Інтерв’ю

Фесенко: В Україні політика робиться вночі

Фесенко: В Україні політика робиться вночі

Тема імпічменту Президента, яка періодично обговорюється в українському парламенті, набуває все чіткіших контурів. З подачі комуністів про можливий початок цієї процедури у найближчий час сьогодні у Верховній Раді не говорить хіба що ледачий.

Наляканий таким «підривним» ентузіазмом нардепів, Секретаріат Президента тут же поспішив висловитися про початок «антиконституційного перевороту».

Політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що «займатися ризикованою ідеєю імпічменту тільки заради того, щоб на кілька місяців раніше усунути Ющенка – невигідно».

Експерт зазначив, що всі розмови про те, що прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко хоче прибрати Ющенка руками комуністів – «чистий піар».

«Кампанія щодо імпічменту може стати прологом для усунення самої Тимошенко. І варто враховувати, що справа не тільки у самому імпічменті, а заради чого він проводиться. В даному разі йде «футбол» з використанням теми імпічменту», - заявив Фесенко у короткому інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.

- Володимире Вячеславовичу, зараз ПР активно висловлюється за імпічмент. Чи означає це, що коаліція між ПР і БЮТ все-таки можлива?

- Коаліція може з'явитися внаслідок спільних дій, пов'язаних з внесенням змін до Конституції. Що стосується імпічменту: у БЮТ немало людей, які об'єктивно розуміють, що реалізувати імпічмент теоретично можливо, але практично це нічого не дасть у плані наближення президентських виборів.

Навіть якщо вдасться провести імпічмент до літа, що дуже сумнівно, все одно у вересні вже починається виборча кампанія. А займатися ризикованою затією заради того, щоб на кілька місяців раніше усунути Ющенка – невигідно. До того ж для БЮТ є іміджеві ризики: кампанія щодо імпічменту може стати прологом для усунення самої Тимошенко.

- У ПР вважають, що заява про імпічмент, зроблена Симоненком, абсолютно аналогічна, аж до ком, опублікованій раніше на сайті БЮТ. Чи означає це, що Тимошенко хоче усунути Ющенка руками комуністів?

- Вона не може прибрати Ющенка руками комуністів. Імпічмент можливий тільки у разі спільних дій БЮТ і Партії регіонів. Це чистий піар. І потім – потрібно враховувати, що справа не тільки у самому імпічменті, а заради чого він проводиться. В даному разі йде «футбол» з використанням теми імпічменту.

- Учора Ющенко підписав указ про призначення екс-міністра МЗС Огризка першим заступником Богатирьової, після чого багато експертів назвали РНБО «почесним президентським відстійником». Що скажете Ви з цього приводу?

- Так це вже давно відомо. І така ситуація не при Ющенку виникла, а ще при Кучмі. РНБО вже тоді почали перетворювати на політичний відстійник, і зараз теж дуже схожа ситуація. В усякому разі, три перших заступники - явний перебір, адже є ще десяток просто заступників. В даному разі, я вважаю, що це ніяк не сприяє підвищенню авторитету і ефективності роботи Радбезу – ці показники пов'язані не з кількістю заступників.

- Зараз голова СБУ практично повністю прийняв сторону уряду. Чи означає це, що між Тимошенко і Наливайченком все-таки існують певні політичні домовленості?

- Це крайність. Коли ще тільки призначили Наливайченка, я говорив, що зараз він триматиме нейтралітет – не сваритиметься з Президентом, але і буде вдячний Тимошенко за те, що вона зробила його легітимним головою Служби безпеки.

- Міністр оборони Франції Ерве Морен вважає, що питання про розширення НАТО і включення до його складу таких країн, як Грузія і Україна, не можна вирішувати без консультацій з Росією. Якими, на Вашу думку, можуть бути результати таких консультацій, і чи погодиться взагалі Росія обговорювати з Україною цю тему?

- Європа ніколи такий варіант не прийме. Вони просто хочуть сформулювати неконфліктну політику європейської безпеки, в якій би враховувалися інтереси і України і Росії. І головне, щоб тут не було явних суперечностей між Європейським Союзом і Російською Федерацією.

- Тимошенко заявила, що падіння української економіки зупинилося. Чи не дуже оптимістичні прогнози робить прем'єр?

- Думаю, як прем'єр-міністр і просто як людина Тимошенко хоче бачити у цій не найрадіснішій кризовій картині якісь світлі плями і позитивні тенденції. Зараз не тільки український прем'єр, але і деякі західні експерти говорять про позитивні сигнали в Україні. Якщо кілька місяців тому говорили про те, що криза у нас може затягнутися на кілька років, то тепер багато експертів заявляють, що з кінця 2009 року – на початку 2010 може початися тенденція виходу із кризи, почне рости ВВП. Крім того, потрібно враховувати, що економіці характерні коливання, а не різкий спад.

Може бути і така ситуація, коли падіння ВВП та інших економічних показників припиниться або виникне якийсь висхідний тренд. Але потім через певні причини негативні тенденції відновляться. Такий ризик існує. Думаю, Тимошенко, роблячи оптимістичні заяви, хоче трохи заспокоїти суспільство, внести позитивну ноту.

- Кандидатом на посаду міністра фінансів стала «людина Партії регіонів» Федір Ярошенко. На нас чекають нові сюрпризи?

- Дійсно, з призначенням нових міністрів можуть бути сюрпризи. Ярошенко пов'язаний з Азаровим. І це показово. Тимошенко свідомо взяла курс на те, щоб залучити в уряд сильних професіоналів. У Міністерстві фінансів їх не так багато, а Ярошенко, дійсно, досвідчена людина. При цьому прем'єр йде від партійної приналежності кандидатів. Звичайно, партійна ознака враховуватиметься, зокрема, інтереси фракції НУ-НС, адже потрібні будуть ще і голоси.

Те, що у цьому списку опиняються люди, які працювали в уряді Януковича, робиться для того, щоб заручитися підтримкою хоч би частини депутатів від опозиції. Чи вийде це, побачимо. Крім узгодження списку кандидатів, йтиме непростий процес пошуку голосів. В Україні дуже часто політика робиться вночі, найважливіші рішення ухвалюються у темний час доби. Думаю, сьогоднішня ніч і завтрашній ранок (ранок четверга – ред.) будуть присвячені пошуку голосів за кадрові рішення.

Я сильно сумніваюся у тому, що Партія регіонів голосуватиме за кадрові зміни в уряді. Вона не захоче брати на себе відповідальність, але не виключаю, що якась частина «регіоналів» і комуністів такі зміни підтримає.

Ще один варіант розв’язання проблеми – це домовленість з тією частиною фракції НУ-НС, яка не підтримує коаліцію, але може проголосувати за пакет кадрових змін. Наприклад, в обмін на підтримку кандидатури Шамшура і певному компромісному варіанту щодо деякіх міністрів, які працюють в уряді (наприклад, Павленко, Шандра), Кириленко погодиться підтримати кадрові зміни у Кабміні.

Як тільки ми дізнаємося остаточний список, це і буде підказкою, на чиї голоси розраховує Тимошенко. Або акцент буде зроблений на ПР і КПУ, або шукатимуть голоси фракції НУ-НС.

- Тимошенко урізала собі та міністрам зарплату вдвічі. Це піар-акція чи реальна економія?

- На жаль, у цьому питанні багато піару. Зарплати чиновникам скорочуються у багатьох країнах світу, і це правильно. Під час кризи всі повинні затягувати паски. Абсолютно очевидно, що потрібно скорочувати державні витрати, але підходити до цього системно. У нас значна частина суддів, не призначених на посади, отримують зарплату, не працюючи. На це витрачається більше ста мільйонів гривень на рік. Це тільки один приклад нераціональної витрати державних коштів. Упевнений, якщо пошукати, то знайти можна ще дуже багато.