнього країни, то ті, хто правлять країною останнє десятиліття, звичайно, захочуть узаконити своє панівне становище і забути про будь-які демократичні перетворення і про створення громадянського суспільства.
Я зі своєю політичною силою виступатиму категорично проти таких виборів. У нас цього року – вибори Президента. Це відповідальний крок для всього суспільства. Бажано, щоб він відбувся, і ніхто не змінив Конституцію і не чинив замах на право громадян обирати Главу держави. А після цього можливі варіанти. Хоча, знову ж таки, згідно з Конституцією, термін повноважень ВРУ – 5 років. Тому з вересня 2007 по вересень 2012 року парламент повинен працювати. Можуть мінятися коаліції, конфігурації, але у рамках чинного парламенту. Ніщо так не рятує країну, як стабільність і порядок.
- А імпічмент Ющенка можливий?
- Я сьогодні в одній із радіопередач почув, що термін імпічменту – 9 місяців. А у нас до президентських виборів залишилося менше цього терміну, навіть якщо вони пройдуть 17 січня, яке часто називають вірогідною датою їхнього проведення. Навіщо «дрова ламати», якщо можна легальним способом звернутися до волі не політиків, а народу, який обирав Президента і може підтвердити чи ні його повноваження на наступний термін.
- Стало відомо, що загальна сума боргів «Нашої України» досягла 37 мільйонів гривень. Чи можна говорити про те, що партія Ющенка «померла»?
- Я перебуваю в одному блоці з цією політичною партією, тому не критикуватиму наших колег по коаліції. Це питання краще адресувати партійним функціонерам. Думаю, вони більш об’єктивно би прокоментували ситуацію, знаючи її зсередини. А ззовні я тільки жалкую, що цей політичний, даруйте, вживу це слово, проект, який сколихнув мільйони, так невдало закінчує своє існування. Я свідомо використав слово «закінчує», тому що я розумію, що «Наша Україна» як партія не є конкурентоздатною на сьогоднішньому політичному ринку.
Об'єктивна реальність свідчить, що те, що було неправильно побудоване і «замішане на піску», впало, як картковий будиночок.
- Це вина партії чи особисто Ющенка?
- Це вина політичної організації і її менеджерів, які не змогли у критичний момент направити її у правильне русло, обрати керівництво, щоб врятувати тих, хто плив у цьому човні.
- Володимире Миколайовичу, як Ви вважаєте, чи замішані Президент і прем'єр у справі екс-судді Зварича?
- Я не можу нічого сказати, оскільки не є членом Комітету з питань боротьби з корупцією чи з питань правосуддя. Тому не можу розповісти деталей діяльності Зварича.
Єдине можу сказати, виходячи із політичного досвіду: якби не було якогось конфлікту між головою апеляційного суду і тим, хто «замовляв йому музику», то про цю історію ніхто б не дізнався.
Я вважаю, що Зварич міг комусь відмовити або, можливо, з кимось увійшов у персональний конфлікт, і це було своєрідною помстою за те, що він не послухався можновладців. Тому що півроку спостерігати і дивитися на ті неподобства і не вживати жодних заходів, а потім дати відмашку, можна тільки за однієї умови, що він, коли «попався на гачок», зробив ще один крок, «розбудивши» тих, хто його поставив на цю посаду. Тому раджу журналістам почати розслідування з моменту призначення Зварича. Очевидно, слуга не послухався господаря, і він гаркнув.
- Чим може закінчитися ця історія?
- Ніхто не може випереджати рішення суду. Тому давайте наберемося терпіння, почекаємо і подивимося, як каратиме суддя з того ж «цеху», що і Зварич.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом